İkinci El Araç Satan Açık Artırma Siteleri

 
araç müzayede canlı

Artan Araba Fiyatları ve İkinci El Araç Pazarındaki Değişiklikler

Koronanın ilk olarak 27 aralık 2019 tarihlerinde Çin'in Wuhan kentinde baş gösterdiği daha sonra tüm Dünya ülkelerine yayılmasıyla biliyorsunuz ki;bir çok ticari girişim,otomotiv sanayi,sanayi sektörü,araba pazarı sekteye uğradı.

Bu durumda halk korona ile mücadele ederken aynı zamanda ekonomik bir krizle karşı karşıya geldi.Oto Sanayinin bundan etkilenmesi beklenmedik bir durum olsa da bu durum ilk olarak Alman Araba Markalarını(audi,bmw,Mercedes-Benz,Volkswagen,Opel vs..) etkiledi.

Dünya kapsamında tedbirleri çoğaltmak amacıyla kapatılan yerler dolayısıyla bir çok şirkette çalışanlarına uzaktan iş imkanı sağladı.Fakat otomotiv sektöründe bu imkanın kullanılamayacağı alanlarda üretimi durdurma kararı kamuoyuna duyuruldu.

Bu dış etkenlere bağlı olarak ülkeler ekonomik krize girdi, büyük otomotiv markalarında üretimin durma noktasına gelmesi, ülkemizdeki yüksek döviz ve artan ÖTV oranları sebebi ile sıfır araba fiyatları bir önceki yıla göre katlandı. Sıfır aracın piyasaya girememesi ve fiyatının aşırı yüksek olması doğal olarak ikinci el araç fiyatlarına da yansıdı. Bugün halihazırda 100 bin liranın altına binilecek araba kalmadı neredeyse. Bunlara bağlı olarak insanlar ucuza araba alma yollarına yöneldi.

 

İhaleden Ucuza Araba Alma

Kimse araba alırken kazıklanmak istemez, pazarlık bu işin olmazsa olmazıdır ve araba alan herkes uygun fiyata araba almayı başarı olarak kabul eder. Nitekim haklıdırlar da, insanların ucuza araba alma isteklerine karşılık piyasa fiyatının biraz daha altına ikinci el araç satan online ihale sistemli web siteleri insanlar tarafından yoğun ilgi görmeye başladı. Genelde galericilerin kullandığı sistemleri artık normal vatandaşlarda kullanmaya başladı.

Burada haksız rekabetin önlenmesi ve herkesin galerici olmaması için devletin aldığı bazı önlemlerde var. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için İkinci El Otomobil Alım Satım Yetki Belgesi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ancak ben biniciyim yada yılda 3 tane fazla araç alıp satmayacağım diyorsanız burada sizin içinde bazı seçenekler var.

Açık Arttırma İle Kimler Araç Alabilir?

Burada dikkat edilmesi gerek bu işi ticaret amaçlımı yapacaksınız yoksa kendinize binmek için araba mı bakıyorsunuz? İkisi içinde seçenekler mevcut. İlkinden başlarsak ticari bir iş olarak düşünüyorsanız, vergi levhanıza araç alım satım faaliyeti eklettirmeniz gerekiyor. Bu açık arttırmalara katılmanız için yani bu online ihale sistemlerine kayıt olmanız için geçerli. İşin alım kısmında bundan fazlasına gerek yok, ancak satış kısmına gelindiğinde (eğer bir sene içinde 3 taneden fazla araç satacaksanız) yetki belgesi, belli standartlara uygun dükkan ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olmanız gerekmekte.

Eğer ki binmek için bir araç bakıyorsanız sizin içinde açık arttırma sistemleri mevcut, bunları yazımızın alt kısmında ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

ikinci el araç ihale

Online İhale de İkinci El Araç Satışı Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satışı artık online ihale sistemi ile yapılabilmektedir. Online ihale sistemi ile 2. el araç satışı açık arttırma yani müzayede yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu açık arttırmalara katılabilmek için belirli şartlar ve ön teminat talep edilmektedir. Peki, gerek 2. El araç satışı yapmak gerekse de 2. El araç alımı yapmak isteyen kişileri bir araya getiren ve eşit şartlarda en ideal, güvenilir bir alış- satış ortamı sağlayan ikinci el araç online ihale sistemi nasıl çalışır? İkinci el araç müzayedelerine katılma koşulları nelerdir?

Online İhale de ikinci El Araç Satış Sistemi Nasıl Çalışır?

İkinci el araç online ihale sisteminin temel çalışma prensibi açık arttırma yöntemi olmaktadır. Kısaca özetlersek açık arttırma ile ikinci el satışı başladığı anda teklif verilerek açık arttırmaya katılım sağlanır ve en yüksek teklifi veren ihaleye çıkan aracı satın alma hakkı elde eder. Konunun çok daha anlaşılır olması için İkinci El Araç Online İhale Sistemi Nasıl Çalışır sorusunu adım adım cevaplamak istiyoruz.

