Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

 
 
  SCHENGEN VİZELERİ İLE İLGİLİ BİLGİ

<< Geri Pasaport - Vize İşlemleri

SCHENGEN VİZELERİ:
Schengen vizesi; üzerinde belirtilen süreler içerisinde Schengen anlaşmasına dahil ülkelerde dolaşıma izin veren Vize türüdür.

Vize alımına izin veren belgeler giriş anında; Sınır Makamları tarafından, gidilen veya ikamet edilen ülkelerde ise yetkili makamlar tarafından tekrar incelenebilmektedir.

Schengen vizesi, gidilecek ülkenin temsilciliğinden, eğer birden çok ülkeye gidiliyorsa asıl seyahat amacını teşkil eden ülkenin temsilciliğinden alınmalıdır.

Schengen vizesi altta belirtilen ülkelerde altı ay içerisinde azami 90 gün kalma hakkı verir:

ALMANYA – AVUSTURYA – BELÇİKA – DANİMARKA – FRANSA – FİNLANDİYA – HOLLANDA – İSPANYA – İTALYA – İSVEÇ – İZLANDA – LÜKSEMBURG – NORVEÇ – PORTEKİZ - YUNANİSTAN

Doksan günü aşan vizeler Ulusal olarak nitelendirilir ve sadece o ülkeye giriş hakkı tanır.

Pasaportların geçerlilik süresi vize bitimi tarihinden itibaren en az üç ay olmalıdır.

Vize tek veya çok girişli olarak verilebilir. Çok girişli vize için talebin ayrıntılı olarak belgelenmesi şarttır.

İlk girişten sonra, Schengen ülkeleri arasında yapılacak olan geçişlerde, anlaşmaya dahil her ülkeye giriş yapılırken; kalış süreleri o ülkenin Emniyet makamlarına üç gün içerisinde beyan edilmek zorundadır.

Schengen anlaşmasına dahil ülkelerin herhangi birinden alınmış bir oturma izni, geçerli olduğu sürece, ve aksi belirtilmediği takdirde, anlaşmaya dahil diğer ülkelere de giriş ve dolaşım hakkı tanır.

İtalya’ya giriş yaptıktan sonra sekiz gün içerisinde Ülke Emniyet Müdürlüğü'ne başvurmak ve oturma izni istemek zorunlu koşuldur.

Çelişkili veya eksik vize başvuruları, başvurunun reddine yol açabilmektedir..
SCHENGEN VİZELERİ İLE İLGİLİ BELGELER:
Başvuru sırasında bekleme süresini azaltmak için başvuru formu güncel bir fotoğrafla beraber eksiksiz doldurulup imzalanmalı ve aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte getirilmelidir:

Pasaportun fotoğraflı sayfası ve son sayfa fotokopisi.

Schengen ülkeleri temsilciliklerinden alınmış olan vize fotokopileri.

İstenilen evraklar asıl ve fotokopileri ile sunulmalıdır. Eksik başvurular kabul edilmeyerek gişede iade edilmektedir.

EVRAK LİSTESİ:

İstenilen vize türüne göre, ilgili ülke konsolosluklarınca belirtilen evraklar , vize başvurusunda bulunacak kişinin yanında eksiksiz olarak hazır olmalıdır.Her başvurunun tek başına incelenebileceği , ek belge veya şahsi bir görüşme istenebileceği de ayrıca bilinmelidir.
SCHENGEN VİZELERİ İLE İLGİLİ DUYURU:
VİZE BAŞVURULARININ EKİNDE İBRAZ EDİLECEK EVRAKLAR KONUSUNDA AVRUPA BİRLİĞİ KONSEYİ'NİN 1 HAZİRAN 2004 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ 2004/17/CE SAYILI KARARI:

Madde 1 :
Ayrıca, kısa süreli ikamet veya seyahat vizesi talebine eklenmek üzere, başvuru yapan şahsın sağlık sorunları, acil tıbbi müdahale ve/veya acilen hastaneye kaldırılması durumunda ortaya çıkabilecek masrafların karşılanması için uygun ve geçerli, şahsi veya grup sigortası belgelenmelidir.

Başvuru yapanlar, ilkesel olarak ikamet ettikleri ülkedeki bir sigortaya sahip olmalıdırlar. Başvuran kişiyi davet eden şahıs, sigorta işlemini yüklendiği takdirde ,söz konusu sigorta davet eden şahsın ikamet ettiği yerde yapılmalıdır.

Sigorta, Schengen Devletlerinin bütün alanını kapsamalı, şahsın tüm ikamet süresi boyunca geçerli olmalıdır.Asgari limit 30.000 Euro'dur.

(..........)

Vize talebini incelemekle mükellef diplomatik temsilcilik veya konsolosluk, başvuru sahibinin mesleki durumunu değerlendirerek,sigorta yükümlülüğünü yerine getirip getirmediği konusunda karar alabilir.

Diplomatik temsilcilik veya konsolosluk, beher başvuruyu değerlendirerek, diplomatik, hizmet ve diğer resmi pasaport hamilini söz konusu yükümlülükten dış politika, gelişim politikaları ve hayati önem taşıyan diğer kamu sektörlerinin çıkarları lehine azad edebilir.

Sigortanın değerlendirilmesinde, Schengen ülkeleri,sigorta şirketinden talep edilen tazminatın üye ülkelerde, İsviçre veya Liechtenstein'da ödenebilir olup olmadığını araştırabilir.

Kaynak: İtalya Büyükelçiliği

<< Geri Pasaport - Vize İşlemleri

Schengen Vizesi İçin Google Türkçe Kaynaklarda Özelleştirilmiş Arama Yap

Google
 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV