Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama

 
egzoz gazı sorgulama

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama

eDevlet kapısı üzerinden TC Kimlik Numaranız ve eDevlet şifreniz ile giriş yaparak egzoz gazı emisyon ölçüm sorgulamasını online yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı ister kendi adınıza kayıtlı araç için isterseniz tecil belgesi ile başkasına ait araçlar için yapabilir, araç veya araçların egzoz gazı emisyon ölçümlerinin takibini yapabilirsiniz . Kısaca eDevlet Kapısı üzerinden sunulan bu hizmeti kullanarak gerçek ve tüzel kişilere ait araçlar için egzoz gazı emisyon ölçümü bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

 

Sorgulama ekranında üzerinize kayıtlı araç plakaları Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi sisteminden alınarak otomatik olarak getirilmektedir. Sorgulama yaptığınız plakayı işaretleyerek kolayca işlem yapabilirsiniz. Egzoz gazı emisyon ölçümü sorgulamasını tescil belgesi ile yapacaksanız ekranda açılan kutucuklara tescil belgesi seri numarasını ve plaka numarasını aralarda boşluk bırakmadan girmeniz gerekmektedir.

Değişen Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği gereği 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı kullanımı sona ermiştir. Bu tarihten itibaren egzoz emisyon ölçümü sonrası pul ve ruhsat düzenlenmeyeceği için taşıt sahiplerine ölçüm sonuçlarını içeren rapor verilmektedir. Araç sahipleri taşıtlarına ait egzoz emisyon geçerlilik süresini yukarıdaki linkten giderek eDevlet Kapısı üzerinden sorgulayabilir, takip edeblirler.