Araç Hasar Kaydı Öğrenme

 
araç hasar kaydı sorgulama

Ücretsiz Araç Hasar Kaydı Sorgulama

e-Devlet uygulaması üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile oturum açarak ücretsiz araç hasar bilgisi sorgulaması yapabilirsiniz. Ama bunu sadece sizin adınıza kayıtlı araç için yapabilirsiniz. Başkası üzerine kayıtlı araç için bu sorgulamayı buradan yapamazsınız. Kendi aracınızı sorgulamak için plaka numaranızı yazarak sorgulamayı gerçekleştirirsiniz. Yapacağınız sorgulama ile varsa aracınızın kasko poliçesi ve hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler aracınız hakkında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilerdir.

 

SMS İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama (Ücretli)

Bu hizmette Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından verilmektedir. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone kartlı telefonlardan 5664' de mesaj atarak araçların hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporunda yazan değişen parçaları öğrenebilirsiniz. Ücretli olan bu hizmet tüm operatörler için (2024 Yılı Ücreti) sorgulama başına 60,00 TL’ dir. Hasar geçmişi sorgulama araç plakasını yazıp yapabilirsiniz. Sorgulama yaptığınız aracın plakası değişmiş olsa bile, eski hasar geçmişi de dahil mesajla bilgisi size gelir.

Aracın Değişen Parçalarını Öğrenmek

Eksper Raporuna sahip kazalarda aracın değişen parçalarını öğrenmek için PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI yazıp istediğiniz sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulamaları şasi numarası yazarak da yapabilirsiniz.

Araç Hakkında Detaylı Bilgi Sorgulama

Yapacağınız sorgulamada DETAY boşluk PLAKA yazıp 5664'e gönderiniz. Bu sorgulamada size aracın markası ile modeli, araçta plaka değişikliği olup olmadığı, hangi illerde aracın tescil kaydının yapıldığı, sorguladığınız araçta araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik zaman aralığı, hali hazırda geçerli bir kasko sigortasının olup olmadığı, aracın trafiğe çıkış tarihi, toplam kasko sigortalı olduğu süre ve toplam kasko sigortasız olduğu süre bilgileri verilmektedir.

Hasar Geçmişi Sorgulama Hizmeti Hakkında

Bu hizmet ile sunulan hasar bilgileri 2003 yılından bu yana sigorta şirketleri tarafından yapılmış kasko ve trafik sigortası hasar ödemeleri ile sınırlıdır. Hasar bilgileri içinde cam hasar ödemeleri yoktur. Bu sorgulamaları dilerseniz webden de yapabilirsiniz. Bunun için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin Sigortam 360.com sistemine üye olup sorgu adedi satın alarak sorgulamalar yapabilirsiniz. SBMobil uygulaması ile sorgulamalarınızı mobilden yapabilirsiniz. Bir diğer sorgulama yöntemi de çağrı merkezi ile sorgulamadır. 11890 Alo Hasar Çağrı Merkezini arayarak araç hasar sorgulaması yapabilirsiniz.

Hangi Sorgulamalar İle Hangi Bilgileri Öğrenebilirsiniz?

Hasar Sorgulaması: kaza tarihi, kaza sebebi, araçta ağır hasar olup olmadığını, kazada varsa eksper raporu bilgileri ve hasar tutarı miktarını verir.
Araç Detay Sorgulaması: aracın marka ve modelini, trafiğe çıkış tarihini, toplam kasko sigortası süresini, toplam kasko sigortası o0lmayan zamanı, yürürlükte kasko sigortasının olup olmadığını, araçta plaka değişikliği olup olmadığını, plaka il değişimi ve listesini, araç türü değişimi ve listesini, son sahip türünü, son sahiplik süresini verir.
Değişen Parça Sorgulaması: kaza tarihi, toplam parça tutarı, toplam işçilik tutarı, değişen parça bilgisi, değişen parçaların orijinal olup olmadığı, değişen parça sayısı, bilgilerini verir.
Tutanak Sorgulaması: kaza tarihini, kazanın tutanak durumunu, tutanak oluşturma tarihini, araçların plakasını, kazaya karışan araçların kusur oranlarını verir.
Poliçe Sorgulama: sigorta poliçe numarasını, sigorta poliçe durumunu, sigorta poliçesi bitiş tarihini verir.