Bozdağ ve Gölcük Yaylası

İzmir Ödemiş Bozdağ Hakkında Bilgi

İzmir, Manisa ve Aydın arasında sıradağlar şeklinde oluşumu bulunan Bozdağ, Ege’nin Uludağ’ı olarak adlandırılmaktadır. 2157 Metre yüksekliğindeki dağın 1150 metre rakımında bulunan bu yaylaya en yakın yerleşim bölgesi, Ödemiş Bozdağ beldesidir. Kış aylarında, hafta sonları günde 15 bin kişiyi ağırladığı olan bu merkezde 3 adet kayak merkezi bulunmaktadır. Günübirlik turlar için de harika bir merkezdir. Özellikle Manisa, İzmir ve Aydın’da çeşitli seyahat acenteleri ile çeşitli seyahatler gerçekleştirilmektedir. Turlarla birlikte bu dağlara çıkan kişi sayısı oldukça fazladır. Ödemiş İlçesinin “Cumartesi Pazarı” Küçük Menderes Havzasında kurulan en önemli ve en büyük pazardır. Ödemiş Kebabı, kurt baklavası ve tongül pidesi yöreye ziyarette tadılması gereken yöresel lezzetlerdir.

Bozdağ ve Gölcük Yaylası Resimleri

bozdağ ve gölcük yaylası
bozdağ ve gölcük yaylası
bozdağ ve gölcük yaylası
bozdağ ve gölcük yaylası
bozdağ ve gölcük yaylası
bozdağ ve gölcük yaylası
bozdağ ve gölcük yaylası
bozdağ ve gölcük yaylası

Her yıl Şubat ayında dağcılık festivalleri düzenlenen bu yerde, yamaç paraşütü de yapılmaktadır. Yamaç paraşütü için en uygun zamanlar, genellikle ilkbaharın son ayı, sonbaharın ilk ayı ve yaz aylarıdır. Diğer zamanlar şiddetli rüzgarlar görülebilmesi riski, çeşitli sorunlara neden olabilir. Havanın güzel olduğu günler ekstra düzenlemeler elbette mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

İzmir’in bölgelerine göre uzaklığı yaklaşık 125-150 km arasında değişmektedir. Bozdağ kayak merkezi için bir giriş ücreti mevcut değildir, ancak İzmir kalkışlı turlarda yiyecek olmadan 65 TL, yemekli olarak 100-150 TL ücret ödenmektedir. Bunun yanı sıra, bir saat kayak dersi almak 250 TL olarak belirlenmiştir. Ulaşımı yalnızca özel araç ya da taksi ile yapılabilmektedir. Seyahat acenteleri ile anlaşmalı olarak da otobüsle ziyaret edilir. Çevresinde çeşitli ve son derece uygun fiyatlı oteller bulunmaktadır. Ayrıca kayak takımları da kiralanabilmektedir.

Bozdağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin en güzel kayak merkezleri arasında sayılan, fakat Erzurum ve Bursa’da bulunan kayak merkezleri kadar popüler olmayan İzmir Ödemiş İlçesi Bozdağ Kayak Merkezi, kış aylarında kaçamak yapmak isteyenler için harika bir tercihtir. Diğer kayak merkezleri kadar kalabalık ve pahalı olmaması dolayısıyla, özellikle kafasını dinlemek için tatil yapmak isteyenlere birebirdir. Kartepe ve Uludağ kayak merkezleri kadar yüksek olmaması dolayısıyla daha az tercih edilen bu yer, belki haftalık olarak kalınacak bir yer değildir ama iki üç günlük tatil yapmak isteyen kişiler için harika bir alandır.

İzmir’de pek çok şey aynı anda yaşanır. İsteyen yaz aylarında plajın, sahilin keyfini çıkarır, isteyen de Bozdağ’a tırmanarak kayak yapma fırsatı bulabilir. Festivalleri, alışveriş merkezleri, doğal yaşam parkları, botanik bahçeleri, Alaçatı’sı, Çeşme’si ile harika bir şehir olan İzmir, hem yaşamak için hem de tatil yapmak için harika bir kenttir. İstanbul kadar kalabalık olmayan, o kadar dert barındırmayan, gürültüsü İstanbul’a göre çok daha az olan bu şehirde imkanlar çok fazladır. Ve İzmir Ödemiş Bozdağ, kayak malzemeleri için milyar harcamaya gerek bırakmayan harika bir kayak merkezidir.

Gölcük Yaylası

Yaylanın 1050 metrede en çukur kısmında yer alan Gölcük Gölü’nün bulunduğu kısma halk arasında Gölcük Yaylası da denir. Gölcük Yaylası gölü ile bilhassa yazın hem günü birlik piknikçilerin, doğa severlerin ve göl kenarında yayla evi bulunanların yoğun rağbet ettiği bir tabiat harikası doğal güzelliktir. Gölcük Yaylası Ödemiş’e 18 İzmir’e ise 130 km uzaklıktadır. Gölün ortalama derinliği 3 ile 4 metre arasında olup en derin kısmı 10 metredir. Gölün etrafında 6 km uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet parkuru vardır. Gölcük Yaylasına Ödemiş Otogardan minibüsler düzenli sefer düzenlemektedir.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Bekir Pekyiğit

Bozdağ ve Gölcük Yaylası ulaşım ve gezi haritası, nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster