Araç Kiralama Hakkında

 
araç kiralama

Araç Kiralama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç kiralamayı düşünenler için araba kiralama şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Araba kiralamayı isteyen kişiler, rent a car firmalarına gitmeden önce bazı noktalara uygun olmaları gerekmektedir. Bu şartları bilmeden araç kiralama işlemi yaparsanız, tatiliniz boşa gidebilir. Araç kiralama işlemi bu nedenle bazı şartlar ile gerçekleştirilir. Bu şartlar ise;

Araba kiralama şartları arasında sürücü yaşınızın 21 olması gerekir. Araç kiralama şirketlerinin çoğunda araç kiralama yaş aralığı 21 ile 70 yaşdır. Şayet 25 yaşının altındaysanız veya 70 yaşının üzerindeyseniz o zaman ek bir ücret ödemeniz gerekebilir. Sigorta şartları gereğince ekonomik bir araç kiralayabilmek için en azından 21 yaşında olunması şarttır. Araç kiralama, orta ve üst sınıf araçlar için ise 25 yaş alt sınırı gerektirir. Lüks ve büyük araçlar için en fazla yaş sınırı 28 yaş ile sınırlıdır.

 

Araç kiralarken, ehliyet süresi de çok önemlidir. Araç kiralayacağınız zaman asgari 1 yıllık çoğu zamanda asgari 2 yıllık ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Orta sınıf ya da üst sınıf araçları kiralayacağınız zaman en az 2 yıllık ehliyete sahip olma şartı vardır. Fakat lüks ya da büyük bir araç kiralayacaksanız, bu süre 3 yıl olarak belirlenmiştir.

Ek sürücü olarak ise kiralanan herhangi bir aracın birden fazla kişi tarafından kullanımı sağlanabilir. İkinci ya da ek sürücünün de kiralama öncesinde rent a car firmalarına bildirilmesi gereklidir. Kira yapılan kontrata işlenmesinin gerekliliği de vardır. Bu nedenle ek sürücü de kasko sigortasının kapsamında alınmış olacaktır. Ek sürücü doğal olarak ana sürücünün belirttiği yaş ve ehliyet kriterine uyması gerekliliği bulunur. Bunun yanı sıra kilometre sınırı da araç ücretine dahildir.

 

Araç Kiralamak İçin Neler Gereklidir?

Araç kiralarken öncelikle, sizlerden talep edilen bütün belgelerin olması önemlidir. Kiralama işlemi için kullanılması için bütün bilgiler otorento tarafından talep edilir. Araç kiralama işlemlerinde kiralama amacının dışında herhangi bir kişisel veri kullanılmaz. Sürücü yaşı bu hususta önemlidir. Aynı zamanda kiralanacak aracın ücretine dahil olarak kilometre sınırı da vardır. Ödeme yöntemleri de araç kiralarken önemlidir.

Bu işlemi tamamlayabilmek için kiralama ücretinin tamamı ya da bir kısmı olarak ön ödeme tutarı kredi kartı, banka havalesi ile kabul edilir. Ödemenin tamamı yapıldıysa araç size teslim edilirken ödeme işlemi yerine getirilebilir. Online araç kiralama yaptıysanız aracı teslim almaya gittiğinizde araç kiralaması için ödeme yaptığınızı gösteren makbuzu yanınızda götürünüz. Ön ödemeli olarak yöntemlerde kalan ödeme tutarları aracın teslim alımında yapılabilmektedir. Bütün ödeme yöntemleri kredi kartı ve aynı zamanda ehliyetinizin aracın teslim alırken yanınızda bulundurması gereken belgeler arasındadır. Ödeme işlemleri güvenli bir şekilde yerine getirilir. Araç kiralama işlemleri için tüm ödemeler güvenli Visa ve Master Cart ödeme standartlarına uygun şekilde yapılır.

Kiralama işlemlerinde depozit ve provizyonda çok önemlidir. Kiralanan aracın kullanılacak süresi boyunca doğabilecek trafik ve park cezaları, eksik yakıt, sigorta kapsamına alınmayan hasarlar için teminat bulunması gereklidir. Bu teminatlar için ise kredi kartları provizyon ismi ile işlemler uygulanır. Belirli bir tutarın kredi kartı üstünden bloke edilmesine provizyon denir. Kredi kartlarının kullanılabilmesi adına limitin azaltılması gereklidir. Fakat harcama olarak ekstrenize yansımayacaktır. En az ise 6 ay geçerli ve kullanılabilir limit olan ana sürücü ismine kayıtlı bir kredinin olması zorunlu tutulan durumlar arasındadır. Aracı teslim almaya gittiğinizde ana sürücünün adına olan kredi kartında/banka kartında aracın güvenlik depozitosunu karşılamaya yetecek kadar limit olduğundan emin olun.

Kiralık aracı sağlayan firma çalışanları araç tesliminde geçerli bir kimlik görmek isterler. Yanınızda kimliğinizin olduğundan emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Araç Kiralama Fiyatları

Araba kiralarken fiyatların belirlenmesinde belli başlı etmenler bulunmaktadır. Aracı bulunmayanların imdadına oto kiralama firmaları yetişir. Birçok insan bu hizmetlerden faydalanarak araba kiralarlar. Oto kiralama fiyatları öncelikle marka ve modellere göre fiyat farklılığı gösterecektir. Aracın markası ve modeli bu aşamada önemlidir. Bu durum neticesinde aracın piyasada bulunan kiralama fiyatına da bakılmaktadır. Eğer ki hız sabitleme özelliği güçlü ise ve kullanımı kolaysa ücret yüksek olacaktır.

Fiyatta belirleyici olarak farklı unsurlar da bulunmaktadır. Bunlar ise araç kiralama fiyatına dahil olarak yapılan ücretlerdir. Öncelikle araç kiralama fiyatları, KDV, Sigorta ücretleri, hizmet ücretleri gibi durumlar fiyatta belirleyicidir. Oto kiralama fiyatları ek hizmetler neticesinde de yükselecektir. Araç kiralayan kişiler, sizlerin de bildiği gibi ek hizmet durumu da gerektiriyor.

Bu durum oto kiralama fiyatları için yükselme olmasına neden olmaktadır. Araç kiralarken, ek olarak hizmet bedelleri ise, navigasyon hizmeti, şoför talepleri, ekstra kasko talebi, araç teslim talebi gibi durumları kapsamaktadır. Uygun fiyatla araba türleri de karşılaştırma yapılarak bulunabilir. Bu durum için ciddi bir araştırma sürecine girmeniz gerekecektir. Cazip olan fiyatlar için rant a car firmaları karşılaştırılarak yapılabilir. Çünkü birçok firma ve aynı zamanda bu firmaların arabalar hakkında şartları bulunur.

Bir çok araç kiralama şirketini tek tek aramak yerine zamandan kazanmak, şirketleri, araçlarını, hizmetlerini ve fiyatlarını karşılaştırıp en uygun fiyatlı aracı seçmek için online araç kiralama platformunu kullanabilirsiniz.

Araç kiralamanıza dahil olan tüm detayları görmek için online araç kiralamayı kullanmanızı tavsiye ederiz. Seçtiğiniz aracın kiralama şartlarına ve koşullarına kolayca ulaşabilir kendiniz bilgi sahibi olursunuz. Hangi ücretlerin kiralama ücretine dahil olduğunu görür kiralama kapsamını rahatlıkla kendiniz inceleyebilirsiniz.