Trafik Kazalarında "Araç Değer Kaybı" Tutarını Tahsil Etmek

Araç Değer Kaybı Nedir?

Tüik (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre ülkemizde bir yıl içerisinde 1.200.000 ‘den fazla trafik kazası meydana gelmekte ve bu kazalar neticesinde yüz binlerce vatandaşımızın çeşitli mağduriyetleri oluşmaktadır. Kaza sonrası aracımızda meydana gelen değer kaybı bu mağduriyetlerin en önemlilerinden birisidir, sigortacılık konusunda gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır yaygın bir şekilde uygulanan araç değer kaybı tazminatının ödenmesi uygulaması ülkemizde de internet kullanımının artması ile birlikte daha fazla duyulmaya başlamıştır.

Arac Değer Kaybı
Trafik kazası yaptığında aracınız değer kaybına uğrar.

Bir trafik kazası sonrasında onarım gören aracın, onarımı her ne kadar düzgün yapılırsa yapılsın kaybedeceği bir değer vardır, aracın kazadan önceki değeri ile onarım sonrasında elde edeceği piyasa değeri arasındaki farka araç değer kaybı denilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Araç Değer Kaybı durumunda izlenmesi gereken yöntem:

Aracınızda meydana gelen değer kaybını çeşitli yöntemlerle tahsil edebilirsiniz, aşağıda bu yöntemlerden uygulamada en sık kullanılan iki tanesini öneriyoruz, bu yöntemlerden birincisi karşı taraftan talep etmektir, ancak olumsuz bir cevap aldığınızda mahkeme yoluna gitmek gerekir.

İkinci yöntem ise değer kaybını karşı tarafın sigorta şirketinden talep etmektir ,bu yöntemin daha pratik olduğu değerlendirilebilir, çünkü olumsuz bir cevap aldığınızda Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilirsiniz, bu başvuru mahkeme sürecinin zorlukları ve masraflarına göre daha ekonomik ve basittir.

 

Daha detaylı bilgi ve bu hizmetten yararlanmak için;

Eksper Atama Web Sitesi