Seferihisar Gezilecek Yerler

Seferihisar ve Sığacık Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Seferihisar için söylenebilecek çok şey var ama birçok insan bu kenti Cittaslow ya da Slow City yani yavaş şehir olarak biliyor. Ülkemizin ilk yavaş şehri. Nedir bu yavaş şehir derseniz dünya genelinde yeni ekolojik düzen içinde yeni bir yaşam anlayışı ki bunu Seferihisar kentine gittiğiniz zaman net bir biçimde zaten görebilirsiniz.

Seferihisar Gezilecek Yerler Fotoğrafları

seferihisar sığacık
sığacık kaleiçi
seferihisar sığacık
seferihisar sığacık kalesi
seferihisar sığacık
seferihisar
seferihisar akkum plajı
seferihisar

Sponsorlu Bağlantılar

 

Seferihisar Nerede?

Seferihisar İzmir kentinin güneybatısında yer alan bir kenttir. Urla. Güzelbahçe, Karabağlar, Menderes ve Ege Denizi ile komşu olan bir kenttir.

Seferihisar Tarihi

Seferihisar 1884 yılında ilçe olmuş tarihin en eski yerleşim merkezleri arasındadır. İzmir'in Seferihisar İlçesinin ilk yerleşim yeri Teos Antik Kentidir. Teos'u M.Ö. 2000 yıllarda Akalardan kaçan Giritliler kurmuştur. Buranın Karyalılara ait bir kent olduğu bilinmektedir. Seferihisar yöresinde yaklaşık 4000 yıldan bu yana yerleşim ve yaşam vardır. İlçe merkezinde Selçuklular ve Osmanlılara ait tarihi eserler, camiler bulunur.

Kente Nasıl Gidilir?

Eğer İzmir kentine otobüs ile gelmiş iseniz önce otogardan kalkan dolmuşlara binebilirsiniz. Keza kent içinde de belli noktalardan da kalkan dolmuşlar mevcuttur. Kendi aracınız ile gelmişseniz Urla Seferihisar kavşağından Seferihisar istikametine gitmeniz gerekir. Uçakla gelenler ise İZBAN ya da otobüsler ile ulaşmanız mümkün. Toplam aradaki mesafe 55 km. Ortalama 1 ile 1.5 saat arasında İzmir’den Seferihisar kentine ulaşmanız mümkün.

Seferihisar'da Gezilip Görülecek Yerler

Seferihisar kentinde gezilip görülecek çok sayıda yer var ve onlardan bazıları şunlar:

Kentte Ne Yenir? Ne İçilir?

Kente gelmişken özellikle gurme turizmi babında gezenlerin yiyebilecekleri çok özel yöresel lezzetler var. Bunlar kişiler özellikle yemek için kente gelinmese bile tadılması gereken lezzetler arasında geliyor. Çekme makarna sadece bu bölgede bulabileceğiniz bir lezzet. Bunun yanı sıra belki yine daha önce adını hiç duymadığınız tahinli böreği, enginar yatağında mevsim türlüsü bölgeye has lezzetler.

Klasik olarak balık yemek isterseniz özel balık lokantaları elbette var. Ayrıca değişik ege mutfağının otlarından yapılan zeytinyağlı yemekler de muhtelif restoranlarda meze ve ana yemek olarak karşınıza çıkıyor. Bu enfes lezzetleri tadabileceğiniz mekanların arasında eski bir evin restorana çevrilmesi ile nefis bir restorana dönüşen adres var. Yok ben kente gelmişken bir gün de otel dışında kahvaltı yapayım derseniz o zaman kahvaltı mekanı olarak da Sığacık Sahilinde uygun fiyatlı mekanlara sabahın erken saatlerinde mutlaka uğranılmalı. Sahilde yer alan unlu mamullerde kahvaltı ettikten sonra neler yediğinizi kendiniz söyleyip hesabı ödüyorsunuz. Müşteriye duyulan güven insanı şaşırtacak güzellikte.

Nerede Kalınır?

Seferihisar kentine gelenler kentin içinde yer alan otellerde kalabilir ama bizim size burada tavsiye edeceğimiz yerler Sığacık içinde yer alıyor. Sığacık Kalesi içinde daha önce dizi ve filmlerde de göre eskiden ev olan yerlerin butik otele çevrilmiş olan çok özel işletmeler var.

Bunun yanında Sığacık’ta deniz kenarında denize 0 iki adet işletme var. İkisi de birbiri ile bağlantılı ama farklı konseptlerde hizmet veriyor ve farklı hedef kitlelere hitap ediyor. Kendisine has özel evlerden oluşuyor ve butik bir anlayış ile hizmet veriyor. Sığacık kentinin tam sınırında yer alan bir otel. Sessiz sakin gözlerden uzak tatil yapmak isteyenler için ideal.

En Uygun Gitme Zamanı Ne Zamandır?

Seferihisar aslında bir ömür boyu yaşanacak kentler arasında ama özellikle tatil için gidecek olanlar Mayıs ayı ve Haziran ayı başları arasında gidebileceği gibi, Eylül ortaları ve Ekim başı da gidebilir. Zira bölgeye çok ciddi bir talep var. Temmuz Ağustos aylarında aşırı kalabalık ve çok sıcak olduğu için keyifli bir tatil yapamayabilirsiniz. Hatta Mandalina Festivalinde de son derece ideal olabilir. Seferihisar seyahat planlaması için Seferihisar Otobüs Bileti, İzmir Otobüs Bileti sayfalarımızı inceleyip Seferihisar otobüs biletini online satın alabilirsiniz. Seyahat planlaması için bakabileceğiniz diğer bir sayfamızda Adnan Menderes Havalimanı sayfalarımızdır.

Seferihisar Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster