Nüfus Müdürlüğü Pasaport Randevu

Online Nüfus Müdürlüğü Pasaport Randevu Alma

Online Nüfus Müdürlüğü pasaport randevusu almak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü "RANDEVU PORTALI" web sitesini kullanmak gerekiyor. Bu portal üzerinde T.C. Kimlik Kartı ve sürücü belgesi içinde randevu başvurusu yapabilirsiniz. Hususi ve hizmet damgalı pasaport başvuruları yalnızca İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerince kabul edilmektedir.

ONLİNE PASAPORT RANDEVU PORTALI

 

Pasaport Randevu Telefonu: ALO 199

online pasaport randevu sistemi

T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Sistemine girdiğiniz zaman ilk akranda karşınıza "Randevu Al" ve "Randevu Durumu Görüntüle" seçenekleri çıkmaktadır.

online pasaport randevu sistemi

Randevu Al butonuna tıklanınca karşınıza kimlik, sürücü belgesi ve pasaport randevusu için 3 ayrı buton gelecektir. Burada pasaport randevu al butonu üstüne gelip tıklayınca karşınıza 3 ayrı seçenek açılıyor burada başvuru yapacağınız pasaport çeşidini seçmeniz gerekiyor. (Umuma Mahsus Pasaport-Bordo, Hizmet Pasaportu-Gri, Hususi Pasaport-Yeşil)

online pasaport randevu sistemi

Pasaport çeşidini seçip tıklayınca başvuru ücreti ile ilgili uyarıyı göreceksiniz. Bu uyarı başvurudan önce pasaport harcının yatırılması ile ilgili. Pasaport harçları ve nasıl yatırılacağı ile ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Online Pasaport Randevusu ekranlarında daha sonra randevuyu oluşturmak için gelen ekranlarda şu bilgiler istenmektedir.

1) Başvuruyu Türkiye'den mi yapacaksınız?

2) TC Kimlik Kartınız Varmı? (Yeni)

3) Yok is T.C. Nüfus Cüzdanınızda "T.C. Kimlik No" yazılı mı?

4) Pasaport Başvuru Merkezleri bilgilerine ulaşmak için il ve ilçe seçimi

Pasaport Randevusuna Ne Zaman Gitmeli?

Vatandaşların NVİGM internet sayfasından randevu almaları ve randevu için kendilerine belirtilen günde randevu saatinden en az yarım saat önce müracaat merkezinde bulunmaları gerekmektedir. Randevu saatini 30 dakikadan fazla geçirenlerin randevulu işlemlerin tamamlanmasından sonra süre kalması halinde başvuruları alınacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Pasaport Başvuru Yaptıktan Kaç Gün Sonra Elinize Geçer?

Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı) sırasına girmektedir. Pasaportların kişiselleştirilme işlemi Hac, Umre, Tatil sezonu vb. zamanlarda yaşanan başvuru yoğunluğu olmadığı sürelerde başvurunun yapıldığı gün içinde sonlandırılmaktadır. Ancak pasaport tanzim sisteminin çok bileşenli bir bilişim sistemi olması dolayısıyla yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport talep edecek vatandaşların planladıkları seyahatten en az on beş (15) gün önce müracaatlarını yapmaları önemlidir.

Yurt İçi Pasaport Başvuru Bilgisi: e-Pasaport başvurularının yurt içinde istisna durumlar dışında ortalama olarak 5 – 7 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

Yurt Dışı Pasaport Başvuru Bilgisi: e-Pasaport başvurularının yurtdışında istisna durumlar dışında ortalama olarak 7 – 10 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

Hazırlanan pasaportun teslimi nasıl oluyor?

Yurt İçi: Vatandaşlarıın müracaat aşamasında bildirdikleri cep telefonu numaralarına pasaport gönderisinin PTT Genel Müdürlüğü tarafından teslim alınmasından itibaren barkod numarası ile birlikte, aşamaları hakkında SMS ile bilgilendirme hizmeti verilmektedir. Başvuru sahiplerinin Pasaportları, PTT Kargo aracılığıyla doğrudan (başvuruda belirtilen) adreslerine gönderilmektedir. Pasaport başvuru sahibine veya başvuru sırasında teslim alabilmesi için ismi belirtilen kişiye teslim edilmektedir. Belirtilen adreste ilgili kişiye 2 defa ulaşılamaması durumunda Pasaport gönderileri 10 gün süre ile teslim alınmak üzere Posta Merkezinde bekletilmektedir.10 gün içerisinde Posta Merkezinden teslim alınmayan pasaport gönderileri, ilgilisi tarafından teslim alınana kadar başvuru sırasında belirttikleri Nüfus Müdürlüğünde saklanacaktır.

Yurt Dışı: Başvuru sahipleri Pasaportlarını yalnızca başvuruda bulundukları Büyükelçilik veya Başkonsolosluktan teslim alabilirler.

İlerleyen günlerde pasaportlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce belirlenecek bir dağıtım noktasından elden teslim alınabilecektir.

Not: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Pasaport Randevu Portalından Hususi Pasaport talep formu, Hizmet Pasaportu talep formu ve Protokol Pasaport belge istem dilekçesini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama (e-Devlet)

Bu hizmeti e-Devlet üzerinden kullanarak, kendi adınıza ya da vasisi / velisi olduğunuz kişi adına yapılan pasaport başvurularının durumunu sorgulayabilirsiniz.