Özel Arama
GAZETELER DERGİLER TELEVİZYON RADYOLAR HABER VİDEO E-DEVLET PAYLAŞIM

Oto Rehberi

Seyahat Rehberi

Spor Rehberi

Finans Rehberi

İl Rehberi

Link Rehberi

 
 
  HAC VE UMRE VİZESİ

<< Geri, Pasoport Vize İşlemleri

Hac ve Umre

Hac veya umre yapacak vatandaşlarımızın, bu ibadetlerini sağlık ve güvenlik şartları içinde usulüne uygun bir şekilde yapmalarını sağlamak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevidir. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu görevin gereği olarak, hac ve umre organizasyonunu yürütmekte ve hac organizasyonu yapan seyahat acentelerini denetlemektedir.

Suudi Arabistan, ülkelere nüfuslarının binde biri oranında hac kotası uygulamaktadır. Bu nedenle, hac amacıyla Suudi Arabistan’a gelmek isteyen vatandaşlarımızın kuraya katılmaları gerekmektedir.

Hacı adaylarının Suudi Arabistan’a havayoluyla gelmeleri zorunluluğu vardır. Uçuşların varış noktaları sadece Cidde ve Medine havalimanlarıdır.

Umre vizesi ancak Suudi Arabistan tarafından yetkili kılınmış bir Suud şirketi vasıtasıyla alınabilmektedir. Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nca 2001 yılından itibaren yürürlüğe konan yeni umre mevzuatı uyarınca ferdî olarak umreye gidişler yasaklanmış olup, sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ve Umre düzenlemeye yetkili A grubu seyahat acenteleri yetkili Suud şirketleri ile sözleşme imzalayarak umreye gideceklere vize almaktadırlar.

Hac veya umre vizesi ile Suudi Arabistan’a girenler Mekke, Medine ve Cidde şehirlerinin dışına çıkamazlar. Diğer şehirlere seyahat edebilmek için, vizenin temin edildiği Suudi firma aracılığıyla Suudi makamlardan izin alınması gerekir.

Hac ve Umre nedeniyle Suudi Arabistan’a gelen vatandaşlarımızın bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı hususlar:

Yemek
Türk Hac organizasyonunun tamamı yemekli hale getirilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve şirketler Mekke ve Medine’de sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere günde iki öğün yemek vermektedirler. Diyanet İşleri Başkanlığı bu hizmeti Türkiye’den götürdüğü aşçılar vasıtasıyla yapmaktadır. Bu nedenle, çok gerekli olmayan yiyecek ve içecekler yük edilmemelidir.

Sağlık
Suudi Arabistan’a gelmeden önce Müftülüklerin gösterdikleri sağlık kuruluşlarında menenjit aşısı yaptırmalı ve bu aşıyı olduğunu gösteren kartı yanında bulundurmalıdır.

Hac döneminde, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Sağlık Ekibi Mekke ve Medine’de birer hastane ve şartlara göre sayısı belirlenen sağlık kabini, sağlık ocağı ve sağlık merkezi olarak yapılanan sağlık birimleriyle 24 saat sağlık hizmeti vermektedir.

Sağlık hizmetleri konusunda, hacı adayları ve umre amacıyla gelen vatandaşlarımız kronik hastalıklarını, devamlı kullandıkları ilaçları ve özel ilgi ve takip gerektiren sağlık durumlarını din görevlisine ve kafile başkanına mutlaka bildirmelidirler.

Özellikle yaşlı, kilolu, tansiyon, kalp ve solunum yetersizliği olan hacılarımız, hayli yüksek olan Hira ve Sevr mağaralarına kesinlikle çıkmamalıdır.

Kıyafet
Diyanetin veya şirketin verdiği elbiselerin üzerine Türk bayrağı, gösterilen yere dikilmelidir.

Erkekler ihram giysisi hazırlamalıdır. İhram giysileri, biraz geniş ve bol olmalıdır.

İçinde bulunduğumuz yıllarda Arafat ve Müzdelife soğuk olabilmektedir. Bu bakımdan Arafata çıkarken soğuk olması durumunda soğuktan korunmak için hafif bir battaniye almalıdır.

Özellikle Medine’de sabahlar serin olduğu için hırka veya yazlık ceket bulundurulması iyi olur.

