Poyrazlar Gölü

Sakarya Poyrazlar Gölü

Sakarya şehir merkezine 8 kilometre mesafede bulunan Poyrazlar Gölü, Adapazarı'ndan kuzeyinde yer almaktadır. Poyrazlar Köyü'nün Hemen yakınında yer alan Poyrazlar Gölü, 67 hektarlık bir alana sahiptir. Sahil uzunluğu 2400 metre olan Poyrazlar Gölü'nün derinliği ise 3 ila 8 metre arasında değişmektedir. 1985 yılından itibaren Poyrazlar Gölü piknik alanı olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2011 yılından itibaren izle Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Etrafı ormanlık alanlarla çevrili olan Poyrazlar Gölü, yerel halk tarafından Teke Gölü adıyla da bilinmektedir. Sakarya Nehri'nin yatak değiştirmesi sonucu meydana gelen Poyrazlar Gölü, Sakarya Nehri'ndeki ile beslenmektedir. Ayrıca Poyrazlar Gölü'nün kuzeyinden çıkan dere ile göl suyunun tekrar Sakarya nehrine karışmasıyla sürekli bir değişim söz konusudur. Kara ve su kuşları açısından da önemli bir zenginliğe sahip olan Poyrazlar Gölü’nde bugüne kadar 154 kuş türü tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra Poyrazlar Gölü tabiat Parkı'nda Görülen diğer hayvan çeşitleri şu şekildedir;

Poyrazlar Gölü Resimleri

poyrazlar gölü
poyrazlar gölü
poyrazlar gölü
poyrazlar gölü
poyrazlar gölü
poyrazlar gölü
poyrazlar gölü
poyrazlar gölü

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı'nda Neler Yapılır?

Genellikle çevre illerden piknik amacıyla ziyaret edilen Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz parkurlar bulunmaktadır. Kendi bisikletinizle güzel bir göl turu yapabileceğiniz gibi özel işletmelerin bisiklet kiralama hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra paintball, ATV safari turu, trenle göl turu ve atla göl turu gibi özel işletmelerin etkinliklerine katılabilirsiniz. Ayrıca eğer meraklıysanız kuş gözlemciliği yapabilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Şayet balıkçılıkla uğraşıyorsanız, tatlı su balıklarını yakalamak için atabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra çocuğunuz için tabiat parkında bir etkinlik arıyorsanız, lunapark ve at çiftliğinde kaliteli zaman getirebilirsin.

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Kamp Alanları

Poyrazlar Gölü'nün muhteşem manzarasında sabahlamak istiyorsanız, özel bir işletme tarafından sunulan kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Kendi çadırınızı temin etmeniz gereken Poyrazlar Gölü kamp alanında unutulmaz bir zaman geçirebilirsiniz.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı'na ücreti kişi başı 6 TL'dir. Öğrenciler için indirimli fiyat 3 TL olarak belirlenmekte ve bisiklet, motosiklet, otomobil ve otobüs için farklı fiyat listesi bulunmaktadır. Buna göre Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı'na girişlerde bisiklet ücreti 5 TL, motosiklet ücreti 10 TL, otomobil ücreti 15 TL ve otobüs 100 TL’dir. (Not: Fiyatlar 2020 Yılına aittir.)

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Balık Türleri

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Bitki Türleri

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu

Poyrazlar Gölü ulaşım ve gezi haritası, nerede? nasıl gidilir?

Haritayı Göster