Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

 
 

Gelirler İdaresi Başkanlığı Borç Bilgilendirme/Sorgulama Servisi

<< Geri E-Devlet Linkleri

Vergi Dairelerine sürekli ve süreksiz yükümlülüklerden kaynaklanan ve süresinde ödenmediği için vadesi geçmiş olan vergi borcu bulunup bulunmadığına dair internet üzerinden online sorgulama yapabileceğiniz sayfa. Daha fazla bilgi sayfanın altında sıkça sorulan sorularda.

 

Borç Bilgilendirme/Sorgulama Servisi >>

 

 

 

BORÇ BİLGİLENDİRME SERVİSİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR :

SORU 1:
Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde borç bilgilendirme servisinden yararlanmak için kişinin duruma göre eş veya babanın TC kimlik numarası istenmektedir. Babası vefat etmiş ve eşi olmayan kişiler bu durumda bu sistemden yararlanabilecekler midir? Yararlanılabilecekse ne şekilde yararlanılacaktır?

CEVAP 1:
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2007 yılında yapılan çalışma kapsamında Türk vatandaşı olan herkese (yaşamı sona ermiş olanlar dâhil) TC Kimlik numarası verilmiş bulunmaktadır. Bu nedenle vefat etmiş dahi olsa bir TC kimlik numarası bulunmaktadır ve ilgili Nüfus Müdürlüğünden veya e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenilebilir. Ayrıca, sadece eş ve babanın TC Kimlik Numarası değil, nüfus kayıt örneğinde (kütükte) kaydı olan anne, baba, eş veya çocuklardan herhangi birinin TC Kimlik numarası veya o da yoksa anne kızlık soyadı bilgisi de bu sorgulama için yeterlidir.

SORU 2:
Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde borç bilgilendirme servisinden yararlanmak için bizden TC Kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri neden isteniyor.

CEVAP 2:
Mükelleflerin mükellefiyetine ve hesap durumlarına ilişkin bilgilerin açıklanması, Vergi Usul Kanunu 5 inci maddesinde tanımlanan vergi mahremiyeti çerçevesinde mümkündür. Söz konusu bilgiler adli ve idari soruşturmalar kapsamında ya da mükellefin kendisinin talebi halinde açıklanabilir. Bu nedenle, Başkanlığımızca kontrol amaçlı olarak (mükellefin kendisinin sorgulayıp sorgulamadığını tespit ve teyit etmek için de) kimlik bilgileri talep edilmektedir.

SORU 3:
……………. TC kimlik numaralı …….. ……. internetten borç bilgilendirme servisinde kimlik bilgileri ile giriş yapmak istediğimde “bu TC kimlik numarası başkasına aittir” hatası alıyorum.

CEVAP 3:
Bilgi girişi sırasında hata yapılmış olabilir.

SORU 4:
Borç Bilgilendirme Servisi ile gerçek kişiler, kimlik bilgileri ile tüm Türkiye’deki adlarına kayıtlı sürekli ve süreksiz mükellefiyete sahip tüm vergi borçlarıyla her çeşit harç borçlarını sorgulayabilmektedir. Burada, vergi dairesi ve vergi türü bazında gecikme zammı dâhil toplam borçlar gösterilmektedir. Bu borçlarla ilgili gecikme zammı hangi tarih itibarıyla hesaplanmaktadır?

CEVAP 4:
Borç Bilgilendirme Servisi gerçek kişilerin kimlik bilgileri ile girip tüm Türkiye’deki adlarına kayıtlı sürekli ve süreksiz mükellefiyete sahip tüm vergi resim ve harç borçlarını sorgulayabilecekleri bir hizmettir. Burada, bağlı bulunulan vergi dairesi için vergi türü bazında gecikme zammı dâhil toplam borçlar gösterilmekte olup bu borçlar sürekli olarak güncellenmektedir.

SORU 5:
Borç bilgilendirme servisi üzerinden …………….. TC kimlik numaralı ve 19.. doğumlu babam ………………. adına sayfayı açamıyorum. Babamın babası 1950 lerde vefat ettiğinden TC kimlik nosu mevcut değil, aynı zamanda eşinden de ayrıldığından annemin de TC kimlik numarası sistem tarafından kabul edilmiyor. Aile fertlerinden kimsenin TC kimlik numarası da sistem tarafından
kabul edilmiyor. Ne yapmamız lazım?

CEVAP 5:
Annenizin/ Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC kimlik numarası alanında anne, baba, eş veya çocuklardan herhangi birine ait TC Kimlik Numarasının girişine izin verilmektedir. Bu bilgiler vukuatlı nüfus kaydı örneği bilgisi olup Başkanlığımızca elektronik ortamda web servisle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (bağlı bulunulan nüfus müdürlüğü) sistemi olan MERNİS’in bu bu amaçla hazırlanmış olan ekranına bağlanarak sorgulanmaktadır. Bu soruda olduğu gibi babanız, eşinden ayrıldığından annenizin TC Kimlik Numarasını sistemin görmemesi normaldir. Bu durumda, hiç aile ferdi bulunmuyorsa anne kızlık soyadı bölümü seçilerek buraya giriş yapılabilir. Hiçbir şekilde cevap alınamıyorsa www.gib.gov.tr adresindeki borç bilgilendirme servisinin sadece bilgilendirme amaçlı oluşturulduğu göz önüne alınarak en yakın vergi dairesi müdürlüğüne gidilerek öğrenilebilir.

