Yetki Belgesi Sorgulama

yetki belgesi sorgulama

e-Devlet Üzerinden Yetki Belgesi Sorgulama

Yeni yönetmelik ile birlikte artık yetki belgesi bir çok alanda zorunlu olmuştur. Bunların başında da ikinci el oto alım satımı gelmektedir. Bundan böyle araç alım satımı yapmak isteyenler yetki belgesi almak zorundadır. Bunun için ayrıntılı bilgi İkinci El Otomobil Alım Satım Yetki Belgesi sayfamızda mevcuttur. Yetki belgesi almaya karar verdiniz ve başvuruda bulundunuz e-Devlet üzerinden bu başvurunun sonucunu sorgulayabilirsiniz. Mevcut işlem yapmaya yetkili olduğunuz bir firmaya ait yetki belgesi bilgilerini sorgulayabilir, bu belgenin barkodlu bir çıktısı oluşturabilirsiniz. Yine yetkili olduğunuz firmaya yeni bir yetki belgesi başvurusu bilgilerinizi e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yetki belgenizin ödemelerini sorgulayabilirsiniz. Firmanıza ait yetki belgesiniz tahakkuk etmiş tüm ödemelerini e-Devlet üzerinden görebilirsiniz.

 

e-Devlet Üzerinden Araç Yetki Belgesi Sorgulama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı olan bu sistem ile e-Devlet üzerinden aracınızın yetki belgesi olup olmadığınız sorgulayabilirsiniz. Bu işlem adınıza kayıtlı taşıt bilgileri ile sorgulanmkatadır. Yine e-Devlet üzerinden işlem yapmaya yetkili olduğunuz bir firmaya ait taşıt yetki belgesi sorgulama yapabilirsiniz. Bu işlemde adınıza kayıtlı firma bilgileri ile olmaktadır.

e-Devlet Üzerinden Yetki Belgesi Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Bu işlem oldukça basittir, yukarıda bulunan linklerden size uygun olanını seçip tıklayın. e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yapmalısınız. Bunun için TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra belirtilen adımları takip etmeniz gerekir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa yada e-Devlet'e giriş yapmayı bilmiyorsanız e-Devlet Şifresi Alma sayfamızı inceleyebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra, (Yetki Belgesi Sorgulama / Düzenleme, Yetki Belgesinin Ödemelerini Sorgulama, Taşıt Yetki Belgesi Sorgulama) işlemleri için vergi numaranız veya TC kimlik numaranızı ilgili alana yazarak belgenizi sorgulayabilirsiniz. Eğer (Araç Yetki Belgesi Sorgulama) yapacaksanız da ilgili sayfaya araç plakasını aralarında boşluk bırakmadan yazıp sorgula butonuna basarak işleminiz gerçekleştirebilirsiniz.

ietts yetki belgesi sorgulama

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi (İETTS)

İETTS ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi amacıyla hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik kapsamında tasarlanmış bir bilgi sistemidir.

İETTS bilgi sistemi üzerinden yetki belgesi sorgulama yapılabilir, bununla birlikte yetki belgesine yeni başvuru işlemi de yine sistem üzerinden yapılabiliyor. Başvurusu yapılan belgenin son durumu sorgulanabildiği gibi süresi dolan belgenin yenilenme işlemi de İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

İETTS Sistemi Üzerinden Yetki Belgesi Nasıl Sorgulanır?

İETTS sistemine aşağıdaki linkten kolayca ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda,
Yetki Belgesi Numarası
İşletme Unvanı
İl bilgisi kutularını doğru bir şekilde doldurduktan sonra ara butonuna basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.