Türkiye Gezi Rehberi

 
türkiye gezi rehberi
 

Türkiye Gezilecek Yerler

Türkiye’nin yedi bölgesinin de tüm gezilecek yerleri birbirinden güzel ve etkileyicidir. Bu bölgelerin farklı kültürleri, tarihi geçmişleri, tabiat güzellikleri hatta yöreye has mutfak özellikleri bile tahmin ettiğinizden daha keyifli bir gezi deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Elbette ki bir yolculuktan beklenti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Fakat emin olun Türkiye’nin her köşesi ve her bölgesi, gezdiğinizde sizi hayal kırıklığına asla uğratmayacak güzelliklere sahiptir.

Bizler E Yaşam Rehberi olarak, sizin için Türkiye Gezilecek Yerler başlığı altında bir gezi rehberi hazırlamak istedik. Burada amacımız güzel ülkemizi gezmeye başlamadan önce, sizlere gitmek istediğiniz yerlerle ilgili olarak tüyolar verip, popüler gezi rotaları ve gözde tatil yerlerini biraz da olsa tanıtabilmektir.

Marmara Bölgesi Gezilecek Yerler

Türkiye’nin yedi ayrı bölgesini beş grupta incelemeye başlarsak, ilk olarak Marmara Bölgesi’ne seyahat edecekler için Marmara Bölgesi gezilecek yerler yazımıza göz atmanızı öneririz. Türkiye’nin kuzey batısında yer alan Marmara Bölgesi iç denizin çevresinde kurulmuştur. Marmara Denizi İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Ege ve Karadeniz’e bağlanmaktadır. Marmara Bölgesi’nin ve şüphesiz Türkiye’nin en popüler ve kalabalık kenti İstanbul’dur. Bölgede turistik açıdan gezilecek popüler yerler çoğunlukla İstanbul’da bulunmaktadır. Tarihi eserler, camiler, kiliseler, saraylar, yalılar, hisarlar ve daha birçok önemli mekan İstanbul’da yer almaktadır. İstanbul Boğazı, şehrin en güzel özelliklerinden biridir. Masmavi boğaz manzaralı parklar, kafeler, restoranlar anılar biriktirmeniz için hizmet vermektedir. 7 tepeli şehrin Çamlıca Tepesi, belki de İstanbul’u en güzel gören manzaraya sahiptir. Şehrin her iki yakasında da görülmesi gereken semtler, gezilmesi gereken mekanlar mevcuttur. Yaz mevsiminde iseniz adalar vapuruna binip Adaları ziyaret etmelisiniz veya Boğaz Turuna çıkıp İstanbul akşamlarının keyfine varabilirsiniz. Ayrıca kültür ve sanata ışık tutan, müzeler, sergiler, operalar, tiyatrolar İstanbul’da deneyimlemeniz gereken ayrıcalıklardır. Marmara Bölgesi’ndeki diğer önemli yerlere gelince Çanakkale’de Truva Antik Şehri, Assos, Bozcaada, Gelibolu Yarımadası, Bursa’da Gemlik, Mudanya, Kumla, kışın Uludağ, Balıkesir’de Kapıdağ Yarımadası, Ayvalık, Cunda, Marmara ve Avşa Adaları, Sakarya’da Sapanca, Kartepe, Taraklı, bunun yanında yaylaları, Edirne’de camileri, Yalova’da termal kaplıcaları ziyaret edebilirsiniz.

