Muğla Köyceğiz Gezi Rehberi

Muğla Köyceğiz Tarihi

MÖ 3400 yıllarına kadar uzanan tarihi ile Köyceğiz Muğla İlinin sınırlarında yer almaktadır. Muğla İlinin 13 ilçesinden biri olan Köyceğiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1.758 km² yüzölçümüne sahiptir. Geniş bir tarihe sahip olmasının yanı sıra medeniyetler hakkında bilgi vermektedir. İskitler, Asurlular, İyonyalılar, Dorlar, Persler, Romalılar ve Selçuklular bu bölgede yaşamış topluluklardandır. Her medeniyete ait izler bulunması sebebiyle tarihi bir önem taşımaktadır.

Muğla Köyceğiz Fotoğrafları

köyceğiz
köyceğiz
kaunos aslanı
köyceğiz gölü kordon
köyceğiz gölü
köyceğiz
muğla köyceğiz
köyceğiz

Köyceğiz Hakkında Genel Bilgi

İlçe sakinlerinin geçim kaynağı tarım, hayvancılık, ormancılık ve turizm faaliyetlerine bağlıdır. Doğal güzellikleri ile bilinen ilçenin kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi hakimken dağlık bölgelerde karasal iklim görülmektedir. İlçenin iklim özelliklerine bakıldığında en önemli özelliği Türkiye’de Rize ilinden sonra en çok yağış alan bölgesi olmasıdır. Köyceğiz Gölü’nün yanına kurulmuş ilçe merkezi bilhassa yazın çok nemlidir. İlçede safari yapılacak alanlar bulunması turizmin olumlu yönde etkilenmesine sebep olmaktadır.

Köyceğiz Gezilecek Yerler

Yuvarlak Çay

Muğla ilinin soğuk su cenneti olarak bilinen Yuvarlak Çay özellikle yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan kaçmak isteyenlerin uğrak rotalarından biridir. Nefes kesici soğuk suyuna yaz aylarında girmek mümkün olsa da çaya girmek yerine çevresinde keyif yapanların sayısı daha fazladır. Eşsiz güzelliğe sahip olan Yuvarlak Çayın çevresinde özel işletmelere ait 30 dan fazla cafe ve restoran bulunmaktadır. Muğla iline bağlı olan bu bölge günü birlik ziyaretler için uygun özelliklere sahiptir.

Dalyan

Hafta sonu tatillerinin vazgeçilmezi olmayı başarmış olan Dalyan bahar ve yaz aylarında sıklıkla ziyaret edilmektedir. Köyceğiz’e 35 km uzaklıkta yer alan eşsiz güzelliklere sahip Dalyan’da konaklama için birçok otel bulunmaktadır. Köyceğiz Gölünü denize bağlayan kanal üzerinde kurulu bulunan Dalan dünyaca ünlü bir tatil merkezidir. Günü birlik ziyaretler için uygun olsa da şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kısa tatil yapmak isteyenlerin tercih oranı daha fazladır. Büyüleyici manzara eşliğinde kitap okuyabileceğiniz ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz imkanları ile cezbedici bir güzelliğe sahiptir. Kolay ulaşım yollarına sahip olması bölgenin tercih edilmesinde önemli bir rol oynar. Tekne turları ile Dalyan kanalları içinden İztuzu Plajına gidilir.

İztuzu Plajı

Muğla İlinin Ortaca İlçesine bağlı olan İztuzu Plajı Avrupa’nın en iyi plajlarından biri olma özelliğine sahiptir. Dalgan İztuzu Plajı tatlı ve tuzlu su birleşimi ile dünyaya adını duyurmayı başarmış olan plajlardan biridir. Muğla’nın en sık tercih edilen plajı olmasının yanı sıra farklı özellikleri de bulunmaktadır. Caretta Caretta su kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı sahil büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Doğaseverlerin su kaplumbağalarının yumurtalarını görmek amacıyla bu bölgeyi sıklıkla ziyaret ettiği bilinmektedir. Doğa canlılarına karşı inanılmaz bir hassasiyet besleyen yerli halk özellikle Caretta Carettaların yumurtlama sürecine saygı göstermektedir. Akşam 20.00’dan sonra plaja girme izni bulunmamaktadır. Bu süreç Caretta Carettalar için alınmış olan bir karardır. Sadece yerli halk değil turistlerde bu durumu karşı oldukça saygılıdır. Plajda yaralı kaplumbağaların tedavisini yapmak için bir hastane bulunması bölge halkının hayvanların yaşamlarına verdiği önemi kanıtlar niteliktedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kaunos Antik Kenti

Antik çağın en eski liman kentlerinden biridir. Kaunos Antik Kentinin 3 bin yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Antik tiyatrosu, mezarları ve agorası ile etkileyici bir tasarıma sahiptir. Kentte birçok arkeolojik çalışma yapılmıştır. Roma dönemine ait kalıntıları ile ziyaretçilerini bekleyen antik kent ilçenin en çok ziyaret edilen bölgeleri arasına adını yazdırmayı başarmıştır. 5 bin kapasiteye sahip antik tiyatro kalıntılarını görmek mümkündür. Dalyan Çayının karşı yakasında bulunan kentin kalesi büyüleyici bir manzaraya sahiptir.

Toparlar Şelalesi

Muğla iline 60 km uzaklıkta yer alan Toparlar Şelalesi yaz aylarında serinlemek isteyenlerin tercih ettiği bir bölgedir. Şelalenin oluşturduğu küçük gölet de yüzmek mümkündür. Serin suya girerek manzaranın tadını çıkaranların sayısı oldukça fazladır.

Sultaniye Kaplıcaları (Çamur Banyosu)

Köyceğiz İlçesinde bulunan kaplıcanın 2 bin yıl önce kullanıma açıldığı tahmin edilmektedir. Çevresinde yapılan kazılar sonucunda hastane kalıntılarına rastlanmıştır. Eksi dönemlerde de şifa kaynağı olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. 39 derece su sıcaklığına sahip olan kaplıca özellikle şifa bulmak isteyenlerin tercihleri arasında yer almaktadır. Ziyaretçi sayısı oldukça yüksek olan kaplıca kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir. İnsan vücuduna inanılmaz etkileri bulunan su çamur banyosu sevenlerin tercihlerindendir. Romatizma ve cilt ağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır.

Ekincik Koyu

Görülmeye değer denizi ve doğal güzellikleri ile huzuru nitelemektedir. Hiç göç vermeyen bir köyde bulunan Ekincik Koyu karayolu ulaşımı yanında tekne ile ziyaret edilebilmektedir. 700 Kişilik bir nüfusa sahip olan bu küçük köy saklı kalmış bir cennet olarak tasvir edilmektedir.

Köyceğiz Pazarı

Taze meyve ve sebzeleri ile sadece yerli halkın değil turistlerinde ilgisini çekmeyi başarmış olan Köyceğiz pazarına dalyandan ulaşım sağlanmaktadır. Dalyan’dan Tekne turu ile pazara ulaşım sağlanması pazarın en büyük özelliklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Köyceğiz Tekne Turları

Tekne turları aracılığı ile masmavi denizin tadını çıkarırken huzur bulabilirsiniz. Gölü çevreleyen muhteşem doğal güzellikleri ile büyüleyici bir manzaraya sahip olan Köyceğiz de tekne turları sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok farklı tekne turu alternatiflerinden istediğinizi seçebilir ve istediğiniz zaman diliminde tekne turunun tadını çıkarabilirsiniz. Köyceğiz tekne turları ile Sultaniye Kaplıcaları, Dalyan, Kaunos Antik Kentine, İztuzu Plajına ve Ekincik Koyuna seferler düzenlenmektedir.

Akyaka Kadın Azmağı

Muğla ilinin sınırlarında Gökova Körfezi’nin kenarında yer alan Akyaka Kadın Azmağının adı ile ilgili birçok teori ortaya koyulmuştur. Saklı bir cennet köşesi olan bölgede suyun sığlığından dolay kadınların çamaşırlarını kolay yıkadığı bilinmektedir. Nehirde kadınların çamaşır yıkaması sebebiyle kadın azmağı olarak isimlendirilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Azmak nehri 2 km boyunca uzanmaktadır. 2 km sonrasın da denize dökülen nehir çevresinde yapılabilecek birçok aktivitede bulunmaktadır. Akarsuyun içi çok özel bitkilerle kaplı olup, kumu da çok özeldir. Akarsuda aşırı bir tur teknesi yoğunluğu ve kenarında çarpık yapılaşma mevcuttur.

Resimler: E-Yaşam Rehberi özel koleksiyonu

Köyceğiz Gezisi İçin Seyahat Bilgileri?

Muğla İli Köyceğiz İlçesini gezip görmek için Köyceğiz seyahati düşünüyorsanız karayolu ve havayolu ulaşım bilgileri web sitemizde yer almaktadır. Köyceğiz'e yaşadığınız yerden otobüs yolculuğu ile ulaşmak isterseniz otobüs firmaları ve otobüs biletleri fiyatlarını Muğla Otobüs Firmaları, sayfalarımızda bulabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım planlıyorsanız Dalaman Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Dalyan seyahatinizde gezmek için araç kiralamak isterseniz Dalaman Havalimanı Araç Kiralama sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Sizlere çok keyifli bir Köyceğiz Gölü ziyareti dileriz.

Köyceğiz ulaşım haritası, Köyceğiz nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster