Adana Gezi Rehberi

Adana Hakkında

Ülkemizin her bir kenti son derece güzel. Her bir iline en az birkaç gün ayırmak gerekiyor. Nitekim 01 plaka numarası ile Adana ülkemizin gezilip görülmesi gereken kentlerinin başında geliyor. Biz de bu yazıda ilk defa Adana kentine gidecekler için bir Adana gezi rehberi hazırlamaya çalıştık.

Adana Akdeniz bölgesinde yer alan Çukurova olarak adlandırılan bölge içinde yer alan bir kenttir. Pamuk tarlaları, Sabancı ailesi ve ailenin bölgeye kazandırdıkları, kendisine has kültürü ve tüm bunların yanında çok önemli bir sanayi kenti olması yanında Anadolu’nun doğusu ile batısını birleştiren köprü noktasında olan yerdir. Bu bağlamda jeopolitik önemi de bir hayli fazladır. Elbette aşağıda da belirtildiği üzere gurme turizmi açısından da son derece önemli olan kentler arasındadır.

Adana Gezilecek Yerler Fotoğrafları

adana sabancı camii
adana gar binası
adana
adana taş köprü
adana kebabı
adana şekerpınarı
seyhan baraj gölü
bici bici tatlısı

Sponsorlu Bağlantılar

 

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana’ya gitmek için çok farklı seçenekler vardır. Bunların en başında Adana’ya uçakla gelmek vardır. Adana Şakirpaşa Havalimanı kentin nerede ise içinde olan ve son derece kolayca kent merkezine ulaşım sağlanan bir lokasyondadır.

Bunun yanında E-90 karayolu üzerinde olduğu için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan kentlere giden birçok otobüs bu kentten geçmektedir. O yüzden her gün her saat sürekli olarak Adana’ya otobüs bulmak mümkündür. Ayrıca kentte son derece konforlu Adana otobüs firmaları olduğu için Türkiye’nin her yerinden kentin otobüs firmaları ile kente ulaşmak mümkündür.

Tren ile yolculuğu sevenler için ise elbette tren de bir diğer alternatiftir.

Adana Gezilecek Yerler

Adana il sınırlar içinde o kadar çok yer var ki say say bitmeyecek gibi duruyor. Biz bu yazıda ana hatları ile mutlaka kente gelenler görmesi gereken kent içi ve dışında olan yerleri sıraladık.

Adana’da Nerede Kalınır?

Adana aynı zamanda bir sanayi kenti olduğu için irili ufaklı pek çok tesis bulunuyor. Hilton, Sheraton, İbis gibi uluslararası oteller yanında kent ile adeta özdeşleşen Sürmeli oteli ve kentin en eski beş yıldızlı otellerinden olan Seyhan Otel de kalınabilecek olan oteller arasında geliyor. Bunun yanında butik oteller de yer alıyor ve son derece özel bir konaklama olanağı sunuyor. Hotel Bosnalı, Akkoç bu bağlamda ilk söylenebilecek olan oteller. Yani her bütçeye uygun çok sayıda seçenek var.

Adana’ya Ne Zaman Gitmeli?

Adana sıcağı ile meşhur bir kent olduğu hatta yazın kaldırıma bırakılan yumurtanın piştiği efsanesi gerçeklik arz ettiği için kente yazın gitmek asla doğru bir tercih değildir. Aynı şekilde kış ayları da gezmek için çok ideal değildir zira kimi zaman Adana’da kışın kar tipi görülmemesine rağmen oldukça sert bir iklim hakim olmaktadır. Ayrıca kış yağları kimi zaman uzun yağmurlar görülmektedir. O yüzden tüm bu yazılardan da tahmin edilebileceği üzere Adana kentine gitmek için en ideal olan dönem ilkbahar ve son bahar aylarıdır. Nisan’da Portakal Çiçeği Festivali dönemi en ideal dönemdir. Yine Eylül ortaları da kente gitmek için ideal olan bir diğer dönemdir. Adana otobüs bileti fiyatlarını görmek ve online satın almak için Adana otobüs firmaları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Adana Havalimanı sayfalarımızda ise uçuş bilgileri ve havayolu şirketleri bulunmaktadır.

Adana’da Ne Yenir?

Tüm bu bilgilerden sonra özellikle kente gurme turizmi için gelecek olanlar için ne yenir sorusuna verilebilecek çok sayıda yemek var. Elbette ilk başta Adana Kebap ama Adana’da herhangi bir kebapçıya gittiğinizde sadece Adana Kebap bile isteseniz ezme salata, fındık lahmacun, mevsim salatası, her tür yeşillik karşılıyor ki tıka basa doyarak son derece ucuz bir şekilde restorandan ayrılabiliyorsunuz.

Adana’nın kebap dışında en kendisine has lezzetleri arasında Analı Kızlı isimli yemeği geliyor. Ciğer kebabı ise bu kentte çok daha kendisine has bir biçimde yapılıyor. Son derece kendisine has bir lezzet olan ve başka yerlerde asla bulamayacağınız Bici Bici mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında.

Şırdan, tuzlama, çürük, elbette şalgam suyu mutlaka yerinde tadılmalı. Kentin muzlu sütünün ise bambaşka bir güzel olduğunu ifade etmek gerekir.

Resimler: E-Yaşam Rehberi Özel Koleksiyonu / Bekir Pekyiğit

Adana Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı Göster