Erzincan Havalimanı (ERC)

erzincan havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Erzincan Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Erzincan Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Bayrak Mah. Yoğurtlu 24036 Merkez/ERZİNCAN
Tel: 0446 226 21 06 (4 hat)
Faks: 0446 226 21 05
E-mail: infoerzincan@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Erzincan Havalimanı

1988 yılında hizmete açılan, özellikle soğuk kış günlerinde Erzincan’da yaşayan kişilerin kurtarıcısı haline gelen Erzincan Havalimanı, büyüklüğü ile konuşulan havalimanlarından bir tanesidir. Erzincan soğukluğu ile nam salmış şehirlerden bir tanesidir. Özellikle kışın en soğuk geçtiği günlerde, çok fazla kar yağışı olması dolayısıyla bu şehire otobüs bile haftada bir uğrayabilir. Trenle seyahat ederek bu şehire gelmek herkesin hayalidir. Fakat bu şehre popüler bir trenin uğraması dolayısıyla yer bulmak zordur. Tüm bu nedenler dolayısıyla, uçakla gelmek en mantıklı yoldur ve kişilerin bu şehre, herhangi bir sıkıntı çekmeden uğramalarını sağlamaktadır.

Erzincan Havalimanı Tarihi

Erzincan havalimanı 1988 yılında hizmete açılmış, ilk başta yalnızca yurtiçi uçuşlar için hizmet veren, fakat günümüzde yurtdışı uçuşları da gerçekleştiren bir havalimanıdır. Elbette büyük şehirlerde olduğu kadar sık sefer yapılmamaktadır. Fakat yine de, özellikle yurtiçi uçuşlar için olan sefer sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Erzincan havalimanı günden güne gelişmiş ve daha çok yolcuya kucak açmıştır. Özellikle Erzincan’da bulunan üniversitenin uzaktan eğitim veriyor olması ve öğrencilerin gelecekleri sınavlar için uçak kullanmayı tercih ediyor olması, bu havalimanının daha çok kullanılmasını sağlamıştır.

Belirli bir zamandan sonra, havalimanı geçici olarak kapatılmış ve restorasyon çalışmalarıyla daha güzel bir havalimanı haline getirilmiştir. Pistteki bazı hatalar giderilmiş, kullanımı kolaylaştırılmıştır. Havalimanının tekrar açıldığı tarih 5 Mart 2011’dir ve açılışı cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirmiştir.

Erzincan Havalimanı Özellikleri

Erzincan Havalimanı 1242 metrekare iç hatlar terminaline sahiptir ve bu terminalin yolcu taşıma kapasitesi, yılda 3 milyon olarak hesaplanmıştır. Üç bin çarpı 45 metre uzunluğu olan beton pistte, 334 araç kapasiteli 11 otopark bulunmaktadır. Büyük şehirlerdeki havalimanlarında olduğu kadar gelişmiş mağazalara sahip olmasa da, içerisinde PTT, araç kiralama ofisleri, büfe ve sağlık hizmetleri bulunmaktadır. Büfe fiyatları havalimanı fiyatlarına göre ayarlanmıştır ama yine de büyük şehirlerde olduğu kadar pahalı olduğunu söylemek mümkün değildir.

Erzincan Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Erzincan Havalimanı merkeze 9 km uzaklıkta bir havalimanıdır. Ulaşım genellikle özel araç veya taksi ile sağlanmaktadır. Fakat belirli saatlerde Havaş seferleri de bulunmaktadır. Yolculuk bedeli 7 TL olan bu seferler ile havalimanına kolayca ulaşılabilir. Ulaşım süresi trafik yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, genellikle 30 dakikadır. Fakat saatlerini olabildiğince iyi takip etmek ve kesinlikle planlanan seferi kaçırmamak gerekmektedir. Sefer sayıları düşünüldüğü kadar fazla değildir. Gün içerisinde belirli aralıklarla gerçekleştirilen seferler için tek bir Havaş otobüsü kullanılmaktadır. Bu şekilde ulaşım sağlayacak olan kişilerin, uçak kalkış saatine göre iyi bir plan yapmaları ve o şekilde Havaş otobüslerini kullanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde uçak kaçırılabilir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.