Zafer Havalimanı (KZR)

zafer havalimanı
 
 
zafer havalimanı işletmeciliği

Zafer Havalimanı İletişim Bilgileri

IC İçtaş Zafer Uluslararası Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Kuyucak Köyü Mevkii Altıntaş / KÜTAHYA
Tel: 444 3 937
Faks: +90 274 327 30 31
E-mail: zaferairportinfo@zafer.aero

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kütahya Zafer Havalimanı

Zafer Havalimanı, Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde bulunan uluslararası hava limanlarından bir tanesidir. Ege bölgesinde İzmir’den sonra en çok yolcu taşımacılığı yapan havalimanlarından bir tanesi olan Kütahya Zafer havalimanı, Afyonkarahisar ve Uşak illerine de hizmet vermektedir. Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanıdır. Açıldığı tarihte Türkiye’nin en büyük 4. havalimanı ilan edilmiştir.

Uşak’ta havalimanı bulunmasına rağmen, Uşak’a yolculuk daha çok Kütahya’da bulunan Zafer havalimanı üzerinden yapılmaktadır. Uşak havalimanı etkin olarak kullanılmayan havalimanları arasındadır. Tüm bunların yanı sıra, Kütahya’nın Eskişehir’e olan 40 dakikalık uzaklığı da bu havalimanını öne çıkarmaktadır. Yüksek hızlı trenin açılması, Eskişehir Anadolu Havalimanının etkisini yitirmesine neden olmuştur. Özellikle Hac mevsiminde, İstanbul havalimanlarında oluşan yoğunluğun azaltılması amacıyla bu liman kullanılmaktadır. Yurtdışı taşımacılıkta da önemli rol oynayan havalimanları arasında yer alan Zafer havalimanı, Kütahya ve Afyon’da bulunan termal tesislere yabancı turist çekmektedir.

Hem İç Anadolu bölgesi, hem de Ege Bölgesi içinde yer alan aktif havalimanlarından bir tanesi olan Zafer Havalimanı 27.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Yalnızca terminal binası 17600 metrekare üzerine kuruludur. VIP ve CIP salonları mevcuttur. Uçak kapasitesi 5 ile sınırlıdır. 4 adet bagaj bandına sahip olması, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile yarışır konuma gelmesini sağlamıştır. Yıllık yolcu taşıma kapasitesi 2 milyon olarak planlanmıştır. 4 kapılı havalimanı, büyükşehirlerin havalimanları ile neredeyse aynıdır.

Kütahya Zafer Havalimanı Tarihçesi

22 Nisan 2011 tarihinde inşasına başlanan Kütahya Zafer Havalimanı, 25 Kasım 2012 tarihinde hizmete açılarak, 18 ay gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanan havalimanları arasına adını yazdırmıştır. Genel olarak 3-7 yıl inşaatı süren ve hizmete açılmak için de bir o kadar beklenen havalimanlarının olduğu ülkemizde, bu inşaatın bu kadar kısa sürmesi ve havalimanının hemen hizmete açılması, ciddi bir gereksinimin var olduğunu göstermektedir.

İşletmesi IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye aittir. Havalimanı bu firmanın sponsorluğunda 155 milyonluk bir bütçe ile yapılmıştır. 2044 yılına kadar işletmesi devlete devredilmeyecektir. 87 özel araç, 8 otobüs kapasiteli, 3150 metrekare otopark alanına sahip olan havalimanı, Kütahya merkeze 43, Afyonkarahisar’a 60, Uşak’a 101, Eskişehir’e 118 km uzaklıktadır.

Kütahya Zafer Havalimanına Nasıl Ulaşılır?

Uşak, Afyonkarahisar, Kütahya Merkez ve Eskişehir üzerinden belirli gün ve saatlerde gerçekleştirilen servis saatleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, taksi ve özel araç ile ulaşım sağlamak da mümkündür. Bilindiği kadarıyla, otobüs ile ulaşım sağlanmamaktadır.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.