İkinci El Araç Müzayedelerine Katılma Koşulları Nelerdir?

ekspertiz raporu

İkinci El Araç Online İhale Sisteminde Yer Alan Ekspertiz Raporu Ve Özellikleri

Online ihale sistemi ile satışa çıkarılan ikinci el araçların bizzat görülme şansı bulunmamaktadır. Bu nedenle ihale ile açık arttırmaya çıkarılan araç için ekspertiz raporu düzenlenmektedir. Bu ekspertiz raporu yetkili kurum tarafından tam kapsamlı olarak hazırlanmakta olup araç hakkında ki tüm bilgiler ekspertiz raporunda yer almaktadır.

Ekspertiz Raporu Özellikleri

Bağımsız ve yetkili Ekspertizler tarafından hazırlanan bu raporda açık arttırma ile satışa çıkan ikinci el araç hakkında tüm detaylı bilgiler yer almaktadır. Ekspertiz raporunda;

Araç Ruhsat Bilgileri

Araç ruhsat bilgileri kısmında araca ait plaka, marka model haricinde araç tescil tarihi, araç şase numarası, kilometresi ve bir sonraki muayene tarihleri gibi bilgiler yer almaktadır.

Ekspertize Konu Olan İncelemeler

Bu alanda ekspertiz tarafından araç üzerinde yapılan incelemelerin ana başlıkları yer alır. Ekspertiz incelemeleri genellikle Araç içi donanımı, Kaporta hasar, boya durumu, aydınlatma sistemi, camlar gibi dış incelemeler ile birlikte fren sistemi, yürüyen aksam, direksiyon sistemi ve egzoz sistemi gibi teknik incelemeleri içermektedir.

İhaleden Araba Satan İnternet Sİteleri

Eğer yılda üç taneden fazla araç alıp satmayacaksanız ve vergi levhanızda araç alım satım faaliyeti yoksa, size en uygun açık arttırma siteleri ikinciyeni.com ve BeyazSistem’dir.

ikinci yeni teklif verme

İkinciYeni.com

İkinci yeni arkasında Anadolu Grubu, Çelik Motor, Garenta gibi büyük firmaların olduğu güvenilir ve bu pazarın öncü sistemlerinden bir tanesidir. Bu sistemde hem araç alabilir hem araç satabilirsiniz. Yapmanız gereken önce bir üyelik oluşturmanız. Sisteme üye olduktan sonra kredi kartınız ile belirtilen provizyon bedelini yatırmanın halinde artık teklif vermeye hazırsınız demektir.

Günde 300’den fazla aracın ihaleye çıktığı sistemde araçları ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Son derece güvenilir olan sistemde bir hata yapmanız söz konusu değildir. Her akşam 7’den sonra bir sonraki gün ihaleye çıkacak araçlar listelenmektedir. Geceden bu araçları inceleyebilirsiniz. İhale saati geldiğinde de beğendiğiniz araçlara teklif verebilirsiniz. İkinciyeni deki araçlar her bütçeye uygun bir yapıdadır, çeşit olarak uygun hesaplı aile araçları olduğu gibi lüks spor ve arazi cinsinden de araçlar mevcuttur. Sistemin bir diğer güven veren yanı ise bir sürpriz ile karşılaşmazsınız, bütün araçlar yetkili yerden TSE onaylı ve en ufak ayrıntısına kadar raporludur. Ayrıntılı ekspertiz raporu ile normalde sizin elden almaya gittiğinizde gözle göremeyeceğiniz ayrıntılar raporda detaylıca anlatılmıştır. Burada bilmeniz gerek aracın hasar kaydı sorgulaması alıcıya yani siz site kullanıcılarına aittir. Sistem bu bilgiyi size vermez.

Beğendiğiniz araca teklif vermek için teklif ver butonuna basarak yönlendirilen sayfadan istediğiniz oranda teklif verebilir sizin dışınızda teklif verenleri görebilirsiniz. Burada diğer sistemlerden farklı araç satışı için verilen süre uzamaz. Son saniyede son teklifi veren aracı alır. Bunun içinde sonra saniyelerde araca talep fazla ise teklif ver butonunu üzerinde hazırda bekleyip olabildiğince hızlı basmak gerekir. Son teklifi veren siz iseniz ekranda tebrikler kazandınız yazar, eğer araçta minimum satış fiyatı yoksa yada belirlenen fiyata ulaştıysa yeni arabanıza artık çok yakınsınız demektir. Bundan sonra sistem sizi yönlendirecektir. Gelen mailleri takip edip talimatları izlemeniz gerekir. Genelde işleyiş parayı belirtilen banka hesabına yatırmanızdan sonra gelen satış vekalet bilgilerine göre noterden çıkarttığınız vekaleti sisteme mail attığınızda 1 yada 2 iş günü içince adınıza araç satışı gerçekleştirilerek size teslim tarihi bildirilecektir.

Sistem üzerinden araç satmakta oldukça kolaydır, otomobil fiyatla butonuna basarak otomobilinizin özelliklerini girerek yaklaşık bir fiyat alabilirsiniz. Unutmayın ki otomobilinizin gerçek fiyatı oluşturacağınız ekspertiz randevusu sonunda belli olacaktır.