Marmara Bölgesi Gezilecek Yerlerin Tümü >

Karadeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Türkiye’nin kuzey bölümünü kaplayan Karadeniz Bölgesi adını kıyı şeridinin bulunduğu denizinden almaktadır. Yemyeşil bitki örtüsü, masmavi kıyıları, yaylaları, çay tarlaları, tarihi yapıları, şelaleleri, kanyonları, akarsuları ve birçok özelliği ile Karadeniz Bölgesi gezilecek yerleri bütünüyle hayranlık vericidir. Son yıllarda daha da popüler olan Karadeniz tur organizasyonları, batıdan doğuya hatta Gürcistan’ın şehri Batum’a kadar Karadeniz Bölgesi’ni baştanbaşa seyahat etmenize olanak sağlamaktadır. Bölgenin en batısında Bolu ili sınırları içerisinde kalan Gölcük Tabiat Parkı, Yedigöller Milli Parkı ve Abant Gölü muhteşem manzaralara sahip yerler olup, adeta birer doğa harikasıdır. Kış turizmine hizmet veren Kartalkaya Kayak Merkezi yine Bolu’da hizmet vermektedir. Amasra’da İnkumu Plajı, Amasra Kalesi, Tavşan Adası şehrin en popüler yerleridir. Kastamonu il sınırlarında bulunan Küre Dağları Milli Parkı, yemyeşil tabiatı ve yabani canlıları tüm gerçekliği ile önünüze sunarken mağaraları ve şelaleleri unutulmaz bir deneyim vadetmektedir. Samsun ilinde bulunan Şahinkaya Kanyonu yine etkileyici doğası ve dağların manzarasında katılacağınız tekne turları ile veya piknik ortamlarında geçireceğiniz keyifli vakitlere olanak sağlar. Samsun ayrıca Kurtuluş Savaşı’nın simgelerinden Bandırma Vapuru’nun ev sahibi olup ziyaretçilerini bekleyen müzesinde, şanlı tarihe ışık tutmaktadır. Türkiye’nin en kuzey ucu Sinop burnunda yer alan Hamsilos Koyu cennet manzaralarını andıran güzelliği ile Karadeniz’in Gökova’sı olarak ün yapmıştır. Efelek Tatlıca Tabiat Parkı, İnceburun Deniz Feneri ve şiirlere, filmlere konu olmuş Sinop Cezaevi burada görmeden dönmemeniz gereken yerlerdendir. Giresun’da Mavi Göl, Kuzalan Şelalesi, Giresun Kalesi gezmeniz gereken yerler arasında gelmektedir. Ordu’da teleferik, Trabzon’da Ulu Önderin şehre geldiğinde ikamet ettiği ve müzeye dönüştürülmüş olan Atatürk Köşkü ve bir dönemin hayranlık uyandıran eserlerinden Sümela Manastırı, eşsiz güzelliği ile Uzungöl, Rize’de çay bahçeleri, doğa sporlarının en gözde etabı olan Fırtına Deresi, Ayder Yaylası başta olmak üzere yaylalarda Karadeniz’e özgü lezzetlerin tadına bakabilir, zipline heyecanını deneyimleyebilirsiniz. Çamlıhemşin’e çıkıp Palovit şelalesini Zil Kale’sini görebilirsiniz.

Karadeniz Bölgesi Gezilecek Yerlerin Tümü >

Sponsorlu Bağlantılar

 

İç Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler

Türkiye’nin kalbinde yer alan aynı zamanda başkent Ankara’ya ev sahipliği yapan İç Anadolu Bölgesi gezilecek yerleri arasında en popüler ve önemli yerlerin ilki başkent Ankara’da bulunan Ulu Önder Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’dir. Gerek manevi değeri gerekse hayran eden tasarımı nedeniyle Anıtkabir mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Gelmişken Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ankara’nın Beypazarı ilçesi de son dönemde adından sıkça söz ettiren yöresel ürünleri ve tarihi dokusu ile ziyaretçilerini bekleyen şirin bir beldemizdir. İç Anadolu Bölgesi’nde Nevşehir sınırları içerisinde bulunan Kapadokya, tüm dünyadan turist çeken, doğal oluşumların güzelliği ile masalsı bir ambiyansa sahiptir. Kapadokya Ürgüp Göreme peri bacaları ve balon turları ile ünlenmiş olup, uluslararası birçok film projesinde de yer almıştır. Kapadokya’dan sonra Aksaray ilindeki Ihlara Vadisi’nin eşsiz güzelliğine de mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. İç Anadolu Bölgesi’nde son yıllarda adından sıkça söz ettiren ve turizm merkezi olmaya başlayan Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesi, yöresel evleri, çarşısı ve Porsuk Çayı’nda ki gondol turları ile ilgi çekmektedir. Anadolu Üniversitesi sayesinde Eskişehir’in öğrenci kenti özelliği taşıması, popüler birçok mekanın bulunması ve modern bir şehir görünümüne sahip olması nedeniyle ziyaretçilerin muhtemel gezi rotaları üzerinde bulunduğu görülmektedir. Sazova Parkı, Kent Park ve Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Eskişehir’de önereceğimiz yerlerin başında gelmektedir. Sivas ilinde 13.yy’dan kalma eserler arasında en dikkat çeken Divriği Ulu Cami’dir. Yine Selçuklu döneminden kalma Gök Medrese ve tabiatın en güzel armağanlarından olan Gökpınar Gölü mutlaka görmenizi belirteceğimiz yerlerdir. Konya’da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine kayıtlı Çatalhöyük önemli arkeolojik alanlarımızdan biridir. Yine Konya’da tüm dünyaya mal olmuş saygı değer Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin bulunduğu Mevlana Müzesi özellikle Şeb-i Aruz etkinlikleri döneminde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

