Motorlu Taşıtlar Vergisi 2021 MTV

 

1/Ocak/2021 Tarihinden İtibaren Uygulanacak Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları:

29 Aralık 2020 Tarihli ve 31349 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 53 Seri Nolu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ile 1/Ocak/2021 tarihinden itibaren uygulanacak motorlu taşıtlar vergisi (MTV) tutarlarının tespit ve ilan edilmiştir. Aşağıdaki 1. tarfifede motor silindir hacmi, taşıt değeri ve yaşına göre hususi otomobil, arazi araçları ve 2021 yılı motosiklet motorlu taşıtlar vergisi tutarları yer almaktadır. Yine aşağıdaki 2. tarifede minibüslerin yaşına göre, panelvanların motor hacmi ve yaşına göre, otobüs ve midibüslerin oturma yeri ve yaşına göre, kamyonetlerin, kamyonların ve çekicilerin azami ağırlıkları ve yaşlarına göre 2021 yılı motorlu taşıtlar vergisi tutarlarını görebilirsiniz. 3. tarifede ise uçak ve helikopter gibi hava araçlarının 2021 MTV oranları vardır.

A (I) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

1/1/2018 tarihinden (bu tarih dahil) sonra kayıt ve tescil edilen otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar ile motosikletler aşağıdaki (I) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

2021 motorlu taşıtlar vergisi hususi

B. (II) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

(I) ve (I/A) sayılı tarifelerde yazılı otomobil, arazi taşıtı, kaptıkaçtı ve benzerleri ile motosikletler dışında kalan motorlu kara taşıtları, aşağıdaki (II) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

2021 motorlu taşıtlar vergisi ticari

C. (IV) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

Uçak ve helikopterler (Türkkuşu, Türk Hava Kurumuna ait olanlar hariç) aşağıdaki (IV) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

2021 motorlu taşıtlar vergisi uçak helikopter

D. (I/A) Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

31/12/2017 tarihinden (bu tarih dahil) önce kayıt ve tescil edilen otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar, 197 sayılı Kanunun geçici 8 inci maddesinde düzenlenen (I/A) sayılı tarifeye göre vergilendirilir.

2021 motorlu taşıtlar vergisi hava taşıtları

Yukarıda içeriğine yer verilen 53 Nolu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği ile; 2021 yılı için uygulanacak motorlu taşıtlar vergisi tutarlarına ilişkin bilgiler içermektedir. Bu bilgiler ile motorlu taşıtlar vergisinin 2021 yılında ne kadar olduğunu öğrenebilir, yine yukarıdaki bilgiler ile aşağıdaki linkleri kullanarak motorlu taşıtlar vergisi hesaplayabilir, online mtv ödeme yollarını öğrenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kredi Kartı İle MTV Ödeme

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergimizi dijital ortamda kredi kartıyla ödeyebiliriz. Birçok bankadan bu işlemi yapabiliriz. Yapı Kredi Bankası, e-devletten Gelir İdaresi Başkanlığı sekmesinden otomatik olarak ödemelerimizi yapabiliriz. Günümüzde bu işlemleri yapmak oldukça kolay hale gelmiştir. Tek tıkla tüm işlerimizi halledebiliriz. Bu işlemi; vergi yılını, plaka numaramızı, TC kimlik numaramızı veya vergi numaramızı ve internet bankacılığında istenen güvenlik kodunu girerek detaylı tüm bilgilere ulaşıp ödemelerimizi yapabiliriz. Birçok bankanın kendi sayfalarından veya e-devletten bu borcumuzu sorgulayıp ödeme imkanımız olabilir.

e-Devletten Ödeme Kolaylığı

E-devlet adresinden Gelir İdaresi Başkanlığı sekmesinden Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Kredi Kartı ile ödeme yapabiliriz. Kimliğimi doğrula butonundan TC kimlik numaramızı ve şifremizi girerek tüm borçlarımızı görebilir ve ödeyebiliriz.

Yapı Kredi İle Ödeme

Yapı Kredinin kendi internet sayfasına girerek ödemelerden MTV seçeneğini seçip vergi yılını, TC kimlik numaramızı veya vergi kimlik numaramızı, plaka numaramızı ve güvenlik kodunu girerek tüm detaylara ulaşabiliriz.

Garanti BBVA İle Ödeme

Garanti Bankasının kendi internet adresinden tüm ödemelere ulaşabiliriz. Kendi aracınızın MTV borcu olup olmadığını, internet adresine girerek TC kimlik numarası, plaka numarası, vergi yılı ve güvenlik koduyla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ortak Borç Ödeme Sayfasından Ödeme

Ortak borç ödeme internet sayfasından MTV borç ödeme sisteminden borcumuzu ödeyebiliriz. Plaka kodunu, TC numaramızı, güvenlik kodunu girerek kredi kartı bilgilerimizi girerek borçlarımızı ödeyebiliriz. Bu işlemi yaparken işlem ücreti de alınmaktadır.

BonusFlaş İle Ödeme

BonusFlaş'ın kendi internet sayfasından MTV borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Borcumuzun olup olmadığını sorgulayıp öğrendikten sonra ödeme kolaylıklarıyla ödememizi yapabiliriz. BonusFlaş ödemelerde 2 veya 3 taksitle ödeme imkanı sunuyor.

Borcunuzu sorguladıktan sonra ödeme seçeneklerinden mobil ödemeyle borçlarımızı ödeyebiliriz. Telefon numaranızı ve TC kimlik numaranızı girerek borcunuzun miktarına göre taksitlendirmeyle bu ödemeyi sağlayabiliriz. Onay verdikten sonra cep telefonunuza gelen SMS ile taksitlendirmeyi onaylayıp işlemi devreye sokabilirsiniz.

Bunun gibi birçok yöntemle online olarak kredi kartınızla kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz. Dijital ortamda artık rahatlıkla ödemelerimizi yapabiliyoruz.