Sivas Nuri Demirağ Havalimanı (VAS)

sivas havalimanı
 
 
devlet hava meydanları işletmesi

Sivas Havalimanı İletişim Bilgileri

DHMİ Sivas Nuri Demirağ Havalimanı İletişim Bilgileri

Adres: Yazıbaşı Mah. 58000 Merkez/SİVAS
Telefon: 0346 224 86 87 - 0346 224 79 25
Faks: 0346 224 99 71
Email: infosivas@dhmi.gov.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı

Kurulduğu ilk yıllarda askeri alanda faaliyet gösteren Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, ilk olarak 1957 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. 1990 yılında ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından inşa edilen terminal binası ile beraber sivil hava trafiğine açılmış ve havayolu ulaşım hizmetleri sunmaya başlamıştır.

Pegasus Havayolları, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet gibi firmalar tarafından seferler düzenlenen bu havalimanından, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi farklı illere ulaşım sağlanabilmektedir. daha önceleri Sun Express, Onur Air ve Bora Jet gibi firmalar tarafından da farklı şehirlere uçuşlar gerçekleştirilirken, bu seferler ekonomik gerekçelerle iptal edilmiştir.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı Tarihi

İlk olarak 1957 yılında askeri amaçla kullanılmak üzere inşa edilen Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, 1987 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı le yapılan anlaşma sonucu sivil uçuşlara da açılmıştır. 1990 yılında ise Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından inşa edilen terminal binası ile sivil kategoride faaliyet göstermeye başlayan havalimanı, 2002 yılında mali sebeplerle hizmete kapatılmıştır.

Yaklaşık olarak 1 yıl kadar kapalı kaldıktan sonra ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden hizmete açılan Sivas Havalimanı, 2010 yılında yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olan yeni terminal binası ile hizmet vermeye başlamıştır. Üstelik kurulduğu tarihten 2013 yılına kadar Sivas Havalimanı olarak isimlendirilen bu havalimanı, 2013 yılından itibaren Sivas Nuri Demirağ Havalimanı adını almıştır.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı Özellikleri

İç ve dış hatlar terminal binası ile hizmet vermekte olan Sivas Nuri Demirağ Havalimanı özellikleri yolcuların ilgi alanları arasında yer almaktadır. 16 adet check-in bankosu, bir adet sağlık birimi, bir adet turizm danışma ofisi, 5 adet araç kiralama ofisi, 2 farklı cafe ve ATM’lere yer verilen bu havalimanında 5 adet gelen ve 4 adet giden yolcu olmak üzere toplamda 9 pasaport kontrol noktası bulunmaktadır.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra VIP terminal binasına da sahip olan Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, bu terminal binası ile havalimanına özel uçağı, helikopteri ya da jeti ile ulaşım sağlayan siyasetçi, bürokrat, sanatçı ve iş adamları için hizmet vermektedir.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Sivas Havalimanına nasıl gidilir?” sorusunun cevabı pek çok yolcu tarafından merak edilirken, kent merkezine yaklaşık 23 km uzaklıkta olan bu havalimanına ulaşım oldukça kolaydır. Yaklaşık olarak 30 – 35 dakikalık yolculuk ile ulaşım sağlanabilen bu havalimanına, özel ya da kiralık araçlar, ticari taksiler ve toplu taşıma araçları ile gidilebilmektedir. Kent merkezinde yaygın olarak kullanılan halk otobüsleri, havalimanına ulaşım sağlayabilmektedir.

Havalimanı Sayfaları Kullanım Şartları: e-yasamrehberi.com web sitesinde sadece bilgi amaçlı yayınlanan ve yanlış veya eksik olduğu ortaya çıkan uçuş bilgilerine göre hareket edilmesi sonucu maruz kalınan herhangi bir kayıp, zarar veya hasara yönelik sorumluluk kabul etmemektedir. Üçüncü taraf bu uçuş bilgilerinin yanlışlığından veya eksikliğinden hiçbir şekilde sorumlu olmadığı gibi bunlarla ilgili hiçbir zımni teminatı da kabul etmez.