Posta Kodu Sorgulama

PTT Posta Kodu Öğrenme Ekranı

Aşağıda size sunduğumuz PTT'ye ait linke tıklayarak gideceğiniz sayfada bulunduğunuz adresin veya öğrenmek istediğiniz başka bir yerin posta koduna kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Açılan ekranda il, ilçe ve mahalle adı seçmeniz yeterlidir. Bu seçimlerden sonra sistem size aradığınız posta kodunu verecektir.

Yine bu ekranda sokak ve cadde ismi girerek sokak/cadde sorgulaması, posta kodu girerek posta kodu sorgulaması ve kurum adı girerek kurum sorgulaması yapabilirsiniz.

NİÇİN DOĞRU ADRES YAZIMI VE POSTA KODU KULLANILMALIDIR?

Ülkemizde posta gönderileri içinde önemli yer tutan mektup, posta kartı ve tebrik gibi standart gönderilerin, varış yerlerine göre sevk edilebilmesi için ayrıma tabii tutulması gerekmektedir. Bu işlem ise yoğun bir şekilde insan gücü ve emeği gerektirmektedir.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde ve posta trafiği yüksek illerde insan gücü ve emeğine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Yılbaşı ve bayram tarihlerinin öncesi ve sonrasında posta trafiği normal iş akışlarının çok üzerine çıkmakta, ayrımda çalışacak insan ihtiyacını daha da artırmaktadır.

Diğer taraftan, dünyada standart boyutlara sahip gönderilerin ayrımında, bilgisayar kontrollü, elektro - mekanik makinalar kullanılmakta ve bu amaçla yeni teknolojiler hizmete sunulmaktadır. Bu anlamda ptt daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek için teknolojik gelişmeler yakından takip edip, gerekli yatırımlar yapmaktadır. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde 1986 yılından beri gönderilerin ayrımları için “Otomatik Mektup Ayrım Sistemleri” kullanılarak teknolojiden azami oranda faydalanılmaktadır.

Söz konusu sistemlerin verimi ve hızı posta kodu ve adres bileşenlerinin doğruluk oranlarına göre değişmektedir.