Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Muayenesi Nedir?

Egzoz gazı emisyon ölçümlerinin bakanlıkça yetkilendirilen egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonları tarafından yapılması gerekir. Egzoz gazı emisyon ölçümünün amacı trafikte seyreden motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak, ölçümler yaparak kontrol etmektir. Motorlu taşıt sahipleri, sahibi bulundukları taşıtın egzoz gazı emisyon ölçümlerini ilan edilen periyotlarda yaptırmak ve taşıtının egzoz gazı emisyonlarının TS 13231 Standardında belirtilen sınır değerlere uygun olmasını sağlamakla yükümlüdür. Yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonları benzin, motorin (dizel) ve gaz yakıtla (LPG, CNG, LNG ve benzeri) çalışan motorların kullanıldığı motorlu taşıtların egzoz gazı kirleticilerini ölçerler.
egzoz gazı emisyon ölçümüEgzoz Emisyon Muayenesi
egzoz gazı emisyon ölçümü yapan yerlerEgzoz Muayene İstasyonları
egzoz gazı emisyon ölçümü ücretiEgzoz Muayene Ücretleri
egzoz gazı ölçümü yönetmeliğiEgzoz Muayene Yönetmeliği
egzoz gazı emisyon ölçümü zamanlarıEgzoz Muayenesi Zamanları
egzoz muayenesi için gerekli belgelerGerekli Belgeler
 
egzoz emisyon ölçümü

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Süreleri:

1. Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

2. Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,periyodik egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulur.

3. İlk defa egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak taşıtların ölçüm tarihinin belirlenmesinde Motorlu Araç Trafik Belgesinde yer alan ilk muayene geçerlilik süresi esas alınır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümüne Tabi Olmayan Araçlar:

İş makineleri, traktörler, iki, üç veya dört tekerlekli motosikletler ve mopetler, elektrikli ve hibrit elektrikli taşıtlar ile hidrojen yakıtlı taşıtlar, havaalanlarında bulunan özel kullanıma haiz plakasız taşıtlar ve model yılı 1979 ve öncesi olan dizel motorlu taşıtlar egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi değildir.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu:

Trafikte seyreden motorlu taşıtların egzoz gazı emisyon ölçümü sonunda, taşıt emisyonlarının olumlu ya da olumsuz durumunu gösteren belgedir ve Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporunun araçta bulunması zorunludur. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren egzoz emisyon ölçümü yaptıranlar ölçüm geçerlilik tarihini e-Devlet üzerinden sorgulayabilirler.