Van Ferit Melen Havalimanı (VAN)

van havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Van Ferit Melen Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Van Ferit Melen Havaalanı İletişim Bilgileri

Adres: Eminpaşa Mah. 65300 Edremit/VAN
Tel: 0432 227 00 01
Faks: 0432 227 00 05
E-mail: infoferitmelen@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Van Ferit Melen Havalimanı

Van Ferit Melen havalimanı, adından da anlaşılacağı gibi Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Van’a hizmet veren havalimanıdır. Doğu’da bulunan birçok ilin ulaşımını kolaylaştıran bu liman, Türkiye’nin turistik bölgeleri arasında sayılan Van Gölü ziyaretçileri için de harika bir seçenektir. Özellikle soğuk kış aylarında, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan birçok için harika bir ulaşım opsiyonu haline gelmiştir.

Doğu Anadolu bölgesinin en aktif havalimanlarının başında gelen Van Ferit Melen havalimanı, 1943 yılında açılmıştır. 1943 yılında, Doğu Anadolu bölgesinin neredeyse ilk havalimanı olma özelliği taşıyan havalimanı, yalnızca büyük şehirlere değil, Türkiye’nin birçok önemli noktasına da yolcu taşımaktadır. Türkiye’de ilk uyduyla iniş, bu havalimanında yapılmıştır. Yolcuların kullanımına açık 1660 metrekare alana sahip, 140 araçlık bir otoparkı bulunmaktadır.

Van Ferit Melen Havalimanı Tarihçesi

İlk olarak 1943 yılında kurulmuş olan Van Ferit Melen Havalimanı, basit birkaç restorasyon çalışmasının ardından günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmış olan havalimanlarından bir tanesidir. Türkiye’nin ilk havalimanları arasında sayılabilecek olan bu liman, 2011 yılında dış hatlar terminalini de açarak, birçok ülkeye yolcu taşımaya başlamıştır. Düzenli olarak sefer şimdilik mevcut olmasa da, Doğu illerinden iyi bir aktarma noktası olduğu bilinen bir gerçektir.

2012 yılında ilk uyduyla iniş denemesinin başarıyla yapılma özelliğini taşıyan Van Ferit Melen havalimanı, her gün binlerce yolcu taşıyarak aktiflik gösteren sayılı havalimanları arasında yer almaktadır. DHMİ genel müdürlüğü tarafından işletilen havalimanı, günümüzde ilk sivil olarak işletilen havalimanıdır. Van Gölü kıyısına paralel arazide bulunmaktadır. Bu durum özellikle Van Gölü’nü görmek için Van’a gelen ziyaretçiler için iyi bir avantaj olma özelliğini taşımaktadır.

Van Ferit Melen Havalimanına Nasıl Ulaşılır?

Van Ferit Melen Havalimanı, birçok şehire nazaran aktif bir havalimanı olma özelliğini taşıması dolayısıyla, toplu taşımanın da mümkün olduğu havalimanlarından bir tanesidir. Doğu’da havalimanı bulunmayan veya yalnızca büyük şehirlere ulaşım sağlayan havalimanları bulunan şehirlerden servis kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra, Van’ın birçok noktasından da servis kalkmaktadır.

Van Ferit Melen havalimanı Van Gölü’ne paralel bir arazide yer alması dolayısıyla, konumu oldukça güzel olan havalimanlarından bir tanesidir. Özel araçla ve taksiyle de ulaşım sağlanabilir. Fakat insanlar genellikle otobüs veya servis ile ulaşmayı tercih etmektedir. Gün içerisinde belirli saatlerde, direkt havalimanına giden otobüsler bulunmaktadır. Bu durum havalimanına ulaşım sağlamayı oldukça kolaylaştırmaktadır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.