 

Diğer Konular

 

Kafile başkanı, din görevlisi, bölge bürosu, fetva ve irşat ekibi, denetim ekibi telefonları alınmalıdır.

Kurban paralarını Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye’de toplayıp İslam Kalkınma Bankası vasıtasıyla modern tesislerde kestirmekte ve kesilen kurbanların etleri fakir ülkelere ulaştırılmaktadır. Bu bakımdan hacı adayları kurban kesecekler ise kurban paralarını hacca gelmeden önce Türkiye’de ilgili hesaba yatırmaları tavsiye olunur. Hac ibadetinin yoğunluğu içerisinde kişinin bireysel olarak kurban kesmekle meşgul olabilmesi çok zor bir iştir. Hem böyle bir durumda kurbanın eti büyük ölçüde zayi olabilecektir. Kurbanlarını kesecekleri vaadiyle hacı adaylarından para toplayan fakat sözlerini yerine getirmeyen şahıslara karşı dikkatli olunması gerekir.

Hac esnasında fazla eşya alınmaması tavsiye edilir. Eşyalarının bir kısmını kargolar aracılığıyla ülkemize göndermek isteyen vatandaşlarımız, tanınmış firma isimlerini kullanarak dolandırıcılık yapan firmalara karşı dikkatli olmalıdırlar.

Hac mevsiminde para kaybetme ve para çaldırma olaylarına sıkça rastlanmaktadır. Bu bakımdan hacı adayları dışarı çıkarken yanlarına ihtiyaçlarından fazla para almamalıdırlar. Yanında çok para götürmek istemeyen hacılar Türkiye’de ilan edilen banka hesabına para yatırabilir ve diledikleri zaman bu parayı Mekke ve Medine’de Diyanet Muhasebe bürolarından çekebilirler. Ancak, Arafat’a çıkmadan birkaç gün öncesinden itibaren Arafat’tan inişten birkaç gün sonrasına kadar para çekilemeyeceğinden hacılar durumlarını buna göre ayarlamalıdır.

Güvenlik açısından, özellikle bayanlar yalnız dolaşmamalı, yalnız başına vasıtaya binmemelidirler.

 

Hacı adaylarına verilen valizler aynı tip olduğu için üzerlerine belirgin bir şekilde isim kafile numarası ve gerekirse adres ve telefon numarası yazılmalıdır.

Hac ve umre amacıyla Suudi Arabistan’a gelen vatandaşlarımızın, pasaportlarını kaybetmeleri halinde, vizelerini temin ettikleri Suudi firmadan alacakları Suudi Arabistan’a giriş tarihini ve numarasını gösteren yazıyla Cidde Başkonsolosluğu’na başvurmaları gerekmektedir.

Hac ve umre vizelerinin sürelerini geçiren vatandaşlarımızın, çıkış işlemleri için vizelerini temin ettikleri Suudi firmadan yazı almaları gerekir.
 


Bazı vatandaşlarımızın, umre vizesiyle Suudi Arabistan'a giriş yaptıkları, ancak vizelerinin süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılmayarak kaçak olarak hac dönemini bekledikleri gözlenmektedir.

Suudi Arabistan güvenlik birimleri, hac organizasyonunun olumsuz etkilenmesini önlemek için, hac öncesinde kapsamlı operasyonlarla kaçak umrecilerin önemli bir bölümünü yakalamaktadır. Yakalanan kaçak umreciler, hapis cezası alabilmekte, sınırdışı edilmesine karar verilenler çıkış işlemleri tamamlanana kadar bir süre Cidde Sınırdışı Etme Merkezi'nde tutulmaktadırlar.

Vatandaşlarımızın bu yola başvurmamaları önemle rica olunur. Yabancı bir ülkede kaçak olarak kalmanın büyük riskleri bulunmaktadır.

 

Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği

 

Türkiye Suudi Arabistan Büyükelçiliği Adresleri >>

Hac ve Umre Ziyareti İçin Google Türkçe Kaynaklarda Özelleştirilmiş Arama Yap

Google
 

© 2009 E-Yaşam Rehberi  |  Hakkımızda  |  Bize Yazın  |  Sitene Ekle  |  Gizlilik Bildirimi  Kullanım Şartları  |  ARŞİV