Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama

e-Devlet sitesi üzerinden GSS sorgulama:

Genel sağlık sigortası tescil kaydınız olup olmadığını, prim borcunuzu sorgulamak, görmek ve online ödeme yapmak için aşağıdaki linke tıklayarak E-Devlet şifreniz ile türkiye.gv.tr sitesine giriniz.

GSS Sorgulama Ekranında Yapabileceğiniz Genel Sağlık Sigortası İşlemleri:


genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama

Genel Sağlık Sigortası Sorgulama Ekranı Bilgileri

GSS sorgulamada gelen ekranda şahsi bilgileriniz, genel sağlık sigortası statüsü, başlangıç ve bitiş tarihi, devam edip etmediği ve gelir seviyesi ile Genel Sağlık Sigortası prim borcu tutarı, tahsil edilen prim borcu ve kalan prim borcu miktarları görünmektedir. Gelir seviyesi testi yaptırmadıysanız primlerinizin hangi seviyeden hesaplandığı bilgiside bu ekranda yer almaktadır.

genel sağlık sigortası prim borç detay bilgileri
Yine bu ekranın alt tarafında genel sağlık sigortası eğer var ise prim borç detaylarını inceleyebilirsiniz. Dilerseniz bu bölümün altında yer alan bölümden sosyal güvenlik kurumuna kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

GSS Gelir testi nedir, kimler yaptırmalıdır?

Herhangi bir şekilde sosyal güvence kapsamında olmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortası primi ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen işleme gelir testi denmektedir. Bu kapsama giren kişilerin genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.

e-Devlet Kapısı Gelir Testi Sonucu Sorgulama >>

Yaşaığınız yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek yaptırdığınız bu gelir testinin sonucunu e-Devlet Kapısı üzerinden online sorgulayabilirsiniz.

sgk online kart ile prim ödeme
SGK Online Kart ile Prim Ödeme Ekranı

SGK Kart ile Prim Ödeme Uygulaması

Sosyal Güvenlik Kurumuna ait tüm tahsilat işlemleri/prim ödemeler kredi kartı ve bankamatik kartı ile aşağıdaki uygulamadan online yapılabilmektedir.

SGK Online Kart ile Prim Ödeme Ekranı >>

 

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet şifresini PTT Şublerine şahsen başvuru yaparak alabilirsiniz. Başvuruda yanınızda T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) bulunması gerekmektedir. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT'den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir. e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edilebilmektedir. Daha detaylı bilgi >>

e-Devlet Şifresi Veren PTT Şubeleri >>