Ballıca Mağarası

 
ballıca mağarası

Ballıca Mağarası Hakkında

Karadeniz'in kıyıdan içeriye doğru uzanan en keyifli şehirlerinden biri olan Tokat sınırlarında yer alan Ballıca Mağarası, hem doğal bir güzellik hem de tarihi bir yere sahip olarak muhteşem bir lokasyon oluşturuyor. Bir Karadeniz turunda mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri olan Ballıca Mağarası, özellikle son yıllarda yapılan düzenlemelerle birlikte mağara turizminde en popüler adreslerden biri olarak görülüyor.

 

Ballıca Mağarası Özellikleri

Yapılaşması ve düzenlemeleri ile birlikte mağara turizmi için çok büyük katkılar sağlayan Ballıca Mağarası, yaklaşık olarak 90-95 metre arasındaki yüksekliği ve 680 metre uzunluğuyla çok geniş bir gezi alanı sağlıyor. Mağara içerisinde 8 farklı salon bulunmak ile birlikte yaklaşık olarak 3,4 milyon yaşında olduğu düşünülen Ballıca Mağarası her noktası ile ayrı bir görsel keyif de sunuyor.

Ballıca Mağarası içerisinde özellikle bu mağaraya özgün bir şekilde oluşmuş soğan sarkıtları, Türkiye ve dünya açısından önemli bir yer oluştururken, bu noktada yerli ve yabancı turistler mağaraya büyük bir ilgi gösteriyor. Milyonlarca yıl içerisinde oluşmuş bu sarkıt ve dikitler ile birlikte mağara içerisinde %55'in üzerinde bir nem oranı yer alıyor. Buna bağlı olarak da mağarada yaz veya kış mevsimi değişmeksizin ortalama 18 santigrat derece gibi bir sıcaklık bulunuyor.

Mağara ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda mağaranın özellikle astım hastaları üzerinde pozitif bir etkisi bulunduğu ve normal atmosfere göre 4 kat daha fazla saf oksijen içerdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle solunum yolu hastaları ve astım hastaları için şifa oluşturduğu düşünülen bu mağara, bu tarz hastalıklar yaşayan kişiler tarafından da dört mevsim yoğun bir şekilde ziyaret ediliyor.

Ballıca Mağarası Mimarisi

8 farklı salon içerisinde Havuzlu Salon yaşam izlerinin bulunduğu salon olmak ile birlikte dikdörtgen şekli ile 20 santigrat derece gibi en ideal bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Mağara içerisindeki en büyük salon olan Büyük Damla Taşlar Salonu ise küçük havuzlar barındırmak ile birlikte mağara incileri bulunan yüksek nem oranlı salon olarak dev sarkıt ve dikitlerin bulunduğu bölgeyi oluşturuyor.

Mağaranın Fosil Salon bölümünde en eski kısım görülürken, nem oranı %40 gibi bir değer gösteriyor. Yaklaşık 35 metre uzunluğa sahip olan Yarasalı Salon ise mağara gülleri, damlataş havuzu ve cüce yarasalar ile biliniyor. Çöküntü Salon kısmı derin kuyular ile birleşen bir salon oluştururken, Mantarlı Salon ise mantar şeklinde görünüşe sahip olan dikitlerden dolayı bu ismi almıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ballıca Mağarası Giriş Ücreti

Bugün güncel olarak turizme açılmış mağaralar arasında bulunan Ballıca Mağarası'na giriş için her yıl düzenli bir şekilde talep edilen bir ücret yer alıyor. Takriben öğrenciler veya yetişkinler için küçük değişimler ile 10 TL civarında bir ücret ödenerek mağara farklı mevsimlerde ziyaret edilebiliyor.

Ballıca Mağarası Ulaşım

Tokat merkezine 26 kilometre gibi uzaklıkta yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü sınırlarında bulunan Ballıca Mağarası, birçok farklı ulaşım yöntemi ile kolaylık sağlıyor. İl merkezinden özel araç vasıtasıyla yaklaşık 40 dakikada ulaşabildiğiniz mağara için araç kiralamayı veya taksiyle ulaşmayı tercih edebilirsiniz.

Şehir dışından Tokat Ballıca Mağarasına ulaşım için karayolunu tercih edecek yolcular için ise Tokat Otobüs Firmaları sayfamızdan Tokat'a sefer yapan otobüs firmalarına ulaşabilirler.