Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Hakkında Genel Bilgi

Akdeniz bölgesinin en çok tercih edilen rotalarından biri olan Alanya Antalya ilinin ilçesidir. Kentin kuruluşu ve ilk yerleşimleri hakkında bilgi olmasa da bilinen ilk adı Korakesium’dır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bu bölge plajları ile tüm dünyaya adını duyurmayı başarmıştır. Bu plajların en çok bilineni ise Kleopatra Plajıdır. Bu plajla ilgili birçok efsane ve mitos bulunmaktadır. Gezip görülecek yerlerin sayısının fazla olması turistik faaliyetlerinin artmasında etkili olmuştur. Tatilcilerin vazgeçilmezi olan Alanya İlçesinde Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak geçerken kışları ise ılıman geçmektedir Antalya şehir merkezine uzaklığı 140 km’dir.

Alanya Gezilecek Yerler Fotoğrafları

alanya kalesi
alanya müzesi
alanya sapadere kaanyonu
alanya dim çayı
alanya limanı
alanya kızılkule
alanya syedra antik kenti
alanya kleopatra plajı
alanya daamlataş mağarası
alanya alarahan kalesi
alanya dim mağarası
alanya otakal plajı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Akdeniz bölgesinde yer alan Alanya ilçesi Hititler, Yunanlılar ve Romalılar tarafından işgal edilmiş bir yerleşim yeridir. Gerek konumu gerekse coğrafi özellikleri sebebiyle yıllar içerisinde çok kez işgal edilmiştir. Üst paleolitik çağa kadar dayanan geçmişi ile dikkat geçmektedir. Medeniyetlere ait birçok yapı ve eser bulunmaktadır. Güney sahillerinde yer alan Alanya ilesi Türkiye’nin en önemli turistik bölgelerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Alanya Kalesi

Alanya ilçesinin simgesi haline gelmeyi başarmış olan kale denizden 250 m yükseklikte bir yarımada üzerine kurulmuştur. 13 yüzyıl Selçuklu eseri olan kalenin sur duvarlarının uzunluğu 6.5 km’dir. Helenistik dönem izleri taşıdığı dikkat çekmektedir. 1221 yılında kentin alınması ardından Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. 1217 yılında Selçuklu topraklarına katılmış olan bölge daha sonra Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir.

Alanya Müzesi

1967 yılında açılmış olan müze içerisinde Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans dönemlerine ait olan eserler sergilenmektedir. Günümüzün en önemli müzelerinden biri olma özelliğine sahip olan müze bahçesinde de eserler sergilenmektedir. Bronz döküme sahip olan Herakles heykeli müzenin en önemli parçalarının başında gelmektedir.

Sapadere Kanyonu

Şehir merkezine 45 km uzaklıkta yer alan kanyon her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Doğal güzellikleri ile görenlerde hayranlık uyandırmayı başarmaktadır. Alanya ilçesinin doğusunda yer alan bu kanyon750 m uzunluğa ve 400 metre yüksekliğe sahiptir.

Dim Çayı

Huzurun adresi haline gelmişi olan Dim Çayı doğa yürüyüşünden zevk alanların severek ziyaret ettiği bölgelerden biridir. Çok soğuk sulara sahip olan çayın çevresinde birçok cafe ve restoran bulunmaktadır. Dim Çayı Alanya’nın önemli bir serinleme ve piknik alanıdır.

Alanya Tekne Turu

Nisan ayında açılan tekne turu sezonu tatilcilerin en sevdiği aktiviteler arasında yer almaktadır. Alanya’nın masmavi ve tertemiz denizinde birçok farklı tekne turu düzenlenmektedir. Kasım ayı sonuna kadar süren bu turlar ahşap ve korsan tekneler ile yapılmaktadır. Köpük partileri ile mağara gezileri, açık denize yüzme seansları turların özelliğidir. Kış aylarında elverişli havalarda daha kısa gezi turları düzenlenmektedir.

Kızıl Kule

Alanya ilçesinde liman mevkiinde bulunan ve Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılan Kızıl Kule sekizgen bir yapıya sahiptir. 13. Yüzyıl bir Selçuklu eseri olan Kızıl Kule, kırmızı renkli tuğlalarla inşa edilmesi sebebiyle bu ismi almıştır. 13 yy ortaçağ savunma yapılarının en dikkat çekenidir. Limanı ve tersaneyi korumak amacıyla yapılmış olan bir kuledir. Mimarı Sinop Kalesi'ni inşa eden Halepli yapı ustası Ebu Ali Reha el Kettani'dir.

Syedra Antik Kenti

Oldukça geniş bir alana yayılmış olan antik kent Alanya ilçesinin Seki Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Doğu ve batıdan deniz ile bağlantılı olması kenti stratejik acıdan önemli kılmıştır. Günümüzde kentin içerisinde tapınak, tiyatro, akropol, nekropol, agora kalıntıları bulunmaktadır. Dönem tarihi ve mimari yapısı ile bilgilere ulaşılmasına olanak sağlayan bu yapılar zamanla tahrip edilmiştir.

Kleopatra Plajı

Antalya şehrinin en sevilen plajlarından biridir. Hakkında birçok efsane bulunan bu plaj 2 km uzunluğa sahiptir. Plaja isim verilmesin de etkili olan Mısır Kraliçesinin bu plajı banyo yapmak için kullandığı tahmin edilmektedir Güzelliğinin bu plaj ile bağlantılı olduğunu düşünenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Mısır kraliçesi Akdeniz’e çıktığı zamanlarda Alanya Kalesinde kalıp bu plaja kaleden inip yüzdüğü bilinmektedir.

Damlataş Mağarası

Giriş kısmında 50 metrelik bir geçit bulunan mağara 1948 yılında keşfedilmiştir. Liman inşaatı için yapılan çalışmalar sonucunda bulunan mağara büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olmasının yanı sıra birçok farklı özelliği de bulunmaktadır. Astı hastalarına hizmet için ayrı bir zaman ayrılmaktadır.

Dim Mağarası

Alanya’nın 11 km uzaklığında yer almaktadır. Toplamda 4 galeriden oluşan Dim Mağarası Türkiye’nin ziyarete acılan ikinci büyük mağarası olma özelliğine sahiptir. 1691 metre yüksekliğinde ki Cebel Reis Dağı yamacında yer almaktadır. 1986 yılında yapılan çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkarılmış olan bir mağaradır. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen mağaraları arasında yer almaktadır.

Alanya Ulaşım

Alanya seyahatiniz için Antalya Otobüs Firmaları ve Alanya Otobüs Firmaları sayfalarımızı inceleyip, Alanya otobüs bileti fiyatlarını görüp online satın alabilirsiniz. Yine Alanya Gazipaşa Havalimanı sayfalarımızda Alanya'ya havayolu ulaşımı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Alanya Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster