Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

Meyve Ağaçları Ana Sayfa

Ananas

Armut

Avokado

Ayva

Badem

Böğürtlen

Ceviz

Döngel - Töngel

Dut

Elma

Erik

Fındık

Greyfurt

Hurma

Hünnap

İğde

İncir

Kayısı

Kestane

Kiraz

Kivi

Kızılcık

Limon

Malta Eriği - Yeni Dünya

Mandalina

Muz

Nar

Nektarin

Portakal

Şeftali

Üzüm

Vişne

Yeşil Elma

Kara Yemiş

Zeytin

 

ANNONA MEYVESİ - ANNONA AĞACI

  CHERIMOYA ( Annona cherimola Mill.)  

CHERİMOYA (Annona cherimola Mill.)

Anavatanı: Ekvador, Kolombiya, Bolivya

Familyası: Annonaceae

Çeşitleri: 'Lisa', 'ımpresa’, ’Umbonada’, ’Papilonado’, ’Tuberculada’, ’Rio Negro', 'Cocha Lisa', 'Bronceada', 'Pinchua', 'Basts', 'Bays', 'Whaley', 'Deliciosa', 'Booth', 'McPherson', 'Carter', 'Ryerson', 'White', 'Chaffey'

Botaniği: Ağaçları yaprağını dökmez ve 5-9 m boylanabilir. Yaprakları oval olup 7.5-15 cm uzunluğunda, 3.8-8.9 cm genişliğindedir. Çiçekleri 2 ya da 3’lü gruplar halindedir. Meyveleri konik şeklinde ve 10-20 cm uzunluğunda, 10 cm genişliğinde olup ortalama 150-500 g ağırlığındadır. Parlak çekirdekleri 1.25-2
cm uzunluğundadır.

Tozlanması: Tozlanma arı ve böceklerle olsa da elle tozlaşma yapılarak verimi artırılmaktadır. Yoksa doğal olarak verimi düşük olur.

İklim Ve Toprak istekleri: Sıcak ya da ılıman iklimlerde yetişir. Düşük sıcaklıklara toleranslıdır. Genç ağaçları -3.33 oCye dayanabilir ancak daha düşük sıcaklıklarda zarar görebilir veya ölebilir. Ağaç tozlanma ve meyve tutumuna zarar veren şiddetli rüzgarlardan korunmalıdır. Cherimoya hafif topraktan ağır topraklara kadar geniş bir aralıkta iyi gelişim gösterir. Arjantin’de en iyi gelişmeyi kayalık, gevşek, organik maddeli kumlu, toprak altı çakıllık bölge üzerindeki 0.6-0.9 m arasında gerçekleştirir.

Çoğaltımı: Tohumları kuru kalırsa birkaç yıl canlı kalabilir. Latin Amerika’da ağaç geleneksel olarak tohumdan çoğaltılırken, bunların kalitesi düşük meyve verme eğilimlerinden dolayı vejetatif çoğaltmaya hız verilmiştir. Ayrıca anaç üzerine aşılamayla da çoğaltılmaktadır.

Gıda Kullanımı: Olgun meyvenin tazesi genellikle elle yenemez, kesilmiş açık meyveden kaşıkla çıkarılır. Süslemeye gerek duyulmaz ancak Meksikalılar birkaç damla laym suyu eklemekten hoşlanırlar. Bazen çekirdekleri çıkarılır ve meyve salatalarına eklenir ya da şerbet veya dondurma yapımında kullanılır.
Kolombiyalılar suyunu süzer, bir dilim limon ekler ve taze hafif bir içecek yapmak için soğuk suyla sulandırırlar. Meyve ayrıca alkollü bir içecek yapmak için fermente de edilir.

 

Kaynak: Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü

 

 
 

© 2015 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları