İtalya Vize İşlemleri

 
italya

İtalya Vize Başvurusu:

Pasaport: İtalya vize başvurusu yaparken son 10 yılda alınmış, yapacağınız İtalya seyahatinin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliği bulunan pasaport olmalıdır. Uzun süreli vizelerin (ailevi nedenlerle verilen) geçerliği bir yıl olduğu için bu vize başvurusunda pasaportun 15 ay daha geçerli olması gerekmektedir. İtalya Vize Başvurusu sırasında pasaportta en az iki boş sayfa olmalıdır. İtalya için Schengen vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapmanız gerekmektedir.

 

Not: 90 günü aşan uzun ziyaretler için alınan vizelere “Ulusal vize (D tipi) vize denmektedir.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Belgeler;

İtalya Vizesi için yapacağınız, Shengen vize başvurusu (90 güne kadar olan konaklamalarda) veya Ulusal vize başvurusu (90 günü aşan konaklamalarda) nda istenen belgeler başvurduğunuz ile, gidiş amacınıza (turistik, eğitim, ticari v.b.), mesleğinize, konalama türüne (otel veya davetiye), seyahat aracı, çocuklu veya çocuksuz seyahate göre değişiklik göstermektedir.

İtalya Vize başvurunuz için gerekli evrak listenizi, İtalya Vize Başvurusu için resmi olarak yetkilendirilmiş kuruluş İDATA web sitesinden seçimleri yaparak oluşturabilirsiniz. Vize Başvuru Formunuda bu siteden sağlayabilirsiniz.

https://www.idata.com.tr/ita/tr

Not: iDATA firması sadece İstanbul İtalya Başkonsolosluğu yetki alanı dahilinde bulunan illerde sunulan başvuruları kabul etmektedir.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Yetki Alanına Giren İller:

Amasya, Erzurum, Kocaeli, Trabzon, Artvin, Düzce, Ordu , Iğdır, Bartın, Giresun, Rize, Yalova, Bilecik, Gümüşhane, Sakarya, Yozgat, Bursa, İstanbul, Samsun, Zonguldak, Çanakkale, Kars, Sinop, Ardahan, Çorum, Karabük, Sivas, Bayburt, Edirme , Kastamonu, Tekirdağ, Erzincan, Kırklareli, Tokat

Sponsorlu Bağlantılar