Foça Gezilecek Yerler

Foça Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Ülkemizin her bir yeri ayrı bir güzel ama bazı yerler çok daha öne çıkıyor. İşte o kentlerden bir tanesi de yerli yabancı birçok turistin gözdesi olan Foça kenti. Eski Foça bir başka güzel. Yeni Foça ise bir başka güzel. İnsanlar bu sessiz kendi halinde olan kentte kafasını rahatlıkla dinleyebiliyor. Huzur bulabiliyor.

Hem yapacak çok şey var, hem de muhteşem eğlence seçenekleri var ki, insan bir kere geldikten sonra uzun süre gitmek istemiyor. Dilerseniz şimdi kenti biraz daha yakından tanıyalım.

Foça Gezilecek Yerler Fotoğrafları

foça
foça
foça
foça
foça
foça
foça
foça
foça kalesi
foça evleri
foça
foça

Sponsorlu Bağlantılar

 

Foça Nerede?

Gidip görenlerin, yaşayanların çok iyi bildiği üzere Foça İzmir’in en güzel ilçelerinden bir tanesi ve İzmir ilinin kuzeyinde yer alıyor. Kentin doğu tarafında İzmir’in sanayi kenti Aliağa, güney kısmında Menemen yer alır iken kuzey ve batısında ise muhteşem Ege Denizi bulunur.

Foça Tarihi

Kısaca Foça tarihi hakkında da bilgi vermek gerekir ise kentin en başta tarihinin çok eskilere dayandığını söylemek mümkündür. Kentte antik çağda iyonlular yaşamıştır ve kent adını o dönem bölgedeki adalarda yaşayan foklar olan Phokaia isminden alır. Geçen zaman içinde adı Foça olarak değişmiştir.

Kuruluş tarihi M.Ö 11. Yüzyıldır. Yani bu bilgilerden de görüleceği üzere tarihi oldukça eskidir. Her ne kadar kuruluşu bu tarih olsa da M.Ö 9. Yüzyılda kurulmaya başlamış durumdadır. Genel anlamda bakıldığında dünden bugüne denizcilik, mühendislik gibi alanlarda Foça yerlilerin çok yetkin olduğu görülür. Bugün Yeni Foça olarak adlandırılan kenti ise bölgeye gelen Cenevizliler kurmuştur.

Foçalılar aynı zamanda tarihte ilk sikkeyi kullanan insanlardır. Bunun yanında Saruhanoğlu Beyliği, Osmanlı Hükümdarlığı döneminde de etkin olan kentler arasındadır. Foça 2. Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altına girmiştir.

Foça’ya Nasıl Gidilir?

Foça kentine ulaşım için farklı seçenekler kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi otobüs ile geldikten sonra kente kalkan dolmuşlara binmektir. İzmir Foça arası 70 km mesafededir. İzban kullanımı da bu noktada bir diğer seçenektir. Burada İZBAN kullanacak olanların önce 204 nolu ESHOT otobüsleri ile havalimanına geçmesi gerekir.

Eğer kendi aracınız ile geldiyseniz o zaman doğrudan kente yolları takip ederek gelebilirsiniz. Uçak ile gelenler ise havalimanından benzer biçimde İZBAN kullanarak gidilebilir. Ayrıca havalimanında araç kiralama hizmeti alarak da kente ulaşım mümkündür.

İzmir kent merkezinde ise 1 saat aralıklar ile kentin belli noktalarından Foça’ya kalkan dolmuşlar ve ortalama olarak İzmir Foça arası 2 ile 2.5 saat arası sürüyor.

Yaz aylarında ise belli saat dilimlerinde İzmir ile Foça arası vapur seferleri var. Onlara binerek de kente ulaşım yapmak mümkün. İstanbul kentinden deniz yolu ile Menemen ilçesine gelip buradan Foça kentine geçmek de mümkün. Yani seçenek çok fazla ve ulaşım sorunu yok.

Foça Kentinde Gezilip Görülecek Yerler?

Foça her ne kadar çok büyük bir yer olmasa da gezilip görülebilecek kente göre hiç de az olmayan yerler var ve işte onlar şunlar:

Foça’da Nerede Kalınır?

Foça’da irili ufaklı gerek Yeni Foça kentinde, gerek eski Foça bölgesinde birçok turizm tesisi bulunuyor. Burada özellikle kentin dokusunu, ruhunu keşfetmek için Eski Foça’da bulunan butik denizi gören eski Rum evlerinde kalmanın keyfinin bir başka olduğunu söylemek gerekiyor. Özellikle bu tür yerlerde çoğu aile işletmesi olduğu için muhteşem kahvaltılar olduğunu söylemek rahatlıkla mümkün.

Ne Yenir? Ne İçilir?

Foça kenti de slowcity olduğu için Pazar günleri yerel pazarlarda organik GDO içermeyen birçok yiyecek bulmak mümkün. Kentte rakı balık meze yapacak çok yer var. Bunlar arasında en göze çarpanlar ise Kavala Cafe Winehouse, Liman Restoran, Fokal Restoran, Sahil Balık Restoran ve Girit Sakız Dondurmacısı Nazım Usta. Zira kentte balık kadar denenmesi gereken lezzetlerden bir tanesi de bu meşhur dondurma. Mezelerin ise kentte yaşayan Rum kültüründen geldiğini söylemek mümkün. Zeytinyağlı birçok lezzet kentte yenilebilir.

En Uygun Gitme Zamanı Ne Zamandır?

İster Eski Foça, ister Yeni Foça için olsun bölgeye gelmek için en ideal olan dönem Eylül Ekim aylarıdır. Kent bu dönem sakinleşir ama rahatlıkla kenti gezmek ve denize girmek mümkündür. Foça'ya seyahat planlaması yaparken İzmir Otobüs Bileti ve Adnan Menderes Havalimanı sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Foça Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster