Alanya Gazipaşa Havalimanı (GZP)

alanya gazipaşa havalimanı
 
 
tav havalimanları

TAV Gazipaşa Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş.

Gazipaşa Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Aydıncık Mah. Paşabey Sok. 07900 Gazipaşa/ANTALYA
Telefon: +90 242 582 71 26 – 7 / +90 242 582 74 26 - 7
Faks: +90 242 582 75 75
Email: gazipasa@tav.aero
Web: http://www.gzpairport.com
Müşteri İlişkileri: cr@tav.aero

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Alanya Gazipaşa Havalimanı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, adından da anlaşılacağı üzere Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yer almakta olan bir havalimanıdır. Antalya’ya yaklaşık olarak 45 kilometrelik mesafede konumlandırılan bu havalimanı, yaklaşık olarak 10 yıldır hizmet vermektedir.

Türkiye’nin en önemli turistik ve tatil beldelerinden olan Alanya’da havayolu ulaşım hizmeti sunan Gazipaşa Havalimanı, TAV Havalimanları tarafından işletme hakkında sahip olan bir havalimanıdır. İnşası oldukça meşakkatli olan bu havalimanı, çalışmaları tamamlandıktan sonra 11 yıl boyunca atıl bir vaziyette kalmıştır.

Alanya Gazipaşa Havalimanı Tarihi

Temeli ilk olarak 1991 yılında atılan Gazipaşa Havalimanı projesi, yaklaşık olarak 8 senelik bir çalışmanın ardından 1999 yılında tamamlanmıştır. Fakat o dönem çeşitli siyasi nedenlerden dolayı hizmete açılamayan bu havalimanı, uzun bir süre boyunca atıl vaziyette bırakılmıştır.

Aradan geçen 11 yılın ardından 2007 yılında yeniden ihaleye sokulmuş olan Alanya Gazipaşa Havalimanı, DHMİ aracılığı ile TAV Holding’e devredilmiştir. Bu süreçte işletmecisi tarafından kullanıma hazır hale getirebilmek amacıyla restore edilmiş, 2009 yılında da hizmete açılmıştır.

Gazipaşa Alanya Havalimanı 13 temmuz 2009 yılından bu yana aktif olarak hizmet vermekte olan ve uluslararası havalimanı olma niteliğine sahip olan bir yapıdır. Kurulduğu günden bu yana her geçen gün ilerleme ve gelişme kaydeden bu havalimanında, Türk Hava Yolları’ndan Pegasus’a, SunExpress’ten OnurAir’e varana kadar birçok havayolu şirketi hizmet vermektedir. Ayrıca Transavia, Sas, Small Planet ve Finnair gibi yabancı havayolu şirketlerini de bu havalimanında görebilmek mümkündür.

Alanya Gazipaşa Havalimanı Özellikleri

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 150 yolcu kapasiteli uçakların iniş-kalkış yapabilecek büyüklükte bir piste sahip olmasıyla bilinmektedir. 2 bin 144 metrekare büyüklükteki kapalı bir terminal binası bulunan bu havalimanında, 2013 yılında pistin genişletilmesi için çalışmalar gerçekleştirilmiş ve bu çalışmalar kapsamında D400 karayolu üzerine 204 metre büyüklüğünde bir alt geçit inşa edilmiştir. Bu özelliği ile Türkiye’de altından karayolu geçen ilk havayolu olma niteliği kazanan Alanya Havalimanı, her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı havalimanına hizmet vermektedir.

Alanya Gazipaşa Havalimanı özellikleri bu kadarla sınırlı kalmazken, kent merkezine yaklaşık 50 dakikalık mesafede yer alan bu havalimanında yolcuların her türlü ihtiyacını giderebilmesi için çeşitli alanlara da yer verilmektedir. Örneğin; ATM’ler, PTT şubesi, restoran ve kafeler, büfe, araç kiralama firmaları ev Duty Free alanları bu havalimanında bulabilmenin mümkün olduğu alanlardır.

Alanya Gazipaşa Havalimanı Ulaşım

Ulaşım konusunda da Antalya merkezden birçok araç bulunabilen bu havalimanına belediye otobüsleri, taksi, HAVAŞ gibi araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.