Mobil İmza

mobil imza

Mobil İmza Nedir?

Mobil İmza, cep telefonu ve GSM 128K SIM kart kullanılarak belirleyeceğiniz şifreniz ile elektronik ortamda 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır. Mobil İmza kullanarak ıslak imza gerektiren işlemleri kurumlara gitmeden, evinizden veya işyerinizden, sıra beklemeden tek şifre ile güven içinde imzalayabilir, hayatınızı online kolaylaştırabilirsiniz.

Mobil İmza ile en çok e-Devlet uygulamalarını imzalanmaktadır. e-Devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı'nca herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Mobil İmza için GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme yapılmaktadır. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone'dan bilgi alabilirsiniz. Gsm Operatörlerinin web sitelerinde (aşağıda verilen linklerden giderek) Mobil İmza güncel ücretleri yer almaktadır.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil elektronik imza GSM Operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği için önce ön başvuru, sonra kimliğiniz ile başvuru yapmanız gerekir. Daha sonra Mobil İmza aboneliğiniz aktivasyon işlemi yapılır ve Mobil İmzanızı kullanmaya başlarsınız. Bu hizmeti sunan Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone'a başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz.

turkcell
türk telekom
vodafone

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu