Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı (AJI)

ağrı havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: 100. Yıl Mahallesi, Unnamed Road, 04000 Yolluyazı Köyü/Ağrı Merkez/Ağrı
Tel: 0472 216 04 02
Faks: 0472 216 04 01
E-mail: infoagri@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Ağrı Havalimanı

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı, Ağrı ve çevresinde havayolu ulaşımı sağlamak amacıyla hizmet veren bir havalimanıdır. Sivil bir havalimanı olma niteliğine sahip olan bu havalimanı, kurulduğu 1997 yılından bu yana aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Ağrı Havalimanı Tarihi

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli kentlerinden biri olan Ağrı’da hizmet veren Ağrı Havalimanı, kent merkezinin yaklaşık olarak 8,5 kilometre güneyinde konumlandırılmaktadır. Ağrı İl Özel İdaresi, Valilik ve DLHİ Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilerek çalışmalarına 1994 tarihinde başlanan bu havalimanı, 3 yıl içerisinde tamamlanarak 1997 yılında hizmete açılmıştır. Üstelik açılışının hemen ardından da Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne devredilmiştir.

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı pisti, daha çok büyük gövdeli uçaklar için uygun olmaması, mevsimsel koşullara ulaşıma olumsuz olarak etki etmesi ve ihtiyaçları karşılayamaması gibi nedenlerle 2009 yılında kullanıma kapatılarak inşaat çalışmalarına başlanmıştır. Proje dahilinde pist 30000 x 45 metreye genişletilmiş, apron kapasitesi ise 2 uçaktan 5 uçağa çıkarılmıştır. Öte yandan terminal binasının da yenilendiği bu proje kapsamında yıllık 120 bin yolcu kapasitesi ise 3 milyona yükseltilmiştir. Bunlara ek olarak ihtiyaçları karşılayamayan kule, hizmet binası ve garajlar da yıkılmış ve yerine bugünkü binalar inşa edilmiştir.

Projedeki inşaat çalışmalarının bir kısmı 2011 yılının ilk aylarında tamamlanırken, Ağrı Havalimanı yenide hava trafiğine açılmıştır. 7 Mayıs 2015 tarihinde ise terminal binasının açılması ile berber tam kapasite hizmet vermeye başlamıştır.

Ağrı Havalimanı Özellikleri Nelerdir?

Ağrı Havalimanı özellikleri çoğu zaman bu havalimanını kullanacak olan yolcular tarafından merak edilmektedir. Yeni terminal binasının hizmet vermeye başlaması ile beraber THY haftada 10 uçuş İstanbul’a 7 uçuş da Ankara’ya sefer düzenlenirken, Pegasus tarafından da 3 uçuş İzmir’e olmak üzere totalde 20 uçuş düzenlenmektedir.

Öte yandan insanların temel gereksinimlerini karşılayabilmesi amacıyla çeşitli alanlara da yer verilen bu havalimanında, çeşitli bankalara ait olan ATM’ler, büfe restoran ve kafeler, emanet eşya birimi ile araç kiralama firmaları bulabilmek de mümkündür. Türkiye’nin en doğusunda yer alan bu havalimanına şehir merkezinden yaklaşık 15 dakika içerisinde ulaşabilmek mümkün olurken, bu esnada çeşitli araçlar da kullanılabilmektedir.

Ağrı Havalimanı’na Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Ağrı Havalimanı’na şehir merkezinden ulaşım oldukça kolaydır. Merkeze yaklaşık 9 km uzaklıkta olan bu havalimanına 15 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir.

Taksi, toplu taşıma araçları, havalimanı servisleri ve özel araçlarla ulaşım sağlanabilen bu havalimanında, özel araç ve taksi ile 15 dakikada ulaşılabilmektedir. Toplu taşıma araçları ve HAVAŞ ile ulaşım ise maksimum 25-30 dakika kadar sürmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.