Mobil Hat Sorgulama Sistemi

Adınıza kayıtlı cep telefonu numaraları ile bilginiz dışında sizin adınıza açılmış cep telefonu aboneliği olup olmadığını e-devlet kapısı üzerinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (Btk) tarafından verilen mobil hat sorgulama sistemi ile yapabilirsiniz. Bu hizmet Türkiye’de faaliyet gösteren GSM operatörlerini kapsamaktadır. Kolay bir işlem ile tüm GSM operatörlerinde arama yapıp eğer varsa üzerinize kayıtlı aktif mobil hatları öğrenebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki resimli açıklamaları takip ediniz.

E-Devlet (turkiye.gov.tr) Mobil Hat Sorgulama >>

 

 
e-devlet
E-Devlet Sitesine girdikten sonra sol üst köşede yer alan e-hizmetler menüsüne tıklayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

 
BTK
E-Devlet kapısında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun verdiği hizmetler

Karşınıza bu ekran açılacaktır. Bu ekranda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığına kolay ulaşmak için ekranın sol üst köşesinde çıkan B harfine basınız, karşınıza Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun E-Devlet kapısı altında verdiği tüm hizmetler sıralanacaktır. Bu menüden "Mobil Hat Sorgulama" ya tıklayınız.

mobil hat sorgulama
Adınıza kayıtlı mobil hat listesi tüm operatörler ekranı

Bu ekranda adınıza kayıtlı mobil hat/cep telefonu aboneliği olup olmadığı otomatik olarak Türkiye'de faaliyet gösteren tüm GSM Operatörleri nezdinde yapılıp listelenmektedir. Bu kontrolün neden önemli olduğu aşağıdaki T.C. İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı uyarısında yer almaktadır. Lütfen mağduriyet yaşamamak için dikkatli bir şekilde okuyunuz.

E-Devlet sitesi bu liste için şu uyarıyı yapmaktadır; Bilginiz dışında açıldığını düşündüğünüz bir hat görüntülüyor iseniz ilgili hattın servis sağlayıcısı/işletmecisi ile iletişime geçebilir veya adli mercilere başvuru yapabilirsiniz.

E-Devlet Mobil Hat Sorgulama Sistemi >> 

 

Asayiş Dairesi
T.C. İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı
 

Neden Adıma Kayıtlı Mobil Hat Sorgulaması Yapmalıyım?

T.C. İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı yaptığı uyarıda başta kontör ve TL dolandırıcılığı olmak üzetüm re birçok suçta şüpheliler tarafından kullanılan ve masum vatandaşların mağduriyetine neden olan telefon hatlarının genellikle hat sahibinin izni ve bilgisi olmadan kimlik bilgileri kullanılarak açıldığını bildirmektedir.

Asayiş Dairesi Başkanlığı mobil hat sorgulama sistemi vasıtası ile bilginiz dışında adınıza açılan telefon hattı sayısını öğrenebileceğinizi, bu hatların kapatılmasını sağlamak amacıyla ilgili GSM firmasına müracaat edebileceğinizi. Ayrıca üzerinize bilginiz dışında telefon hattı açarak mağduriyetinize sebep olan GSM şirketine de dava açabileceğinizi de belirtmektedir.

BTK

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun E-Devlet Kapısında Verdiği Hizmetler;