Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

Meyve Ağaçları Ana Sayfa

Ananas

Armut

Avokado

Ayva

Badem

Böğürtlen

Ceviz

Döngel - Töngel

Dut

Elma

Erik

Fındık

Greyfurt

Hurma

Hünnap

İğde

İncir

Kayısı

Kestane

Kiraz

Kivi

Kızılcık

Limon

Malta Eriği - Yeni Dünya

Mandalina

Muz

Nar

Nektarin

Portakal

Şeftali

Üzüm

Vişne

Yeşil Elma

Kara Yemiş

Zeytin

 

PORTAKAL MEYVESİ - PORTAKAL AĞACI

  Portakal, Portakal Ağacı, Orange, (Citrus sinensis)  

Portakal Ağacı ve Portakal Meyvesi:

Portakallar (Citrus sinensis) orjinini kuzey doğu Hindistan ve merkezi Çin den almıştır. Orta derecede dona dayanımı, geniş iklim şartlarına uyum sağlayabilmesi ve çok sayıda çeşide sahip olması portakalın pek çok yetiştirme bölgesine yayılmasını sağlamıştır. Portakallar morfolojik özellikleri,kimyasal bileşimi bakımından yuvarlak portakallar, kan portakalları , göbekli portakallar ve tatlı (asitsiz) portakallar olarak gruplara ayrılırlar.

 

Portakal çeşitleri: MORO, NAVELİNA, SANGUİNELLİ, TARACO, VALENCİA LATE, WASİNGTON NAVEL, YAFA 45-A

Kaynak: BATEM

 

Portakalın Faydaları:

Portakal, besin değeri yönünden zengin ve sevilen bir meyvedir. Önemli bir askorbit asit kaynağıdır. Vitamin, özellikle C vitamini yönünden oldukça zengin olan portakal, soğuk algınlıklarında, nezle ve griplerde birebirdir. Genelde kabukları soyularak yenilen portakalın suyu da kendisi kadar yaygın tüketilir. Doğal haliyle içildiği gibi alkollü ve alkolsüz kokteylerde de kullanılan meyve sularından biridir. Çok sayıda keseciklerle dolu olan kabuğundan parfüm, şeker sanayilerinde yararlanılır, serinletici içeceklerin yapımında uçucu yağları çıkarılır.

 

PORTAKAL YETİŞTİRİCİLİĞİ: İklim isteği, toprak isteği, anaçları, döllenme biyolojisi, fidan çeşitleri, bahçe tesisi, bahçelerin yıllık bakım işleri, budama, hasat, depolama, hastalık ve zararlıları ile ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayınız ;

Resimle İlgili Not: "Kozyatağı Portakalı", tabi ki böyle bir çeşit yok, üreticilere ışık olması açısından yukarıdaki resim Ege veya Akdeniz bölgesinde çekilmedi. İstanbul Kozyatağı' nda çekildi. Bir sitede kuzey rüzgarlarına kapalı apartmanın güney tarafına dikilmiş portakal ağacı ve meyveleri.

 
 

© 2015 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları