İnternet Vergi Dairesinden Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme

mtv trafik para cezası ödeme
 

İnteraktif Vergi Dairesi MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme (Yeni)

Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezası ödemelerini internet üzerinden şifresiz sorgulayıp kredi kartı veya banka kartı ile online ödeyebilirsiniz. Bu işlemi kolayca yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "İnteraktif Vergi Dairesi" ne girmeniz yeterlidir. Ekranın sol alt köşesinde yer alan "MTV ve Trafik Para Cezası" butonuna basmanız yeterlidir. Bu işlemler şifresiz yapılmaktadır.

İnteraktif Vergi Dairesi MTV - TPC Ödeme

 

Gelirler İdaresi Başkanlığı "İnternet Vergi Dairesi" web sitesi üzerinden, tarafınıza veya aracınıza kesilen trafik cezasını kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Bu sayfada bu ödemeyi nereden nasıl yapacağınız, karşınıza çıkacak ekranlar kanalı ile anlatılmaktadır.

1-) İnternet Vergi Dairesi web sitesinin ana sayfasında 3 cü başlıktan "Motorlu Taşıtlar" a tıklayınız. Gelen ekranda direkt "Trafik Cezası" yazan bir buton görülmemektedir. İşlemi yapmak için aşağıdaki resimde ok işareti ile gösterilen, "Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme" butonuna basınız.

Trafik Cezası Ödeme - 1
Trafik Cezası Ödeme - 2
İnternet Vergi Dairesi Ana Sayfa ve Motorlu Taşıt İşlemleri Ekranları
2-) Karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Burada girmeniz gereken bilgiler aracın plakası, Araç sahibinin TC kimlik no veya vergi numarası ve aracın tescil tarihidir (aracın trafiğe çıktığı tarih). Tescil tarihi 2.el araçlar için noter satış sözleşmesindeki satış tarihi veya araç ruhsatı üzerinde yazan tarihtir. Plakanızı bitişik yazmayı unutmayınız.
Trafik Cezası Ödeme - 3
Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme Ekranı
3-) Tamam butonuna basınca karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekrandan şu bilgilere ulaşabilirsiniz, araca ait mükellef bilgileri, aracın varsa Motorlu Taşıtlar Vergisi borçları, araca kesilen Trafik Cezaları bilgileri, yapılan vergi ve ceza tahsilat bilgileri ve Beyanlı Trafik Cezası Ödeme ekranı bilgileri. Şayet aracınızın ödenmemiş motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezası borcu yoksa ilgili butonlara basınca aşağıdaki uyarılar karşınıza gelecektir. Şayet varsa bir aşağıda yer alan 4. ekrana bakınız.
Trafik Cezası Ödeme - 4
Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme Bilgi Ekranı
4-) Şayet aracınıza kesilmiş trafik cezası varsa "Ceza Bilgileri" butonuna basınca trafik cezası bilgileri aşağıdaki gibi karşınıza gelecektir. Burada yapacağınız işlem ödemek istediğiniz trafik cezasının sol baş tarafında bulunan "Seçiniz" kutucuğunu işaretleyiniz. Bu kutuyu seçtiğiniz zaman aşağıda bulunan "Kredi Kartı ile Ödeme" butonu etkinleşecektir. Bu butona basarak kredi kartı bilgilerini gireceğiniz güvenli ekrana geçiniz. Kredi kartı bilgilerinizi girerken cep telefonunuzun yanınızda bulunması gerekmektedir. Sizi sistem bankanızın cep telefonunuza yolladığı şifreyi soran güvenli ödeme sayfasına otomatik yönlendirecektir. Ödemenizi yaptıktan sonra "İnternet Vergi Dairesi" üzerinden yaptığınız ödeme ile ilgili makbuz bastırmanız mümkündür.
Trafik Cezası Ödeme - 5
Trafik Para Cezası Bilgileri Ekranı
5-) Şayet 4. ekranda aradığınız trafik cezasını göremiyorsanız "Beyanlı Trafik Cezası Ödeme" butonuna basınız. Bu bölümden ödeme yaparken "Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı" nın yanınızda olması gerekmektedir. Bu ekranda gerekli olan bilgiler, ad soyad veya ünvan, TC kimlik no veya vergi kimlik no, tutanağın düzenleme tarihi, tutanağın tebliğ tarihi, tutanağın seri/sıra no, aracın plakası, ceza tutarıdır. Bu bölümden, örneğin araç şirkete ait ve o araçla yaptığınız bir kusurdan dolayı size trafik cezası kesildi o cezayı öderken yararlanabilirsiniz.
Trafik Cezası Ödeme - 6
Beyanlı Trafik Cezası Ödeme Ekranı
Gelirler İdaresi Başkanlığı "İnternet Vergi Dairesi" web sitesine ulaşmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız. "İnternet Vergi Dairesi"