Okul Tanıma Belgesi

okul tanıma sistemi

Okul Tanıma Belgesi e-Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl Alınır?

Yurt dışında üniversite öğrenimi görmek isteyen öğrenciler, yurt dışında gidecekleri yükseköğretim kurumu ve programının, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanındığını gösteren "Okul Tanıma Belgesi"ni artık e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yaparak online alabilecekler.

Bu Yükseköğretim Kurulu'na ait web sitesi sizi e-Devlet Kapısı üzerinden girişe yönlendirecektir TC Kimlik Numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra sizin bazı iletişim bilgilerinize erişmek için onay isteyecektir, devam edebilmek için erişim iznini onaylamanız gerekmektedir. Onay verdikten sonra önce ülke sonrada seçtiğiniz ülkedeki üniversitelerin listesi gelmektedir. Bu listeden okul ve program seçtikten sonra açılan pencerede seçiminizin YÖK tarafından tanındığı bilgisi gelmektedir (veya tanınmadığı). Bu pencerede size belge isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. İstiyorsanız sisitem size belgeyi otomatik olarak pdf formatında hazırlayıp sunmaktadır. Bilgisayarınıza indireceğiniz belge daha sonraki işlemlerde doğrulanması için barkod ve karekod içermektedir.

okul tanıma belgesi

Okul Tanıma Belgesi Nedir?

Yurt dışındaki bir üniversitenin ve programının akademik derece vermeye yetkili olduğunun YÖK tarafından onaylandığını gösteren belgeye "Okul Tanıma Belgesi" belgesi denir. Bu güne kadar yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının Yök tarafından tanınıp tanınmadığına ilişkin belge, kişilerin ıslak imzalı başvuru dilekçelerini elden veya posta yoluyla YÖK'e iletmesinin ardından veriliyordu ve bu işlem ücrete tabiydi. Bundan sonra Okul Tanıma Belgesi internet üzerinden e-Devlet Kapısı kullanılarak alınabilecektir. Bu da hem yurt dışı hem de yurt içindeki öğrencilerin bulundukları yerden işlemlerini kolaylıkla yapmalarını sağlayacaktır.

YÖK tarafından tanınan yurt dışındaki bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler, Türkiye'ye döndüklerinde YÖK'ten "Yurt Dışı Diploma Denklik Belgesi" almak için başvuru yapabilecek. Diploma Denklik Belgesi ön başvurusu ve Denklik Başvurusu Sorgulama işlemi de e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Alınan Belgeler Ücretsiz

"Okul Tanıma Belgesi"ni e-Devlet Kapısı üzerinden alacaklardan başvuru ücreti alınmıyor. Öğrencilerin e-Devlet Kapısı üzerinden alacakları okul tanıma belgelerin üzerinde özel karekod bulunacak. Karekod sayesinde, YÖK'ün kullanıma sunduğu "YÖK Mobil" veya "e-Devlet karekod" uygulaması üzerinden belgelerin doğrulaması yapılabilecektir.