e-Devlet Şifresi Alma

e-devlet kapısı

e-Devlet Şifresi Nereden ve Nasıl Alınır?

1. Yurt içinde e-devlet şifresi almak için PTT Merkez müdürlüklerine veya yetkili PTT şubelerine şahsen başvurmanız gerekir. Bu başvuru esnasında yanınızda üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu kimlik (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, yabancılar için ikamet tezkeresi) bulunması gerekir.

2. Yurt dışında yaşıyan Türk vatandaşlarının e-Devlet şifresi almak için Elçilik ve Konsolosluklara başvurması gerekmektedir. 15 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşlarına, Mavi Kartlılara ve yabancı kimlik numarası sahibi yabancılara Dış Temsilciliklerde e-devlet şifresi verilmektedir.

e-devlet şifresi

3. Mobil imza veya elektronik imza sahibi iseniz bunlardan biri ile de e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Mobil imza veya elektronik imza ile e-Devlet sistemine girdikten sonra dilerseniz kendinize e-Devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

4. internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına aşağıdaki sayfadan müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesi sayfasına giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye ihtiyaç duymadan doğrudan e-Devlet Kapısı'na giriş yapabilirsinz. Bu girişten sonra dilerseniz kendinize e-Devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

5. T.C. Akıllı Kimlik Kartı sahibi iseniz elektronik kimlik kartı ile de ww.türkiye.gov.tr adresine giriş yapabilirsiniz.