İkinci El Araba Alırken Yapılması Gerekenler

 
oto ekspertiz

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Ne Yapmalı?

İkinci el araç satın almadan önce araçla ilgili bazı kontroller yapmanız ve yaptırmanız alacağınız arabanın geçmişi konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bu işlemler satın alacağınız ikini el araba ile ilgili bilgilere satıcının anlattığı ile değil resmi kayıtlar ve uzman görüşleri ile ulaşmanızı sağlar. İlk yapılacak işlem alınacak aracın ruhsatının incelenmesidir. Burada model yılını kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Satın aldığınız aracın yedek anahtarı yoksa bu konuda çok dikkatli davranın. Aracı satın aldıktan sonra muhakkak yetkili servis aracılığı ile yedek anahtar kodunu iptal ettirin. İkinci el araç satın almadan önce yapmanız gerekenlerden biri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden hasar kaydı sorgulaması yapmak. Diğer yapmanız gerekenlerden biride satın almayı düşündüğünüz 2 el araca oto ekspertiz yaptırmaktadır. Aşağıda bu konularda detaylı bilgi yer almaktadır.

 

Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden ücret ödeyerek üstünüze kayıtlı olmayan araçlar içinde hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Bu sorgulamada satın almayı düşündüğünüz aracın hasar geçmişini, araç detay bilgilerini, eksper raporunda yazan değişen parçaları sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama hakkında daha çok bilgiye ulaşmak ve nasıl yapılacağını öğrenmek için “Araç Hasar Kaydı Sorgulama” sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bu sorgulamada ulaşacağınız araç detay bilgilerinin size araçla ilgili pek çok bilgi sunacağını unutmayınız.

İkinci El Araca Oto Ekspertiz Yaptırma

İkinci el araçta yağ kaçaklarına bakılmalı, boya kalınlık ölçme cihazıyla boyasının orijinal olup olmadığı ölçülmelidir. Şasi ve kapı gibi kaporta bölümleri de önemli bir tamiratı olup olmadığını anlaşılması için kontrol edilmelidir. Yol ve bozuk yol testleriyle aracın geçmiş ve mevcut durumuna ilişkin tespitler yapılabilir. İkinci el olarak almayı düşündüğünüz araçların uzman kişilerce motor, mekanik, yürüyen aksam, iç aksam ve güvenlik ekipmanlarının kontrolden geçirilmesi gerekmektedir.

İkinci el araç alım ve satım işlemleri öncesinde bir oto ekspertiz firmasına başvurarak araçların teknik durumunun ne olduğu, aracın hasarı olup olmadığı konusunda uzmanından bilgi alabilirsiniz. Buda gönül rahatlığıyla alışveriş etmenizi sağlar. Oto ekspertiz firmaları araçlara:

gibi bir çok test yapmaktadır.