SORU 6:
Borç bilgilendirme servisi ile gösterilmekte olan borç tutarı, vadesi geçmiş borç tutarları mıdır yoksa cari borçları da kapsıyor mu? 6111 veya 6183 sayılı kanunun 48. maddesi hükmü gereği tecil kapsamında yapılandırılan borçlar da gösteriliyor mu?

CEVAP 6:
Borç bilgilendirme servisi ile gösterilmekte olan borç tutarı, vadesi geçmiş ve vadesi gelmemiş borç tutarlarını içermektedir. Ekrana getirilen borç bilgisi, vergi dairelerince sisteme girişi yapılan bilgiler olup mükellef, bu tarihten sonra ödeme yapmış olabilir, itiraz sonucu vergi dairesince düzeltme yapılmış olabilir, yeni borç oluşmuş olabilir. Bu nedenle güncel ve detaylı borç bilgisini almak isteyen mükellefler en yakın vergi dairesi müdürlüğüne başvurmalıdır.

SORU 7:
Borç bilgilendirme servisi ile sorgulama yapmak istiyorum. Ancak, babam 1966 tarihinde öldü ve TC Kimlik Numarası yok. Evliyim ancak eşim TC vatandaşı değil. Yabancı Kimlik Numarası ile de sorgulama yapılabilir mi? Eşim Yabancı kimlik numarası alamaz ise nasıl işlem yapabilirim?

CEVAP 7:
Annenizin/ Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC kimlik numarası alanında anne, baba, eş veya çocuklardan herhangi birine ait TC Kimlik Numarasının girişine izin verilmektedir. Bu bilgiler vukuatlı nüfus kaydı örneği bilgisi olup Başkanlığımızca elektronik ortamda web servisle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (bağlı bulunulan nüfus müdürlüğü) sistemi olan MERNİS’in bu bu amaçla hazırlanmış olan ekranına bağlanarak sorgulanmaktadır. Bu soruda olduğu gibi babanız 1966 tarihinde ölmüş olsa da bir TC Kimlik Numarası bulunmaktadır ve nüfus müdürlüğünden öğrenilebilir. Ayrıca, anne kızlık soyadı bölümü seçilerek buraya giriş yapılabilir. Yabancı kimlik Numarası ile sorgulama şu aşamada yapılmamaktadır. Hiçbir şekilde sorgulama yapılamıyorsa www.gib.gov.tr adresindeki borç bilgilendirme servisinin sadece bilgilendirme amaçlı oluşturulduğu göz önüne alınarak en yakın vergi dairesi müdürlüğüne gidilerek öğrenilebilir.

SORU 8:
……………. TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı seri sıra no ….. ……… ile, oğluma ait ………. TC Kimlik Numarası kullanarak Borç Bilgilendirme Servisine giriş yapmaya çalıştığımda, oğluma ait TCKN'nin hatalı olduğu yönünde uyarı almaktayım. Bu sorun nasıl çözülmelidir?

CEVAP 8:
Annenizin/ Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC kimlik numarası alanında anne, baba, eş veya çocuklardan herhangi birine ait TC Kimlik Numarasının girişine izin verilmektedir. Bu bilgiler vukuatlı nüfus kaydı örneği bilgisi olup Başkanlığımızca elektronik ortamda web servisle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (bağlı bulunulan nüfus müdürlüğü) sistemi olan MERNİS’in bu amaçla hazırlanmış olan ekranına bağlanarak sorgulanmaktadır. Eşinizden ayrılmış olmanız nedeniyle çocuğun kütük kaydı Babada olduğundan oğlunuzun TC Kimlik Numarası yerine anne veya babanızın TC Kimlik Numarası ile veya anne kızlık soyadı bölümü seçilmek suretiyle sorgulama yapılabilir. Hiçbir şekilde sorgulama yapılamıyorsa www.gib.gov.tr adresindeki borç bilgilendirme servisinin sadece bilgilendirme amaçlı oluşturulduğu göz önüne alınarak en yakın vergi dairesi müdürlüğüne gidilerek öğrenilebilir.

SORU 9:
……………TC kimlik numaralı, sonradan TC vatandaşı olan kişiyim. Annemin, babamın, çocuklarımın T.C. kimlik numarası bulunmamaktadır. Anne kızlık soyadı bölümü de hata mesajı veriyor. Ne yapmam gerekir?

CEVAP 9:
GİB sitesinde yapılmış olan sorgulama hizmeti, sadece bilgilendirme amaçlıdır. GİB sitesinde sorgulama yapamamanız durumunda size en yakın herhangi bir vergi dairesine giderek bilgi alabilmektesiniz.

