Diyarbakır Havalimanı Ulaşım

Diyarbakır, geçmişten günümüze gelen uzun surları ve şarkılara konu olmuş Malabadi Köprüsüyle görülmeye değer illerimizden biridir. Konumu itibariyle Dicle kıyısında yer alan kent ticaret ve kültür merkeziyken ayrıca; birbirinden farklı dinlere merkezlik yapmıştır. Diyarbakır, ülkemizde karpuzu ve surlarıyla meşhurdur. Diyarbakır iline, çevre illerden ve Türkiye’nin hemen hemen her yerinden karayolu ve havayolu ile ulaşım vardır.

 

Diyarbakır Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

Diyarbakır Havalimanı 1952 yılından itibaren sivil ve askeri kategori de faaliyet göstermektedir. Diyarbakır Yeni Havalimanı’nda İç hatlar Terminali ve Dış Hatlar Terminali ile yolculara hizmet vermektedir. Havalimanı içerisinde ihtiyaçlara göre; kafe, restoranlar, araç kiralama, bankamatik ve otopark imkanları mevcuttur.
Diyarbakır Havalimanı (DIY) kodu ile Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yer almaktadır. Diyarbakır şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Havalimanına en yakın ilçeler arası uzaklıklar; Yenişehir’den 3 km, Bağlar’dan 3 km, Kayapınar’dan 3 km, Sur’dan 24 km, Çınar’dan 26 km, Eğil’den 42 km, Bismil’den 41 km ve Derik’ten 59 km mesafede bulunuyor.
Havalimanı ulaşım hizmeti, belediye otobüsleri, taksiler ve özel transfer araçlarıyla sağlanmaktadır. Diyarbakır’a inişten sonra çevre ilçelere gidebilmek için Diyarbakır Otogarı’ndan hareket eden özel ve toplu taşıma araçlarını tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

DHMİ Diyarbakır Havalimanı
Adres: Ağaçgeçit Mahallesi, Kamışlı Bulvarı, Bağlar/Diyarbakır
Telefon Numarası: 0412 233 27 19 (4 HAT) - 0412 233 27 82 (2 HAT)

Diyarbakır Havalimanı Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Diyarbakır Havalimanı Belediye Otobüsü

Belediye otobüsü Diyarbakır Yeni Havalimanı’ndan iç hatlar gelen yolcu çıkışının karşısındaki duraktan hareket etmektedir. Diyarbakır Havalimanından belediye otobüsü ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20-25 dakika sürmektedir. Kentkart (Diyarkart) kullanarak 2,50 TL ücret ödemesi ile Diyarbakır Şehirlerarası Terminal’e ulaşım sağlanmaktadır.

Z2 Numaralı Üniversite - Havalimanı Belediye Otobüs Hattı Gidiş Güzergahı: Ünıversite, Dağkapı, Adliye, Gevran Caddesi, Kosuyolu, Batıkent, Tesisler, Urfayolu, Migros, Kantar Kavşağı, Toptancılar, Yenihal, Göletlı Park, Zümrütkent, Newroz Parkı, Kamıslı Bulvarı, Diyarbakır Havaalanı.
Belediye Otobüsü Dönüş Güzergah Bilgisi: Diyarbakır Havaalanı, Kamışlı Bulvarı, Newroz Parkı, Zümrütkent, Göletlı Park, Yenihal, Toptancılar, Kantar Kavşağı, Migros, Urfayolu, Tesisler, Batıkent, Koşuyolu, Gevran Caddesi, Adliye, Dağkapı, Üniversite, güzergahında ulaşım hizmeti vermektedir.

Z3 Numaralı Havalimanı - Dağkapı Belediye Otobüs Hattı Gidiş Güzergahı: Diyarbakır Havaalanı, Kamışlı Bulvarı, Zümrütkent, Yenikoy Mezarlığı, Eski Havaalanı Caddesi, Kuruceşme, Alay, Alı Pınar, İstasyon, Egitim Köşesi, Ayhan Durağı, Ofis, Ekinciler Caddesi, Vilayet, Akkoyunlu Caddesi, Dağkapı, Hastane.
Dağkapı Havaalanı Dönüş Güzergahı: Hastane, Dağkapı, Akkoyunlu Caddesi, Vilayet, Ekinciler Caddesi, Ofis, Ayhan Durağı, Eğitim Köşesi, İstasyon, Ali Pınar, Alay, Kuruçeşme, Eski Havaalanı Caddesi, Yenikoy Mezarlığı, Zümrütkent, Kamışlı Bulvarı, Diyarbakır Havaalanı’na ulaşım hizmeti vermektedir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Telefon Numarası: 0412 229 48 80

Sponsorlu Bağlantılar

 

Diyarbakır Havalimanı Taksi

Diyarbakır Havaalanı (DIY) şehir merkezi, otogar ve birçok merkezi yerlere gitmek için taksiyi tercih edebilirsiniz. Taksi havalimanı iç hatlar ve dış hatlar terminalleri yolcu çıkışları önünden 7/24 hizmet vermektedir. Diyarbakır Yeni Havalimanı’ndan şehir merkezine 10 kilometre mesafesiyle yaklaşık olarak 15 dakika süren yol ücreti tahmini 45-50 TL tutabilir.

Diyarbakır Havalimanı Dağkapı arası taksi ücreti 35 TL - 40 TL’dir. Diyarbakır Havalimanı- Diyarbakır Otogar arası taksi ücreti 30 TL - 35 TL’dir. Diyarbakır Havalimanı - Dicle Üniversitesi arası taksi ücreti 40 TL - 50 TL’dir. Diyarbakır Havalimanı - Tren Garı arası taksi ücreti 30 TL - 40 TL’dir. Diyarbakır Havalimanı - Diyarbakır Memorial Hastanesi arası taksi ücreti 25 TL - 35 TL’dir. Diyarbakır Havalimanı taksi başlangıç fiyatıyla gideceğiniz yere kadar kilometre üzerinden ücret eklenmesiyle hesaplanmaktadır. Tabii ki bu fiyatlar değişim göstermektedir. Diyarbakır Havalimanı taksi fiyat tarifesini öğrenmek ve rezervasyon için aşağıdaki telefon numarasını arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Diyarbakır Havalimanı Taksi Telefon Numaraları: 0412 236 61 61

Diyarbakır Havalimanı Araç Kiralama / Rent a Car

Havalimanı araç kiralama şirketleri havaalanı içerisinde ve çevresinde yer alan birçok firmadan kiralayacağınız araçlarla gideceğiniz yerlere konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı Araç Kiralama sayfamıza göz atarak bilgi edinebilir ve aşağıda yer alan telefon numaralarını arayarak bilgi alıp güvenli bir şekilde rezervasyon yapabilirsiniz.
Diyarbakır Havaalanı içerisinde yer alan araç kiralama firmaları:
National - Telefon Numarası: 0533 702 95 80
Avis - Telefon Numaraları: 444 28 47 - 0412 236 13 24
Enterprise - Telefon Numarası: 0412 251 44 97
Alamo - Telefon Numarası: 0532 660 65 08
Rent Go - Telefon Numarası: 0412 251 50 52 - 0505 121 10 11
Emir Rent A Car -Telefon Numarası: 0412 233 03 72 - 0532 769 51 88
Hertz Rent A Car - Telefon Numarası: 0850 811 3 256 - 444 22 56 - 0412 236 30 25 - 0507 929 02 25 markalarından araç kiralama hizmeti alabilirsiniz.

Diyarbakır Havalimanı Otopark Ücretleri

Diyarbakır Havalimanı'nda içerisinde iç hat terminaline yakın otoparkı, 1100 araç kapasitelidir. Ayrıca hareketi kısıtlı yolcular için özel park yerleri de vardır. Diyarbakır Havalimanı taşıt çeşitlerine göre değişerek 1 saatlik otomobil park süresi ücreti 9,25 TL’dir.
Diyarbakır Havalimanı Otopark Telefon Numarası: 0412 233 27 19

Diyarbakır Havalimanı dışındaki özel otoparklar:
Park Via: Havalimanına birkaç km uzaklıkta yer alan otopark, ücretsiz havaalanı servisi, kamera güvenliği ile 7/24 hizmet vermektedir.
Travel Car Otopark: Havalimanına 5 dakika uzaklıkta, kamera güvenliği, hava alanı servisi 7/24 hizmet vermektedir.

Diyarbakır Havalimanı Transfer

Diyarbakır Havalimanı’ndan il ve çevresine birlikte seyahat ettiğiniz kişi sayısına göre uygun araç ve uygun fiyatlarla transfer şirketlerini tercih edebilirsiniz. Araç kiralama bölümünde yer verdiğimiz rent a car firmalarında da transfer hizmeti mevcuttur.
Diyarbakır Yeni Havaalanı’ndan bireysel transfer, grup transferi, VIP Transfer ve paylaşımlı (Shuttle) hizmeti sunan firmalar vardır.
Diyarbakır transfer firmaların başında yer alan Progo Travel gibi özel transfer hizmeti sunan firmalar; Alan Transfer, Ayt Transfer, Diyarbakır Havaalanı Transfer, ECS Rent A Car, Diyarbakır Transfer ve Arsis Vip Transfer firmalarıyla güvenli ve konforlu transfer ulaşımı sağlanmaktadır.

Diyarbakır Otogarı Otobüs Firmaları

Diyarbakır Otogarı - Diyarbakır Airport arası 10 km mesafe bulunmasıyla toplu taşıma ve özel ulaşım araçları, taksi ve araç kiralama olanaklarını tercih ederek ulaşabilirsiniz.
Diyarbakır Havalimanı’na yapacağınız uçuştan sonra gideceğiniz yere kara yolu ile devam edecekseniz; Diyarbakır Otogarında ulaşım hizmeti veren otobüs firmalarının bilgileri internet sitemizde yer almaktadır. Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden otobüs bileti alarak “Diyarbakır Otobüs Firmaları” sayfamız aracılığıyla Türkiye’nin hemen hemen her şehrine gideceğiniz yöne çalışan otobüs firmalarını görebilir, otobüs saatlerini öğrenebilir otobüs bileti fiyatlarına ulaşıp, otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz.