Kars Harakani Havalimanı (KSY)

kars havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Kars Harakani Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Kars Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: İsmail Aytemiz Bul. Karacaören Köyü Merkez/KARS
Tel: 0474 213 56 67 - 0474 213 56 68
Faks: 0474 213 56 91
E-mail: infokars@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kars Havalimanı

Kars Havalimanı, Türkiye’nin en doğusunda yer alan kentlerden Kars için havayolu ulaşımı sağlayan bir havalimanıdır. 1988 yılında sivil havalimanı olarak hizmet vermeye başlayan Kars Havalimanı, uzun yıllar boyunca bu isimle anılmış ve kullanılmıştır. 20 Mart 2015 tarihinde ise isim değişikliğine gidilmiş ve Kars Harakani Havalimanı olarak anılmaya başlanmıştır.

Sun Express, Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Havayolları gibi firmaların sefer düzenlediği bu havalimanından, ülkenin pek çok noktasına uçuş gerçekleştirebilmek mümkündür. İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere direkt uçuş bulabilmek mümkün olurken, diğer iller içinse aktarmalı olarak ulaşım sağlanabilmektedir.

Kars Havalimanı Tarihi

Kars Havalimanı, 1988 yılında hizmete açılmış olan, Kars ve çevresi için havayolu ulaşımı sağlayan bir havalimanı olarak bilinmektedir. Sivil havalimanı statüsünde faaliyet gösteren bu havalimanı, 2015 yılında Kars Harakani Havalimanı olarak isimlendirilmiştir.

Açıldığı ilk yıllarda yurtiçi seferleri düzenlenen bu havalimanında, 1993 yılında tarifesiz dış hat seferleri de düzenlenmeye başlamıştır. Her geçen yıl yolcu kapasitesinin artması ile yeni bir terminal binasına ihtiyaç duyulan Kars Havalimanı’nda, 2012 yılında yeni bir terminal için çalışmalara başlanmış ve 2013 yılında da tamamlanarak hizmete sunulmuştur.

Kars Havalimanı Özellikleri

Kars Havalimanı özellikleri pek çok yolcu tarafından merak konusu olmaktadır. 35 bin 946 metrekare büyüklüğüne sahip bir terminal binası bulunan Kar Harakani Havalimanı, VIP salonu ile de dikkat çekmektedir. Yaklaşık olarak 2,5 – 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olan bu terminal binasına her türlü ayrıntılı düşünülmüş ve en yeni teknolojilerle donatılmıştır. Üstelik Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük havalimanı terminal binası olma özelliğine de sahiptir.

Yalnızca Kars için değil, Ağrı, Ardahan, Artvin gibi şehirler için de havayolu hizmeti sunan Kars Havalimanı’nda, yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına çeşitli alanlar da bulabilmek mümkündür. Restorandan kafeye, pek çok bankanın ATM’sinden emanet birime varana kadar her türlü ayrıntının yer aldığı bu havalimanı, aynı zamanda ulaşım açısından da kolaylık sağlayabilmektedir.

Kars Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde hava yolunu kullanmak isteyen yolcuların merak ettiği bir diğer konu ise “Kars Havalimanı’na nasıl gidilir?” sorusunun yanıtıdır. Kent merkezine yalnızca 6 km uzaklıkta yer alan bu havalimanına yalnızca 15 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilmek mümkündür.

Havalimanına ulaşım sağlayabilmek için kent merkezinden toplu taşıma araçları kullanılabilmektedir. Bunun yanında taksiler, özel araçlar ve kiralık araçlarla da kısa sürede havalimanına ulaşılabilmektedir. Yolcuların uçuş saatinden en az 1,5 saat öncesinde yola çıkması önerilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.