Diyarbakır Havalimanı (DIY)

diyarbakır havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Diyarbakır Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Diyarbakır Havaalanı İletişim Bilgileri

Adres: Ağaçgeçit Mah. Kamışlı Bul. 21090 Bağlar/DİYARBAKIR
Tel: 0 412 233 27 19 (4 Hat) - 0 412 233 23 82 (2 Hat)
Faks: 0 412 233 53 53 - 0 412 233 15 69
E-mail: infodiyarbakir@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Diyarbakır Havalimanı

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde havayolu ulaşımı sağlayan merkezlerinden biri de Diyarbakır Havalimanı’dır. Diyarbakır Havalimanı, uluslararası nitelikte bir havalimanı olan ve oldukça uzun yıllardır faaliyet gösteren bir alandır. Kent merkezin 11 km uzaklıkta yer almakta ve sivil – askeri kategoride faaliyet göstermektedir.

Yaklaşık olarak 95 bin 691 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilen Diyarbakır Havalimanı, bin 100 araç kapasiteli bir otoparkı bünyesinde barındırmaktadır. Yaklaşık 10 yıl öncesinde ILS kullanılmaya başlayan bu havalimanında, düşük görüş nedeniyle iptal olan sefer sayılarında ciddi ölçüde düşüş yaşanmıştır. Üstelik ilerleyen yıllarda gerçekleştirilen çalışmalar ile daha geniş bir alanda hizmet vermeye başlamıştır. Yeni terminal binası üzerine yapılan çalışmalar ile beraber yılda 5 milyon yolcu kapasitesin ulaşması hedeflenmektedir.

Diyarbakır Havalimanı Tarihi

1950’li yıllarda inşaat çalışmaları gerçekleştirilen Diyarbakır Havalimanı, ilk olarak 1952 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Diyarbakır merkeze neredeyse 11 km mesafede konumlandırılan bu havalimanı, sivil – askeri havalimanı olarak kullanılmaktadır.

Uluslararası alanda kullanılmakta olan Diyarbakır Havalimanı, yolcuların kullanımına sunulan 95 bin 691 metrekarelik alan üzerine inşa edilmiştir. 2008 yılından bu yana ILS kullanılan bu havalimanı taksi ya da belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilmektedir. Öte yandan yaklaşık 3 yıl öncesinde yeni terminal binası inşa edilmiş ve yıllık yolcu kapasitesi neredeyse 5 milyona çıkarılmıştır.

Diyarbakır Havalimanı Özellikleri

Günümüzde bu havalimanını kullanmak isteyen birçok yolcunun merak ettiği bir diğer konu ise Diyarbakır Havalimanı özellikleri olarak bilinmektedir. 61 bin 480 metrekarelik iç hatlar terminaline sahip olan bu havalimanında, Ankara, Antalya, İstanbul, Adana, İzmir, Van ve Bursa gibi illere seferler düzenlenmektedir. Genellikle Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Borajet, Sun Express, Pegasus ve Onur Air gibi hava yolu şirketlerini bulabilmek mümkün olurken, bu firmalar sayesinde yurt dışı uçuşları da gerçekleştirilebilmektedir.

Öte yandan 53 bin 381 metrekare büyüklüğünde bir dış hatlar terminali ile de hizmet vermekte olan Diyarbakır Havalimanı, Hac ve Umre dönemlerinde Mekke ve Medine gibi yerlere, normal zamanlarda ise Erbil, Lefkoşa gibi yurtdışı seyahatlerine olanak tanımaktadır.

Diyarbakır Havalimanına Nasıl Gidilir?

Diyarbakır Havalimanı’na ulaşım sanıldığı kadar zor değildir. Özel araçla hemen hemen herkesin kısa sürede ulaşım sağlayabildiği bu havalimanına ayrıca toplu taşıma araçları, taksiler ve havalimanı servisleri ile de kolay yoldan havalimanına ulaşabilmek mümkündür.

Şehir merkezinden yaklaşık olarak yarım saatlik bir yolculuk ile Diyarbakır Havalimanı’na ulaşabilen yolcuların, uçuş saatinden en az 1 ya da 2 saat öncesinde yola çıkması ve havalimanına ulaşması önerilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.