BeyazSistem.com

Beyaz Sistem müzayede sistemi merkezi Ankara’da bulunan kurumsal bir firmadır. Beyaz Sistemde internetten olduğu gibi canlı müzayedeye katılma imkanı da vardır. Diğer sistemlerden farklı olarak araçları açık arttırmadan bir gün önce gidip yerinde görme ve inceleme imkanı da mevcuttur.

Bunun için yapmanız gereken önce sisteme üye olmak. İnternet sitesinde bulunan müzayede katılım formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Daha sonra bilgiler incelenip size hızlı bir şekilde geri dönüş yapılır. Mail ile bir sözleşme örneği alırsınız, bunu imzalayarak sisteme geri gönderdiğinizde size bir geçici şifre verilir. Bu şifre ilk kullanım içindir sisteme girince bunu değiştirmelisiniz. Daha sonra araçları incelemeye başlarsınız. Hafta da bir gün (Cumartesi) yapılan müzayedeler Ankara'da Beyaz Sistemin yerinde canlı yapıldığı gibi internet üzerinden de canlı yayınlanmaktadır. İkisine de katılmak için araç başına 1000 TL teminat yatırmak gerekir. He araç için ayrı teminat alınır. Eğer araç satın almazsanız teminatınıza bir şey olmaz, sistemde durmaya devam eder bir sonraki müzayedeler için kullanabilirsiniz. Hayır ben paramı geri istiyorum derseniz sisteme bir mail atmanız durumda paranız banka hesabınıza geri gönderilir. Müzayedelere internetten katılırken teklif ver butonuna basarak teklif verebilirsiniz. Canlı müzayedelerde ise yatırdığınız teminata karşılık size bir bayrak verilir ve bu bayrağı kaldırarak teklif verirsiniz. Burada ikinciyeniden farklı olarak süreyi müzayedeyi yöneten yürütür, Gelen tekliflere göre satış süresi uzayabilir, son tekliften sonra başka teklif gelmez ise satıyorum der ve son teklifi verene aracı satar.

Açık artırma sonunda satın almaya hak kazandığınız araç için, sistemin yetkili kişisine bir vekalet vererek belirtilen sürede aracın bedelini yatırırsanız satış işlemi adınıza beyaz sistem tarafından gerçekleştirilir.

İhaleden Firmalara Araba Satan İnternet Siteleri

Bu kategorideki siteler vergi levhalı ve faaliyet kısmında araç alım satım faaliyeti yazan kurumsal firmalara üyelik hakkı tanımaktadır. Bunlardan bir tanesi Autorola’dır.

autorola teklif verme

Autorola

Autorola uluslararası bir araç açık artırma sistemidir. Bünyesinde çok fazla kurumsal firma vardır. Büyük otomotiv firmaları ile satıcı arasındaki bağlantıyı sağlayan bir aracı firma görevindedir. Autorola sizin yerinize bir çok işlemi kendi yürütür. Dünyaca ünlü firmaların araçlarının satışına aracılık yaptığı gibi kendi bünyesinde de otomobiller satmaktadır. Bunlar genelde fırsat araçları olarak mevcut açık arttırmalar bölümünde görünmektedir.

Autorolaya üye olmak için yukarıda da bahsettiğimiz gibi firma sahibi olmanız yanı sıra vergi levhanızda araç alım satım faaliyeti bulunması gerekir. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız sisteme üye olmak gayet kolaydır ve açık artırma sistemi de oldukça basit ve kullanışlıdır. Üye olmak için gerekli koşulları taşıyorsanız size bir sözleşme gönderilir bunu imzalayarak geri göndermeniz halinde hesabınız aktifleştirilir. Üye olmaya hak kazandığınızda sistemden bir yetkili sizi arayarak sistemin nasıl kullanılacağı hakkında ayrıntılı bir bilgi verir. Sistem oldukça kullanışlıdır. Burada diğer sistemlerden bağımsız başta bir teminat yatırmanıza gerek yoktur. Araç açık artırmasında size kalırsa o zaman araç bedelinin oranında makul bir teminat talep edilir. Yine diğer sistemlerden farklı olarak Autorola’da araç alternatifi oldukça fazladır. Her gün yüzlerce araç açık arttırma ile satışa sunulur. Bu sistemde aradığınız aracı bulacağınızdan şüpheniz olmasın.

Satış süreci de oldukça hızlı ve profesyonelce dir. Açık arttırma sonucunda araç istenilen fiyata ulaşmış ve en yüksek teklif sizde ise tarafınıza aracı almaya hak kazandığınıza dair bir mail atılır. Bundan sonra araç bedeli ve teminat bedeli belirtilen sürede belirtilen banka hesabına yatırılır. Buralarda sistem size ne yapmanı gerektiğini ayrıntılı bir şekilde bilgilendirir. Araç bedeli ödendikten sonra yetkili satıcıya vereceğiniz vekalet ile adınıza ruhsat işlemleri başlatılır. Bu işlemlerde oldukça hızlı ilerler, işlemler tamamlanınca size mail ile aracın teslim edileceği yer bildirilir. Ondan sonra size sadece yeni aracınızı gidip almak kalır.