Yüzen Ada

 
yüzen ada

Eşsiz Doğal Görünümlü Bingöl Yüzen Ada

Ülkemizin birçok bölgesinde doğal güzellikleri sizleri beklerken belki de en ilginçlerinden bir tanesi olan Yüzen Ada Bingöl gezilecek yerler denilince hemen akla gelir. Doğa turizmi açısından çok değerli olurken berrak ve tatlı su sizleri karşılar. Halk tarafından keşfedilmiş olmasının ardından doğal bir oluşum olduğu çalışmalar sonucunda tespit edilmiştir. Sorasında gölün yapısal özellikleri çıkarılmış ve tanıtılmıştır. Peki, Yüzen Ada nerededir?

 

Yüzen Ada Özellikleri

Üç tarafının dağlarla çevrili olması, tepelerin bulunması ve doğal oluşum krater gölü olması bir çırpıda sayılacak özellikleridir. Şimdiki alanı 300 metrekare olmasına karşın değişim gösterir. Derinliği ise minimum 50 metre olarak ifade edilir. Yaz ve kış ayları arasındaki su seviyelerinde ciddi bir değişim yoktur. Madensel tuz yapılı bir su olmamakla beraber son derece temizdir.

Göle ismini veren üç ada ise orta kısımlarda bulunur. Hareket halinde olan Yüzen Ada Bingöl ziyaretlerinde en doğal güzelliktir. Adaların üzerine binilmesi durumunda bir kayık görevi gördükleri de söz konusu. Ada üzerinde 5-6 tane dişbudak ağacı var olurken bitkilerin tamamı gölden beslenerek yaşam sürdürür. Meşe kaplı bölgede çayırlar vardır ve ayrık ot bitkileri de görülür. Son derece farklı bir yapıya sahip olmasıyla ayrılan Yüzen Ada Solhan ilçesinin öne çıkmasında da rol oynar. Bahar aylarında da olduğu kadar yazın da turist çekmesiyle bilinir. Kültür turizminde bilinen Bingöl kentinin çok daha farklı bir yönü de bu harika güzellikle ortaya çıkar.

Yüzen Ada

Yemyeşil bölgenin içerisindeki üç adanın etrafında oluşmuş krater gölü uzun yıllardır varlığını sürdürür. Oluşma evresiyle ilgili çalışmalar sürerken üç adanın devamlı hareketli olması, su seviyesinin ne durumda olduğu da incelenmeye devam eder. Sizlerde Doğu Anadolu turu özelinde farklı bir bölge görmek isterseniz Yüzen Ada bu açıdan en iyisidir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Yüzen Ada Nerede? Nasıl Gidilir?

Yüzen Adalar Doğu Anadolu kentlerinden olan Bingöl sınırlarındadır. Solhan ilçesinde olup il merkezine de 45 kilometre uzaklığı bulunur. Şehir içi ulaşım araçlarıyla kolaylıkla gidilebilirken özel araçlarınızla da sorunsuz bir şekilde varabilirsiniz. Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrası olarak geçen bölgededir. Yeşillikler içerisinde karşınıza çıkacak olan gölün eşsiz güzelliği ise görenleri büyülemeye aday.

Şehir dışından Bingöl Yüzen Adalara Ulaşım için havayolunu tercih edecek tarih severler Bingöl Havalimanı sayfamızdan gerekli bilgilere ulaşabilirler. Karayolunu tercih edecek yolcular için ise Bingöl Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Bingöl Otobüs Biletini online satın alabilirler.

Fotoğraf: Türkiye Kültür Portalı