SORU 10:
Benim adıma çok fazla hat var. SMS hangi hatta gidecek?

CEVAP 10:
TC Kimlik Numarasına ait tüm hatlar için gönderim işlemi yapılmış olup o TC Kimlik Numarasına ait hangi GSM hattına gitme işlemi başarılı olursa o hatta gitmiş olacak, diğerleri için gönderim işlemi devam etmeyecektir.

SORU 11:
Mükelleflere gönderilen borç bilgilendirme sms'i hat sahibine ait borçları mı göstermekte yoksa hattı kullanan kişinin borçlarını mı göstermektedir? Bu telefon numaraları borçlu mükelleflerin GSM firmalarından istenen telefon numaraları mı yoksa mükellefin işlem yaparken vergi dairesine verdiği telefon numaraları mıdır?

CEVAP 11:
TC Kimlik Numarasına göre GSM firmalarının kayıtları esas alınarak o TC Kimlik Numarasına ait hangi cep telefonu varsa kullanıcısına bakılmaksızın sadece GSM hat sahibi için SMS gönderilmiştir.

SORU 12:

Tarafıma gönderilen mesaja istinaden GİB internet VD den "Borç Sorgulamak" istediğimde, anne kızlık soyadının harfleri HATALI uyarısı vermektedir. Bu durumda borcumu nasıl sorgulayabilirim? TC kimlik numaram ………….. Nufüs Cuzdanı Seri :……. No:….. Anne kızlık soyadı İlk Harfi:.. İkinci harfi:….

CEVAP 12:
Anne kızlık soyadı bilgisi, Başkanlığımızca elektronik ortamda web servisle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (bağlı bulunulan nüfus müdürlüğü) sistemi olan MERNİS’in bu amaçla hazırlanmış olan ekranına bağlanarak sorgulanmaktadır. Hata mesajı veriyorsa ya yanlış girilmiştir ya da nüfus müdürlüğündeki kayıtta hata vardır. Bu konuda Nüfus Müdürlüğüne başvurulabilir. Ancak, sorgulama yapılması için anne kızlık soyadı zorunlu olmayıp, Annenizin/ Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC kimlik numarası alanında anne, baba, eş veya çocuklardan herhangi birine ait TC Kimlik Numarası da girilebilir. Hiçbir şekilde sorgulama yapılamıyorsa www.gib.gov.tr adresindeki borç bilgilendirme servisinin sadece bilgilendirme amaçlı oluşturulduğu göz önüne alınarak en yakın vergi dairesi müdürlüğüne gidilerek öğrenilebilir.

SORU 13:
İnternet Vergi Dairesi ekranından borç bilgilerimi sorgulamak isterken sürekli güvenlik kodu hatasını veriyor. Büyük küçük harf dikkat ederek girmeme rağmen.

CEVAP 13:
Güvenlik kodu giriş ekranında da uyarıda bulunulduğu üzere tamamı büyük harflerle yazılmalıdır. Tekrar deneyebilirsiniz.

SORU 14:
……………TC kimlik numaralı ………….isimli mükellefin cep telefonuna borcu olduğuna dair sms gönderilmiştir. Mükellef internette borç bilgilendirme servisinden sorgulama yaptığında borcu olmadığını görmektedir. Bu SMS nedeni nedir? (Kişinin herhangi bir mükellefiyeti bulunmamaktadır.)

CEVAP 14:
TC Kimlik Numarasına göre GSM firmalarının kayıtları esas alınarak o TC Kimlik Numarasına ait hangi cep telefonu varsa kullanıcısına bakılmaksızın sadece GSM hat sahibi için SMS gönderilmiştir. Gelen SMS, hat sahibinin borcunu gösterdiğinden cep telefonunu kullanan kişi hattın sahibi değilse dikkate almaması veya en yakın vergi dairesine başvurması önerilir.

SORU 15:
Cep telefonuma SMS geldi, GİB borc bilgilendirme servisinden sorgulama yaptığımda BORÇ BULUNAMADI uyarısı gelmektedir. Bu durumda bu mesaj niye gönderilmiş olabilir. BORCUMUN olup olmadığını nasıl öğrenebilirim. TC Numaram:……………… . Borcumun olup olmadığına bakıp ……………@........ mailime atabilir misiniz?

CEVAP 15:
Borç bilgilendirme kapsamında borçlu mükelleflerin TC Kimlik Numaraları baz alınarak liste hazırlanmış olup bu listede yer alan TC Kimlik Numaralarına ait GSM hat numaralarına (kullanıcısına bakılmaksızın) SMS gönderilmiştir. Buna göre gelen SMS, hat sahibinin borcunu gösterdiğinden kullanılan cep telefonu hattı size ait değilse bu SMS’i dikkate almamanız veya en yakın vergi dairesine başvurmanız önerilir. Ayrıca, Başkanlığımızca mail adresine mükelleflerin borç durumunu gösteren bilgi gönderme gibi bir hizmetimiz Vergi Usul Kanunu gereği bulunmamaktadır.

 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  İletişim  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV