Erzurum Havalimanı (ERZ)

erzurum havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Erzurum Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Erzurum Havalimanı Başmüdürlüğü İletişim Bilgileri

Adres: Çiftlik Mah. Erzurum Havaalanı Yolu 25050 Yakutiye/ERZURUM
Tel: 0442 327 28 35 (6 Hat)
Faks: 0442 327 28 34
E-mail: infoerzurum@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Erzurum Havalimanı

Türkiye’nin en soğuk şehirleri arasında ilk sıralarda gösterilen ve bazen -40 dereceleri gördüğü söylenen Erzurum kentinde bulunan Erzurum Havalimanı, otobüs seferlerinin bile yapılamadığı durumlarda gerçek bir kurtarıcı olabilir. Şehir yapısı itibariyle çok soğuk olan ve devamlı kar yağışı alan bir şehirdir. Doğu Ekspresi’nin duraklarından bir tanesi olan bu şehre trenle ulaşım da sağlanabilir ancak bu trenin popüler bir tren olması, yer bulma sorununu da beraberinde getirebilir. İşleri yine en kolaylaştıracak olan ulaşım, hava yolu ulaşımıdır.

Erzurum Havalimanı Tarihi

Erzurum merkez ilçesinin kuzeyinde kalan Erzurum Havalimanı ilk olarak 1966 yılında Askeri tesis olarak kullanıma açılmıştır. 1993 yılında yurtdışı seferlerde kullanılmaya başlanmıştır. Yeni terminal binasının açılışı ise 2005 yılında gerçekleşmiştir. Günden güne büyüyen ve yolcu taşıyan bu havalimanı, büyük şehirlerdeki havalimanları kadar büyük olmasa da, ulaşım problemini büyük ölçüde çözmektedir. Genellikle büyük şehirlere günde bir sefer düzenlenmektedir. Diğer şehirlere çok fazla sefer olmasa da, haftada birkaç sefer bazılarına yapılmaktadır.

Erzurum Havalimanı Özellikleri

Erzurum havalimanı toplam 8.082.805 metrekarelik bir alanda kurulmuş, çok büyük bir alana sahiptir. Pisti 13.107 metrekarelik alana kurulmuştur. Türkiye’nin en uzun ikinci pisti olan 3810 çarpı 45 ve 3810 çarpı 30 metrelik iki piste sahiptir. 14 uçak parkına sahip, büyük kapasiteli havalimanlarından bir tanesidir. ILS cihazına sahip olması, uçakların daha güvenli iniş yapabilmelerini sağlamaktadır. Otopark kapasitesi 530 araçlıktır ve bu otoparklar 24 saat açıktır.

Erzurum Havalimanına iniş yapan uçak firmaları SunExpress, Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Havayolları’dır. Terminalde hem yurtiçi, hem de yurtdışı uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Yurtiçi uçuşların sayısı daha fazladır. Bunun yanı sıra yurtdışı uçuşlar haftada bir veya iki olacak şekilde planlanmaktadır.

Erzurum Havalimanına Nasıl Gidilir?

Erzurum Havalimanı için genellikle tercih edilen ulaşım çeşidi, özel araç veya taksidir. Şehir merkezinden Havaş seferleri de yapılmaktadır. Günde bir kere çalışan otobüs seferleri de mevcuttur. Otobüs seferleri için ödenmesi gereken ücret 4 TL ile sınırlı tutulmuştur. Havaş veya otobüs seçecek olan kişilerin planlamalarını iyi yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde uçak kaçırılabilir ve istenmeyen durumlara neden olabilir.

Özel aracı bulunmayan kişiler, taksi tercih edeceklerse, uçuş saatinden yaklaşık 1.5 saat önce yola çıkmaları yeterli olacaktır. Taksi seçeneği çok pahalı bir seçenek değildir, fakat yine de buna bütçe ayırmamış olan kişiler tercih etmeyebilir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.