Dalaman Havalimanı (DLM)

dalaman havalimanı
 
 
atm havalimanı yapım ve işletme

Dalaman Havalimanı İletişim Bilgileri

ATM Havalimanı Yapım ve İşletme A.Ş.
Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali İletişim Bilgileri

Adres: Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali 48780 Dalaman / MUĞLA
Telefon: +90 (0252) 792 55 55
Faks: +90 (0252) 792 55 65
Email: info@atmairport.aero


devlet hava meydanları işletmesi

Dalaman Havalimanı İletişim Bilgileri 2

DHMİ Muğla Dalaman Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Ege Mah. 48770 Dalaman/ MUĞLA
Telefon: 0252 792 52 91
Faks: 0252 792 52 96
Email: infodalaman@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Dalaman Havalimanı

Dalaman Havalimanı, Muğla’nın Dalaman ilçesinde hizmet vermekte olan bir havalimanıdır. Kent merkezinin 6 kilometre güneyinde yer alan bu havalimanı, uluslararası alanda faaliyet göstermektedir.

Muğla’da hizmet veren iki havalimanından biri olarak karşımıza çıkan Dalaman Havalimanı, yıllık 4,3 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Türkiye’nin önemli havalimanlarından biridir. 1989 yılından bu hava havalimanı olarak hizmet vermekte olan Dalaman Havalimanı, 2014 yılından bu yana YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A. Ş. Tarafından yönetilmektedir. Üstelik her gün 24 saat boyunca sivil ve askeri uçuşlara açık olan bu havalimanı, CAT I (Kategori 1) özelliklerine sahip olmasıyla dikkat çekmektedir.

Dalaman Havalimanı Tarihi

Çalışmalarına ilk olarak 1976 yılında başlanan Dalaman Havalimanı, 5 yıl sonrasında hava meydanı olarak hizmete açılmıştır. 1989 yılında ise havalimanı olarak faaliyet göstermeye başlayan bu havalimanı, hali hazırda inşaat çalışmalarının sürdürüldüğü bir havalimanıdır.

Muğla’nın Dalaman ilçe sınırları içerisinde yer alan ve Bodrum-Milas Havalimanı’ndan sonra ikinci uluslararası havalimanı olma niteliğine sahip olan Dalaman Havalimanı, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı yolcusuna hizmet vermektedir. Askeri kullanıma da açık olan bu havalimanı, 2006 yılında yenilenen dış hatlar terminali ile beraber yıllık 4 milyon 377 bin 101 yolcu kapasitesine ulaşmış ve Türkiye’deki en önemli havalimanlarından biri olma niteliği elde etmiştir.

Öte yandan kent merkezine 6 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle Türkiye’nin şehir merkezine en yakın havalimanlarından biri olma özelliği de taşıyan Muğla Dalaman Havalimanı, pek çok yerli ve yabancı havayolu şirketinin uğrak noktası haline gelmiştir.

Dalaman Havalimanı Özellikleri

Dalaman Havalimanı özellikleri her alanda değişiklik göstermektedir. Bünyesinde VIP ve CIP alanlara yer verilen bu havalimanında 950 araç kapasiteli bir otopark, 44 pasaport kontuarı, 8 yolcu köprüsü, 60 check-in kontuarı ve 210 bin metrekarelik apron bulunmaktadır.

Öte yandan yolcuların her türlü ihtiyaçları göz önünde bulundurularak çeşitli bankaların ATM’lerine, araç kiralama firmalarına, kafe, restoran ve büfelere yer verilen Dalaman Havalimanı’nda, ayrıca sağlık ünitesi de bulabilmek mümkündür.

Dalaman Havalimanına Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden Dalaman Havalimanı’na ulaşım bir hayli kolaydır. Havalimanı servisleri ve taksilerle yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşım sağlanan bu havalimanına ayrıca özel araçlarla ya da kiralık araçlarla da gidilebilmektedir.

Havalimanı servisleri ortalama 15 TL ücret ile 1 saat 45 dakika içerisinde havalimanına yolcu taşıma hizmeti sunmaktadır. Bunun dışında taksilerle de 1,5 saatlik bir yolculuk ile ulaşılabilen havalimanı için ortalama 470 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.