Otomobil Kredisi Nasıl Alınır?

 
taşıt kredisi nasıl alınır

Taşıt Kredisi

Son zamanlarda arabalara duyulan ihtiyaçlar artmıştır. Bu nedenle kredi yolu ile otomobil alabilmek mümkündür. Otomobil kredisi almayı düşünenler için bu durumu nasıl gerçekleştireceğinizi sizlerle paylaşacağız; Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, TEB, İş bankası ülkemizde önde gelen bankalardır. Bu bankalar sıfır araba ya da ikinci el araba isteyenlere kredi desteği sağlamaktadır. Birbirinden farklı ve özel kampanyalar ile taşıt kredilerinden yararlanabilmek mümkündür. Ayrıca bazı bankalar, anlaşmalı olduğu araba markaları ile özel avantajlara gitmektedir. Bu durumda cazip teklifler ile sizlere geliyor. Bütçenize uygun, düşük faizli araba modellerinden seçim yapabileceksiniz.

Otomobil almayı düşünüyorsanız, otomobil kredisi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bankalar öncesinde taşıt kredisi başvurularında bulunan kişilerin evraklarını hazırlamasını istemektedir. Bu evraklar ise, nüfus cüzdanı, gelir beyanınız, en geç iki ay öncesinde olması kaydı ile düzenlenen telefon, doğalgaz, elektrik vb. faturalar ya da ikametgah belgesi, sıfır araçlar için proforma faturalar, ikinci el alacaksanız, noter tasdikli satış onayı ve araç ruhsatları, bu belgeler taşıt kredisi başvurularında bankaların incelemesine girer.

Başvuru sonucu ise olumlu ve olumsuz şekilde en kısa sürede sizlere bildirilir. Aynı gün içinde bile cevap alabilmeniz mümkün oluyor. Bankalar genellikle, otomobil kredisi başvurularında gelir seviyenize bakarlar. Çalışma ve sigortalılık süreniz, kredi istihbaratınız ya da mevcut olan borç durumunuz bankalar için önemli olan durumlar arasındadır.

 

Hangi Araçlar İçin Taşıt Kredisi Alınır?

Sıfır araç ya da ikinci el araç almayı düşünenler için farklı seçenekler bulunmaktadır. Aracın cinsi, ticari değeri, binek olup olmaması durumları göz önüne alınır. Bilinmesi gereken konuların başında ise ikinci el olan otomobillerde araç yaşı belli bir aralıkta olmalıdır. Taşıt kredisi şartlarından biri de budur. Genel anlamda 5 yaş kadar olan ikinci el arabalar, kredi sağlandığında bazı bankalar tarafından kredi yaş sınırları 10 yaşa kadar uzayabilmektedir. Başvuru işlemleri yapmadan önce ise dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Taşıt kredisi kullanmayı düşünenler için otomobil alacakları zaman öncelikle peşinatının olması gerekmektedir. Çünkü araç bedeli 50.000 TL’ye kadar bulunan kısmı içinde %30, eğer 50.000 TL üstünde ise tutarı için %50 peşinat ödemek şartı bulunmaktadır. Örnek olarak 100.000 TL olan aracın ilk 50.000 TL’sinin %30’luk kısmı olan 15.000 TL ve kalan 50.000 TL ise %50’si olacak şekilde 25.000 TL peşinat olması gerekiyor. Yani 100.000 TL tutarında araç için 40.000 TL peşinatınızın bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bilinmesi gereken farklı bir detay ise alınacak olan aracın kredi aşamasında çoğu banka tarafından rehin edileceği konusudur. Bankaya olan borcun bitmeden rehin işlemi kalkmayacaktır. Araç ruhsatı üstüne bankalar tarafından rehin konulur. Fakat bazı bankalar rehin zorunluluğu bulundurmayabilir.

2. El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

İkinci el taşıt kredisi ürünleri, sıfır olan araçlardan farklı şekilde ve şartlarda sunulur. Sıfır araçlar için kredi almayı düşünenler genellikle daha kolay alırlar. Otomobil kredisi ile ikinci el araçların alımları ile alakalı olarak araç yaşlarının sınırlaması ve sıfır araç alımlarında kredi kullandırma oranı farklılığı bulunmaktadır. Kredi ile ikinci el araç alırken aracın değerinin önemi büyüktür. Aynı zamanda kasko değerine göre hesaplamalar yapılır. Kredi değerleri bu gibi durumlara göre belirlenir.

Taşıt kredisini alırken, ikinci el taşıt kredisi almayı düşünenler için bankaların avantajlı şekilde faiz oranlarını düşük oranda sunduğu söylenebilir. İkinci el araçlarda aynı zamanda belli bir yaş aralığı kredi desteği için önemlidir. Bu yaş aralığı bankadan bankaya farklılık gösterecektir. Genel anlamda 8 yaşından büyük olan araçlara kredi desteği sağlamak istemeyen bankalar çoktur. Banka kredilerinde ikinci el taşıt kredisi olarak taşıt almayı düşünenler arabanın 8 yaşından küçük olmasına dikkat etsinler.

Bu kredilerin kullanım oranı taşıt kredilerinin aracın satış bedeline yalnızca bir kısım olacak şekilde kredi belirlemesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle ise kredi ile araba satın almayı isteyenler, belli bir miktar peşinat bulundurmalıdır. Satın alma süreçleri ise noterler aracılığı ile gerçekleştirilir. Beğendiğiniz araç için ikinci el aracı, satıcısıyla birlikte notere getirmelisiniz. Daha sonra ise toplanması gereken belgeleri notere sunarak satış işlemini yerine getirebilirsiniz.