Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

Meyve Ağaçları Ana Sayfa

Ananas

Armut

Avokado

Ayva

Badem

Böğürtlen

Ceviz

Döngel - Töngel

Dut

Elma

Erik

Fındık

Greyfurt

Hurma

Hünnap

İğde

İncir

Kayısı

Kestane

Kiraz

Kivi

Kızılcık

Limon

Malta Eriği - Yeni Dünya

Mandalina

Muz

Nar

Nektarin

Portakal

Şeftali

Üzüm

Vişne

Yeşil Elma

Kara Yemiş

Zeytin

 

LİMON MEYVESİ - LİMON AĞACI

  Limon, Limon Ağacı, Lemon, (Citrus limon)  

Limon Ağacı ve Meyvesi: (Citrus limon)

Limon: Köken olarak limonun anavatanı Hindistan’ın doğu Himalaya bölgesidir. Anavatan olarak bilinen bu bölgede bildiğimiz limonlara rastlanılmamakta ve daha çok limon benzeri ya da melezlerine rastlanılmaktadır. Limon Akdeniz havzası ve Ortadoğu’da oluşmuş bir türdür. Limonların dağılışı ve başlıca üretim alanları en düşük sıcaklıkları -4˚C’nin üstünde olan yarı kurak ve kurak subtropik bölgeler arasında sınırlıdır. Limon genellikle kuzey ve güney yarımkürenin subtropik iklim bölgelerinde yetiştirilen bir türdür.

Limonlar 3-7 m civarında, orta büyüklükte ağaçlar oluştururlar. 8 m.’yi geçen ağaçlara da rastlanılabilmektedir. Taç yapıları dağınık olup; ağaç olgunlaştıkça taç yapısı orta sıklığa ulaşır. Genç sürgünlerinde köşeli dal oluşumu gözlenir. Çeşit, yetiştirme şartları ve ağaç yaşına göre değişmesine rağmen ağaçlar çoğunlukla dikenlidir. Limonlarda yeni gelişen yapraklar mordur, yaprak ayaları olgunlaştıkça yapraklarının rengi yeşile dönüşür. Yaprakları orta boyda olup yaklaşık 10 cm dir. Limonlarda kanatçıklar iz şeklindedir. Limon çiçekleri tam ve hermofrodit yapıya sahiptir. Çiçek taç yaprakları morumsu beyazdır. Çiçekler tipik kümeler halinde dağılırlar. Meyveleri 7-10 dilimlidir. Limonlarda meyve şeklinin genelde yuvarlak ve silindirik olmasının yanında; stil yanında “meme” adı verilen bir çıkıntı bulunmaktadır. İklim koşulları iyi oldukça, limonlarda çiçeklenme ve meyve verme eğilimi bütün yıl boyunca sürer. Buna “yediverenlik” özelliği adı verilir ve bu duruma sık rastlanır. Yediverenlik özelliği çevre koşullarına çabuk tepki vermekten kaynaklandığı gibi; bu özellik genetik olarak ta vardır. Limon bölgemizde; genel bir ifadeyle nisan ayında çiçek açar. Çeşit özelliğine göre değişmekle birlikte olgunlaşma periyodu ekim-ocak ayları arasında dağılım göstermektedir.
 

Limonun Faydaları: Her derde deva, küçük vitamin deposu limon; ilaç yerine kullanıldığı gibi, kadınları güzelleştirmek için de kullanılıyor. Limon, astıma ve mide rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Sarı, oval, bir ucu kabarık limonun görünüşü çekici olduğu kadar da karakteristiktir. Ancak hepimiz limonu hoş dış görünüşü uğruna değil, hemen her derde deva ekşi, asitli suyu için alırız.

Limonun ekşiliği, dildeki tat gözeneklerini uyarıp tükürük salgılanmasını artırır. Birkaç damla limon suyu, yiyeceklerden sayısız tat nüansları algılamamızı sağlar. Yediğimiz hemen her yiyecekte, çok az miktarlarda da olsa limon asidi bulunur; aksi takdirde, o yiyecekleri tatsız, yavan olarak algılarız. Limon suyu ya da limon kabuğunun tadı; sebzelerin, et ve tatlıların lezzetini güçlendirir.


Limon çeşitleri; Ekşi limonlar,Tatlı limonlar ve Farklı grup(Limon Benzerleri) olmak üzere üç grupta incelenir. Ticari anlamda yetiştirilen limon çeşitleri Ekşi limonlar grubunun üyeleridir.

Kaynak: BATEM

Fotoğraf: Bekir Pekyiğit Özel Arşivinden

 

LİMON YETİŞTİRİCİLİĞİ: İklim isteği, toprak isteği, anaçları, döllenme biyolojisi, fidan çeşitleri, bahçe tesisi, bahçelerin yıllık bakım işleri, budama, hasat, depolama, hastalık ve zararlıları ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız;

 
 

© 2015 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları