Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

 
 
  18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN ve MAHCURLULAR ( Akıl zafiyeti olanlar ) PASAPORT 

<< Geri Pasaport - Vize İşlemleri

Reşit olmayan 18 yaşından küçük çocuklar ve mahcurlular (kendini temsil etme yetisine sahip olmayan) için her pasaport işleminde ( uzatmalar=temditler de )noterden veya pasaport vermeye yetkili makamlar ( Pasaport bürolar vb )huzurunda verilecek muvafakat name alınacaktır. Mahcurlular için mahkemenin bir kişiyi vasi tayin etmesi gerekmektedir. Mahcurlularda ( akıl noksanlığı ) muvafakati vasi tayin edilen kişi verecektir.Anne yada babaları tarafından çocuklarıyla beraber yapacakları pasaport müracaatlarında, çocuk kendi başına pasaport alacaksa anne - baba ikisi de, anne - babadan birinin pasaportuna işlenecekse diğer tarafın vereceği noterden tasdikli veya pasaport biriminde hazırlanacak muvafakatname ile müracaat etmeleri gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocuklar ayrı pasaport alacaksa anne ve baba muvafakat verecek ve müracaata çocuğun gelmesi gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocuk anne yada banın pasaportuna kaydedilecekse diğer tarafın muvafakati olacak ve refakat bölümüne fotoğrafı yapıştırılması isteniyorsa çocuk müracaata gelmesi gerekmektedir. Refakat bölümüne fotoğraf yapıştırılması istenmiyorsa 10 yaşından küçük çocuğun müracaata gelmesine gerek yok. 10 yaşından sonra her çocuğun fotoğrafı yapıştırılmaktadır. Ancak bazı ülkeler refakatteki çocuğun yaşı ne olursa olsun fotoğrafını istemektedir. 7 yaşından küçük çocuklar için anne yada baba refakatine kaydedilmeleri durumunda çocuklar için harç alınmamaktadır. 18 yaşından küçük çocukların pasaportlarını kanuni temsilcileri teslim alabilirler( anne - baba veya vasisi veya noterden vekalet verilen her hangi bir kişi )

UMUMA MAHSUS (Lacivert) PASAPORT

Bu pasaport İl Emniyet Müdürlüklerince ve dış temsilciliklerimizce verilmektedir. Bu türden pasaport almak veya temdit (süresini uzatmak) ettirmek için İstanbul'da en yakın İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine, yurt dışında bulunan vatandaşlarımızsa dış temsilciliklerimize (Elçilik veya Konsolosluk) başvurmaları mümkündür. Nüfusa kayıtlı olunan il fark etmeksizin pasaport müracaatları bir (1) iş günü (Bir (1) iş gününden kasıt bir sonraki gün aynı saatler demektir) içerisinde neticelendirilmektedir. Ancak her hangi bir aksaklık olması ihtimaline karşı pasaport ( Maliye veznelerinde olabilecek aksama, gerekli tahkikatın yapılması aşamasında yaşanacak bilgisayar ve sistem arızaları vb.) müracaatınıza üç(3) dört(4) gün öncesinden başlamanız tavsiye edilmektedir.

İLK DEFA UMUMA MAHSUS( LACİVERT ) PASAPORT ALACAK VEYA VAR OLAN PASAPORTUNU UZATMAK İSTEYEN VEYA GEÇERLİ BİR NEDENLE PASAPORTLARINI DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN ŞAHISLAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR:

  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
  • Yeni alacaklar için 4, var olan pasaportunu geçerli bir nedenden dolayı ( vize reddi alınması, sınır dışı kaşesi vurulması, eşkal değişikliği vb ) değiştirmek isteyenler 3 fotoğraf, pasaportunu uzatmak (temdit ) isteyenler 3 adet fotoğraf,
  • İstenen süreye göre maliye veznelerine veya bankalara yatırılacak para karşılığı alınan harç makbuzu,( Pasaport müracaatı yapılacak ilçenin maliye veznelerine yatırılan harç makbuzları geçerli olacaktır, bankalar için aynı ilçedeki bankalara yatırma şartı yoktur istenilen yerden yatırılabilir )
  • Pasaport bürolarından alınacak form doldurularak yeni alacaklar, pasaportunun süresini uzatacak veya değiştirecek olanlar ilk üç maddede belirtilen evraklarla en yakın ilçenin ( İkamet etme şartı yoktur, istenilen ilçemize müracaat edilebilir ) pasaport bürolarına şahsen müracaat edeceklerdir.
     

Kaynak: İstanbul Emniyet Müdürlüğü

<< Geri Pasaport - Vize İşlemleri

Vize Uygulamaları İçin Google Türkçe Kaynaklarda Özelleştirilmiş Arama Yap

Google
 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV