E-Devlet Sitesinden Askerlik Durum Belgesi Alma

İnternetten Askerlik Durum Belgesi Alma

Aşağıdaki e-Devlet Kapısı hizmetini kullanarak askerlik ile ilişiğiniz olmadığına dair belge alabilirsiniz.Bu hizmet terhis ya da muafiyet durumları için geçerlidir. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda resimlerin altındaki açıklamaları okuyunuz.

 

e-DEVLET KAPISI ASKERLİK DURUM BELGESİ ALMA >>

 

Bu hizmetten yararlanmanız için e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet Kapısı şifre zarfını T.C. Kimlik numaranızın yazılı olduğu geçerli bir kimlik kartınızla (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Evlilik Cüzdanı, Pasaport, Avukat Kimliği) birlikte tüm PTT Merkezlerimizden ve yetkilendirilen PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Bunun dışındaki kimlik belgeleri kesinlikle kabul edilmemektedir. Aşağıdaki linkten size en yakın e-Devlet şifresi veren PTT şubesini ve adresini öğrenebilirsiniz. (Not: Her PTT Şubesi e-Devlet şifresi vermemektedir. Aşağıda gelen ekranda "Sadece e-Devlet şifresi dağıtan şubeleri listele" kutucuğunu işaretleyiniz.)

e-Devlet Şifresi Veren PTT Şubeleri >>

Aşağıda Askerlik Durum Belgesi alma işlemleri resimli ve açıklamalı olarak anlatılmaktadır.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama
E-Devlet sitesi Askerlik Durum Belgesi Sorgulama İlk Ekranı

Sponsorlu Bağlantılar

Birinci ekranda karşınıza aşağıdaki açıklamalar gelecektir. Askerlik Durum Belgesi oluşturmadan önce bu bilgileri dikkatlice okuyunuz.

1. Oluşturacağınız Askerlik Durum Belgesi, belge üzerindeki "Barkod Numarası" ve "T.C. Kimlik Numaranızı" paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından "Askerlik Durum Belgesi Doğrulama" hizmeti ile görüntülenebilecektir.

2. Oluşturduğunuz Askerlik Durum Belgesi ile ilgili tereddütleriniz var ise bulunduğunuz yere en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına başvurunuz.

3.Bu hizmetten sadece askerlik ile ilişiği kalmamış vatandaşlar faydalanabilir. Tecil vb. durumlarda belge Askerlik Şubelerinden alınmalıdır. İkinci ekranda "Sorgulamaya Esas Bilgileriniz" kimlik bilgileriniz karşınıza gelecektir. Bunları kontrol ettikten sonra devam tuşuna basınız.

askerlik durum belkesi alma
Yukarıda ilk ekrandaki bilgilere uygunsanız "Askerlik Durum Belgesi" sistem tarafından oluşturulacaktır. Değilseniz yukarıdaki uyarı gelecek ve sizi Askerlik Şubenize yönlendirecektir.