Yason Burnu

 
yason burnu

Yason Burnu Hakkında

Karadeniz'in en keyifli ve en özel kentlerinden biri olan Ordu kentinde bulunan Yason Burnu, aslında doğal görünümü ile bir yarımadadır. Her yıl dört mevsim boyunca yerli ve yabancı turistlerin odak noktası olan Yason Burnu tarihi eserleri ve görsel güzelliği ile Türkiye'de turizme çok büyük bir katkı sunmaktadır.

 

Yason Burnu Neler Sunuyor?

Çok eski zamanlardan bu yana var olmasına rağmen yakın tarihte keşfedilen ve Karadeniz'de gerçekten gizli bir hazine olarak görülen Yason Burnu gözlerden uzak güzelliği ile huzur veriyor. Ordu'nun Perşembe ilçesinde bir Karadeniz kıyısı olarak tarih, doğa ve deniz açısından muhteşem bir güzellik sunan Yason Burnu bugün bir turizm cazibe merkezi haline gelmiştir.

Karadeniz eski zamanlarda Hristiyan toplumlarının çok yoğun yerleşim bölgelerinden biri olsa da Karadeniz sahillerini takip ettiğinizde birçok farklı yarımadanın neredeyse hiç birinde bir kilise görmeniz mümkün değildir. Çünkü Karadeniz sahili üzerinde kilise inşaatı gerçekleştirilen tek yarımada Yason Burnu’dur. 1869 yılında inşa edilmiş bu kilise, yakın tarihte onarım gerçekleştirilerek tekrar ziyarete açılmış ve çevresinde de aslına uygun bir şekilde düzenleme yapılmıştır.

Yason Burnu Aktiviteleri

Yaz veya kış mevsiminde Yason Burnu ziyaret edildiğinde öncelikli olarak mutlaka güneşin doğuşunu ve batışını çıplak gözle izlemek gerekir. Çevrede yapılmış düzenleme sayesinde sahil boyunca restoranlar, kafeteryalar, otoparklar ve piknik alanları gibi birçok imkan bulunmaktadır. Bu sayede güneşin doğuşu ve batışını izlerken muhteşem fotoğraflar çekmek ve deniz manzarasında muhteşem bir Karadeniz mutfağına ulaşmak için Yason Burnu’ndaki işletmeler seçilebilir.

Tarihe tanıklık etmek açısından da hem kilise hem de efsaneler ile bilinen Yason Burnu, bir yarımada olarak aslında Argonot Efsanesi olarak adlandırılan Altınpost Efsanesinin geçtiği yer olarak da adlandırılmaktadır. Yıl içerisinde birçok farklı grubun ve dalgıçların tercih ettiği Yason Burnu’nda farklı dönemlerde klasik araba topluluklarının etkinlikleri ve sportif etkinlikler ile doğa etkinlikleri yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Yason Burnu’na Nasıl Gidilir?

Yason Burnu’na ulaşabilmeniz için Türkiye'nin dört bir tarafından öncelikle Ordu otogarı veya Gülyalı Havalimanı'na ulaşmanız gerekecektir. Daha sonrasında Perşembe ilçesi sınırlarında da Çaytepe köyüne ulaşmanız gerekecektir. Köy sınırları dahilinde bulunan Yason Burnu Yarımadası, Perşembe ilçe merkezine 15 ve Ordu il merkezine ise 28 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Şehir dışından Ordu'ya gelerek Yason Burnunu görmek isteyen doğa severler, ulaşmak için karayolunu tercih etmek isterse Ordu Otobüs Firmaları sayfamızı inceleyerek Ordu Otobüs Bileti bilgilerine ulaşabilirler. Ordu'ya bir diğer ulaşım şeklide havayoludur, bunun için Ordu-Giresun Havalimanı safyamıza göz atabilirsiniz.