İç Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerlerin Tümü >

Ege ve Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Türkiye’nin batısında ve güneyinde yer alan iki büyük denize kıyısı bulunan ve özellikle yaz sezonunda tatil beldelerinin dolup taştığı Ege ve Akdeniz Bölgeleri gezilecek yerleri, ülke turizminde önemli rol oynamaktadır. Ege ve Akdeniz sahilleri boyunca turistik tesisler, tatil köyleri organize plajlar, su sporları ve çeşitli eğlenceli aktivitelerle öne çıkan beachler, restoranlar, kafeler, clup ve barlar sezonda yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ege ve Akdeniz mutfağını dünyaya tanıtan otel ve restoranlar bu eşsiz lezzetleri tatmak için dünyanın birçok yerinden gelen turistlere hizmet vermektedir. Mitolojide konu olmuş antik şehirler, barındırdığı uygarlıkların miraslarını günümüze kadar ulaştırarak Ege ve Akdeniz Bölgelerinin tarih ve kültür açısından da popüler olmasına neden olmuştur. Başta Efes Antik Kenti, Bergama, Olympos Antik Kenti, Side Antik Kenti, Priene Antik Kenti, Milet Antik Kenti ve daha birçok ören yeri kültür turları kapsamında gezip görebileceğiniz yerlerdendir. Antalya’daki Manavgat Şelalesi, Düden Şelalesi, Alanya’da bulunan Damlataş Mağarası, Isparta’daki Eğirdir Gölü ve büyüleyici Lavanta Bahçeleri, Burdur’daki Maldivler şubesi Salda Gölü, Muğla’da cennet Marmaris koyları, Ortaca.. her biri doğanın insanoğluna verdiği birer armağan olarak nitelendirilebilir. Fethiye’de Ölü Deniz, Aydın’da Kuşadası, İzmir’de Çeşme, Urla, Şirince ve Alaçatı gibi daha birçok yeri gezmenizi önerebiliriz.

Ege ve Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerlerin Tümü >

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler

Mezopotamya’nın verimli toprakları, medeniyetin beşiği olarak tarih sayfalarında sözü geçen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi gezilecek yerleri ülkemizin son yıllarda en gözde gezi turları kapsamında yer almıştır. Gerek tarihsel geçmişi ve barındırdığı kültürel mirasları bakımından, gerekse mimarisi ve yöresel gelenekleri bakımından dünya çapında oldukça ilgi çekmektedir. Çoğunlukla dağlık yeryüzü şekilleri, akarsuları, ovaları, çetin iklim koşulları ile doğu bölgelerimiz bugüne kadar çok sayıda yerli ve yabancı sinema ve dizi projesine ev sahipliği yapmış ve bu vesile ile de dünya çapında tanınmasına neden olmuştur. Özellikle Mardin kendine has görseli ve şehir mimarisi ile merak uyandırmış turizm potansiyeli yüksek bir yer haline gelmiştir. Şanlıurfa’da Göbeklitepe, Balıklı Göl, Adıyaman’da Nemrut Dağı, Arsemia Antik Kenti, Ağrı’da Nuh’un Gemisi efsanesi ile adını duyurmuş olan Ağrı Dağı, Van’da Akdamar Adası, Van Gölü, Kars’da Çıldır Gölü, Gaziantep’te Zeugma Müzesi, Batman’da Hasankeyf ve daha nice görülmesi gereken yerleri önerebiliriz. Ayrıca Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerine seyahat şirketleri tarafından organize edilen gurme turları ile başta kebaplar ve tatlı çeşitleri olmak üzere yöresel mutfak kültürünün en lezzetli örneklerini de deneyimlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Türkiye’nin dört bir köşesi ve 7 bölgesi de ayrı güzelliklerle farklı tatlara sahiptir. Yılın dört mevsiminde yeni yerler keşfetmek istediğinizde seyahatinizle ilgili her şeyi sayfamızda bulabilirsiniz. Türkiye gezi rehberi başlığı altında hazırladığımız sayfamızdan seyahatlerinizi planlamadan önce gideceğiniz bölgelerin yazılarına bakabilir ve gitmeden o bölgenin popüler yerleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Bölgesi Gezilecek Yerlerin Tümü >

Türkiye'de Gezilecek Yerler

Adana

Adıyaman

Afyon

Ağrı

Aksaray

Amasya

Ankara

Antalya

Ardahan

Artvin

Aydın

Balıkesir

Bartın

Batman

Bayburt

Bilecik

Bingöl

Bitlis

Bolu

Burdur

Bursa

Çanakkale

Çankırı

Çorum

Denizli

Diyarbakır

Düzce

Edirne

Elazığ

Erzincan

Erzurum

Eskişehir

Gaziantep

Giresun

Gümüşhane

Hakkari

Hatay

Iğdır

Isparta

İstanbul

İzmir

Kahramanmaraş

Karabük

Karaman

Kars

Kastamonu

Kayseri

Kilis

Kırıkkale

Kırklareli

Kırşehir

Kocaeli

Konya

Kütahya

Malatya

Manisa

Mardin

Mersin

Muğla

Muş

Nevşehir

Niğde

Ordu

Osmaniye

Rize

Sakarya

Samsun

Siirt

Sinop

Sivas

Şanlıurfa

Şırnak

Tekirdağ

Tokat

Trabzon

Tunceli

Uşak

Van

Yalova

Yozgat

Zonguldak

KKTC

 

Seyahat İlgili Linkler