Adana Havalimanı (ADA)

adana havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Adana Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Adana Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Turhan Cemal Beriker Bulvarı 01000 Seyhan/ADANA
Tel: 0322 435 03 80
Faks: 0322 435 91 26
E-mail: infoadana@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Adana Havalimanı

Günümüzde uluslararası alanda hizmet vermekte olan Adana Havalimanı, oldukça köklü bir tarihe sahip olan havalimanlarından biridir. Sanayi ve zirai anlamda önemli gelişmeler kaydedilen Çukurova ilçesinde yer alan Adana Havalimanı, Şakirpaşa Havalimanı olarak da bilinmektedir. Üstelik havalimanı, Mersin, Hatay, Osmaniye ve İskenderun gibi büyük çaplı yerleşim bölgeleri için de sivil hava ulaşımı bakımından önemli bir yere sahiptir.

Adana Havalimanı Tarihi

Oldukça uzun yıllardır faaliyette olan Adana Havalimanı, ilk olarak 1937 yılında sivil hava ulaşımı hizmeti vermeye başlamıştır. Aradan geçen 20 yılın sonunda, 1957 yılında uluslararası seferlere açık bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır.

Şehir merkezine oldukça yakın bir yerde bulunan Adana Şakirpaşa Havalimanı, merkez ilçesi Çukurova’nın yaklaşık olarak 3,5 km güneybatısında konumlandırılmış olup, belediye otobüsleri, taksiler, dolmuşlar ve bunun gibi çeşitli karayolu araçları ile kolaylıkla ve kısa sürede ulaşım sağlanabilmektedir.

Pek çok farklı havayolu şirketinin ulaşım sağladığı bu havalimanında Türk Hava Yolları, SunExpress, Atlasjet, Pegasus, Onur Air ve AnadoluJet gibi birçok firmayı görebilmek mümkündür. Hem iç, hem de dış hatlarda hizmet veren bu havayolu firmaları, yılda 4 milyondan fazla yolcunun taşımacılığını gerçekleştirmektedir.

Adana Havalimanı Özellikleri Nelerdir?

Adana’yi ve çevre illerini ziyaret etmek ya da çeşitli sebeplerle bölgeye ulaşım sağlamak isteyenler için havayolu ulaşım imkanı sunan Adana Şakirpaşa Havalimanı, yaklaşık olarak 2.504.245 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. 4 bin 540 metrekarelik bir iç hatlar terminali ile 5 bin 825 metrekare büyüklüğünde bir dış hatlar terminaline sahip olan bu havalimanında, ayrıca 2 bin 745 x 45 metre büyüklüğünde kompozit kaplamaya sahip olan bir pist bulunmaktadır. Üstelik bu pistin ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu) tarafından gerçekleştirilen sınıflandırmaya göre CAT I (kategori 1) nitelikli bir pist olduğu bilinmektedir.

Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda 569 araç kapasiteli bir otopark, engelli vatandaşların düşünülmesiyle yapılan bir engelli asansörü ve sağlık hizmetli gibi hizmetler de sunulmaktadır. Üstelik yılda 4 milyon 765 binden fazla yolcuya hizmet veren bu havalimanının yolcu kapasitesi de bölgeye kıyasla oldukça büyüktür.

Havayolu ulaşımını kullananlar için çeşitli hizmetler de sunan Adana Havalimanı, restoran, kafe ve büfelerle yolculara yeme-içme hizmeti sunabilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli bankaların ATM’lerini ve PTT şubesini de görebilmenin mümkün olduğu bu havalimanında, emanet eşya biriminin hizmetlerinden de faydalanabilmek mümkündür. Ayrıca rent a car firmalarının da yer aldığı Adana Havalimanı’nda, şehri daha rahat bir şekilde gezmek isteyenler için araç kiralama hizmetleri de verilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.